Институционалната дейност на ЕС е блокирана от отказа на чешкия президент Вацлав Клаус да подпише Лисабонския договор, предаде EUobserver.
Главите на трите основни европейски институции – Съвета на министрите, ЕП и ЕК, заявиха, че няколко много важни стъпки не могат да бъдат направени без ратификация от страна на Чехия и Полша. Първата е желанието на шведското председателство в лицето на шведския премиер Фредрик Райнфелд да се проведе планираната институционална среща на Съвета на министрите в края на месеца и да се номинират кандидатурите за европейски президент, европейски външен министър (постове, предвидени в Лисабонския договор) и портфейлите на новите европейски комисари. Според Райнфелд няма как без яснота от страна на Прага да има такава среща, а председателят на ЕП Йежи Бузек поиска „ясна информация какво ще струва забавянето на Чехия на останалите страни-членки”.
Подобно на Чехия и в Полша има известна несигурност как ще реагира президентът Лех Качински. По план той трябва да подпише Лисабонския договор в неделя (11.10.09), но различни приближени до него лица твърдят различни неща за точната дата, а неяснотата остава.
Шведското председателство е в патова ситуация - трябва да състави новата ЕК или съгласно Лисабонския договор при риск от липса на ратификация и съответно законово противоречие, или съгласно Договора от Ница, което налага намаление на състава на Комисията и нежелани преговори кои страни-членки да останат без портфейл в новата ЕК.