По-рано днес беше разпространена информация, че Холандия възнамерява да работи срещу влизането на България и Румъния в Шенген. Ето как коментираха решението някои от водещите политици:
Според президента Георги Първанов България е изпълнила техническите критерии за Шенген и ще е справедливо този въпрос да бъде решен положително в наша полза. Държавният глава подчерта това пред ръководителите на дипломатически мисии у нас на традиционната годишна среща с тях.
"България е изпълнила техническите изисквания за членство в Шенгенската зона и ще бъде справедливо, ако ние получим членство, ако въпросът бъде решен позитивно в наша полза", каза държавният глава в последната си годишна среща с ръководителите и представителите на дипломатическите мисии. Той добави, че не смята, че е редно решаването на въпроса да се смесва с други критерии.
По темата "Шенген" в България няма различия. Можем да спорим с институциите по други теми, но по този въпрос не очаквайте да спорим, каза Първанов, цитиран от Dariknews.bg.
Холандия няма официална позиция, че "ще работи срещу" членството на България в Шенгенското пространство, заявиха от парламентарната група на ГЕРБ пред журналисти.
Вестник Dutch news цитира изказване на министъра на имиграцията Херд Леерс, според което Холандия "ще работи срещу" решението Румъния и България да бъдат приети за
членове на Шенгенската зона. Това е заявка на един министър, а не официална позиция на Холандия, каза Моника Панайотова - председател на
парламентарната комисия по контрол на евросредствата. Тя добави, че страната ни е технически подготвена за Шенген и това се доказва от множеството доклади.
През следващата седмица се очаква Европейската комисия да обсъди приемането на двете страни в Шенген. Депутатът от ГЕРБ изрази надежда да бъде взето компромисно решение и при решението да не бъдат допускани двойни стандарти за България и техническите критерии да не бъдат смесвани с допълнителни политически изисквания.
От своя страна министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов обясни намеренията на Холандия да наложи вето на присъединяването на България и Румъния в Шенген с вътрешнополитическия проблем на "Ниската страна", предаде БГНЕС.
При посещението си в Сърбия вицепремеирът отбеляза, че коалиционното правителство в Холандия има изрично упомената клауза точно за присъединяването на България и Румъния в Шенгенското пространство. Министърът се надява, че при дебатите на юнското заседание на Съвета на министрите Холандия се е солидаризирала с останалите страни, че сме покрили критериите.
Оттук нататък няма как да влияем на политическите решения, или можем да влияем до определена степен, но за мен това, което беше важно и това, което изпълниха и Румъния, и България, е че покрихме критериите към март месец. Вече членството ни в Шенген е проблем за политическо решение, но не е проблем относно критерии, заложени в Шенгенската конвенция. Това заяви още Цветанов, цитиран от Агенция "Фокус".
Италия ще подкрепи влизането на Румъния в Шенгенското пространство с "пълната си убеденост". Това заяви от своя страна днес заяви днес италианският президент Джорджо Наполитано, който е на двудневно държавно посещение в Румъния от вчера, предаде Аджерпрес.