Четири български области попадат в топ 5 на най-добрите „региони на бъдещето“ в класацията за малките области с най-добра ценова ефективност в Европа, сочи изследването European Cities and Regions of the Future 2016/17, публикувано от fDi Magazine, което е част от медийната група на Financial Times. Това са Бургас, Пловдив, Русе и Стара Загора, които заемат съответно местата от второ до пето. Лидер в категорията е столицата на Сърбия Скопие, а в челната десетка се подреждат още две области – Варна (7-мо място) и София-град (8-ма позиция). Така в първите 10 малки области по критерия „ценова ефективност“ попадат всички български области, която през миналата година заема 2-ра позиция по този измерител.
Освен някои местни региони, в подреждането на най-добрите градове на бъдещето са включени и някои български. Това са Плевен, Бургас, Пловдив, Русе и Варна, които заемат съответно 5-о и от 7-о до 10-о място в подреждането на най-добрите градове в класацията за ценова ефективност. Същевременно столицата София е класирана на 4-о място в същата категория, но в подреждането на големите градове в Европа. В нея тя е изпреварена от три украински града – Краков, Днепропетровск и Одеса. По този начин София отстъпва от лидерското място в тази категория от миналогодишното издание на изследването.
Класацията подрежда градовете и областите по редица показатели, като те са разделени в три общи групи: големи, средни по размер и малки области и градове, а в рамките на тези групи те са класирани в следните категории: „икономически потенциал“, „човешки капитал и начин на живот“, „ценова ефективност“ и „общ рейтинг“. Въпреки че шестте български области се класират в предпоследната категория, нито един от тях не присъства сред 25-е най-добри региона на Стария континент. Освен това градовете и областите се оценяват и в категорията „стратегии за чуждестранни преки инвестиции“.
Лидер по обща оценка в топ 10 на европейските градове на бъдещето е Париж, следван от Дъблин, Франкфурт, Мюнхен, Цюрих, Амстердам, Стокхолм, Люксембург и Кеймбридж. На последните 5 позиции в челната 25-ица остават стъответно Берлин, Рединг, Истанбул, Букурещ, Абърдийн и Хамбург. За поредна година най-добрият град за чуждестранни преки инвестиции в Европа остава Лондон, който обаче е следван плътно от френската столица Париж. Челната тройка се допълва от Дъблин.
Първата позиция в класирането на областите на Стария континент се държи френската провинция от Ил дьо Франс (в която се намира столицата на страната Париж), a след нея остават Югоизточна Англия и Баден-Вюртемберг. В челната десетка са още: Област Дъблин, кантонът Цуг в Швейцария, Бавария, Централната федерална област (Русия), Шотландия и Уусимаа (Финландия). Освен че се подрежда на девета позиция в общото класиране, Шотландия е отличена и като най-добрия голям регион в категорията „стратегии за преки чуждестранни инвестиции“. На второ място е немската област Северен Рейн-Вестфалия, а в челната тройка е още Ломбардия (Италия).
Измежду средните по размер области на Стария континент водач в подреждането на най-добрите инвестиционни дестинации е Копенхаген, а сред малките – нидерландският Айндховен. В миналогодишното изследване сред малките европейски региони по критерия „стратегии за преки чуждестранни инвестиции“ попада и Стара Загора, но тя изгубва позицията си в изследването за 2016/2017 г.