Правителството на Чехия стигна до консенсус за облекчаване на ограничителния режим спрямо продажбата на спиртни напитки с над 20% алкохол в тях. Мярката първоначално беше предприета след като бяха регистрирани масови случаи на натравяне с алкохол менте, сред които 26 са завършили с фатален край.
Според предположения натравянията са поради нискокачествена водка менте, както и фалшив ром, в които е имало висока концентрация на метанол. Алкохолът се е продавал на пазарите и уличните павилиони на баснословно ниски цени.
Във връзка с трагичните случаи, полицията е задържала над 10 души и е конфискувала близо 5 хиляди литра алкохол. Иззети са и множество фалшиви бандероли, съобщава „Би Би Си“.
Решението, взето след среща на кабинета, ще влезе в сила от четвъртък (27 септември), уточни премиерът Петър Нечас. Така ще бъде позволена продажбата на спиртни напитки, които са произведени преди 1 януари 2012 година.
Управляващите предупредиха, че напитките в складовете трябва да се сдобият със сертификати за сигурен произход до 60 дни. В противен случай продукцията ще бъде унищожена. Всички новопроизведени спиртни напитки пък ще трябва да бъдат маркирани с правителствен печат.
Земеделският министър Петър Бендл обаче заяви, че решението не дава възможност на „всички да нахлуят в кръчмите и да започнат да пият всичко, което видят“.
Строгата забрана върху спиртните напитки бе въведена на 14 септември. Обхватът ѝ включваше всички търговски обекти, включително ресторанти и хотели. Чехия спря и износа на алкохол под стриктния натиск на ЕС.
Смъртните случаи поради алкохолите менте са най-тежкото алкохолно натравяне с фатални последици от 30 години насам. Фокусът на здравните екипи в момента пада върху спасяването на все още живите натровени, докато разследващите власти търсят виновници. Според детективите става дума за изключително добре организирани и професионални контрабандисти.
Същевременно още 30 души се намират в медицинските заведения поради натравяне с метанол. Някои от тях са ослепели, докато други са в изкуствено създадена кома от медицинския персонал, докато им се оказва помощ.