Черен ПР и нелоялна конкуренция между фирмите заради кризата

19.05.2009 | 07:36
по статията работи:
Търговци на цимент и зеленчуци пускат слухове и подбиват цените
Черен ПР и нелоялна конкуренция между фирмите заради кризата

Снимка: Grantandstone.co.uk

Икономическата криза у нас доведе до истинска война между компаниите, които чрез черен ПР и нелоялна конкуренция се опитват да задържат пазарите си и да намерят клиенти. Търговци се оплакаха, че техни конкуренти чрез интернет или чрез други търговски партньори пускат масово слухове срещу тях, пише вестник "Новинар".

Войната в търговията се води и на ценово равнище, където едни компании продават на ниски цени с цел да подбият пазара на техните конкуренти. В момента определено може да се говори за нелоялни конкуренции между компании, потвърди и шефът на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев. Той даде пример с търговията със зеленчуци, при която фирми от Турция и Македония чрез ниски цени привличат клиенти на български производители.

За война между фирми алармираха и търговци на цимент. Те обвиниха български производители, че се опитват чрез нелоялна конкуренция да подбиват пазара на чужди дружества. Причината е, че турският продукт се продава с 20 лв. по-евтино за тон от българския, обясниха експерти. Така например тон български цимент струва над 150 лв., а турският - 130 лв.

Преди време от асоциацията на циментовата индустрия алармираха, че от Турция се внася вреден цимент, който води до заболявания. По техни данни продуктът се продава с фалшиви документи. Проверка на „Новинар" в различни складове обаче показа, че търговците притежават документи за качеството на турския цимент, заверени от лаборатории в ЕС. От Комисията за защита на конкуренцията обясниха, че има вероятност твърденията на българските фирми да се смятат за нелоялна конкуренция, но във ведомството досега не са постъпили сигнали за това.

От документите за вноса на турския цимент става ясно, че съдържанието на хром дори е под максимално допустимото. Служителите обясниха, че всяка партида с турски цимент постъпва в склада задължително със сертификат за качество, който отговаря на европейските стандарти.

Директорът на асоциацията на циментовата индустрия, която обединява българските фирми производители на цимент, Петя Костадинова отрече да има междуфирмена война с вносителите на турска продукция. По данни на циментовата организация в момента се строи с опасния турски цимент МОЛ „Сердика" на бул. „Ситняково" в София. При проверка на строителството на търговския център служители на обекта обясниха, че сградата се строи с български цимент, който е произведен в Златна панега, а не с турски.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...