Днес се навършват 127 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия, организирано от Българския таен централен революционен комитет и подкрепено от княз Александър І Батенберг (1879-1886).
"Долу Румелия! Да живее Съединението!"
Според член 13 на на Берлинския договор "...на юг от Балкана се образува една провинция под име Източна Румелия, която остава под пряката политическа и военна власт на султана, при условия на административна автономия. Тя ще има генерал-губернатор християнин".
След редицата бунтове и демонстрации в Източна Румелия и военен преврат на 6 септември (18 септември по нов стил) 1885 г., подкрепен от българския княз Александър I и ръководен от майор Данаил Николаев, Съединението на Княжество България и Източна Румелия е факт.
Днес през целия ден в много градове на страната ще има различни тържества. Център на празника по традиция е Пловдив. Там ще бъдат председателят на Народното събрание, президентът и премиерът, предаде БНТ.
6-ти септември е и празник на Пловдив. Кметът Иван Тотев е поканил 500 гости за тържественото отбелязване на годишнината пред паметника на Съединението. Честването ще започне в 9.30 ч. с традиционния пробег от град Съединение до едноименния площад в Пловдив. В 10 ч. митрополит Николай ще отслужи тържествен молебен в катедралния храм „Св. Богородица". За празника на Пловдив присъствие са потвърдили посланиците на над 10 държави.
Столична община също организира тържествено честване, посветено на 127-ата годишнина от Съединението на Източна Румелия с Княжество България, съобщиха от общината.
В проявата ще се включат Общонародно сдружение „Мати Болгария” и други патриотични граждански формации, които ще проведат шествие от Паметника на Незнайния воин до Мавзолея на княз Александър Първи Батенберг от 11.00 часа, на 6 септември.
От 11.30 часа пред Мавзолея-костница на княз Александър Първи Батенберг на бул. „Васил Левски” № 81 ще се състои празнично честване на годишнината. В програмата ще участват Академичен мъжки хор „Гусла” с диригент акад. Валентин Бобевски, актрисата Василка Сугарева и певицата Джина Иванова.
"За България Съединението е единствената историческа победа със самостоятелни сили и без помощ отвън, което е заслуга на цялото общество - от елита до обикновения селянин и войник", заяви пред БГНЕС доцент Дарина Григорова.
"Съединението е един от малкото обединяващи ни епизоди", каза от своя страна пред Агенция „Фокус” историкът проф. Андрей Пантев. "Има разни изхвърляния в една или друга посока. Едно е безспорно – васална държава на Балканите дръзко отхвърля международен договор като на полето на честта и на дипломатическите преговори се държи цивилизовано, с чувство за мярка и с достойнство”, каза проф. Пантев.