Към края на юли очакваното ниво на фискалния резерв е 8,7 млрд. лв. За сравнение към края на февруари миналата година той е бил 3,9 млрд. лв. Това коментира министърът на финансите в оставка Петър Чобанов по повод приетия отчет за финансовото състояние към 30 юни 2014г.
„В отчета се вижда колко процента от разходите са извършени, има ли просрочени задължения, има ли просрочени вземания, как се е движил бюджетът на съответното ведомство“, отбеляза Чобанов.
Според него това се прави за първи път и ще бъде много полезно на следващите правителства.
Той напомни, че в средата на миналата година се промени философията на водената до тогава фискална политика.
„Тя беше оценявана от външни и вътрешни анализатори като проциклична, т.е по линия на задържане на разходи, арбитражно рязане на някои разходи и фиксиране в конкретни фискални цели, които да изглеждат добре, се ограничаваше икономическият растеж. Затова прибегнахме към актуализацията на бюджета в средата на миналата година, която да освободи фискално пространство, за да може да разплатим задължения към бизнеса, за да може да нормализираме процеса на възстановяване на ДДС и да обърнем внимание на социални системи. Предвиденият дефицит беше 2%, завършихме годината с 1,8% на касова основа, но разплащането на бизнеса и плащането по европейски проекти до последния ден на годината позволи дефицитът на начислена основа да бъде още по-нисък, т.е той да бъде 1,5%“, подчерта Чобанов.
По отношение на възстановяването на ДДС министърът в оставка изтъкна, че той не е бил използван в нито един момент, за да се балансират фискалните резултати. „Започнахме с невъзстановен в срок ДДС в порядъка на 320 до 350 млн. лв. Към края на юни е на безпрецедентно ниското ниво от 130 млн. лв., а към края на юли ще е още по-ниско - към 110 млн. лв.
По-важното е, че бизнесът през цялото това време знаеше точния ден, в който ще си получи дължимите средства по ДДС и успяваше много по-добре да си планира работата. Неслучайно наред с тези мерки и мерките за намаляване на административната тежест доведоха до подобряване на индикатора за бизнес климат и към края на май той достигна предкризисните си нива.
Политическото напрежение след това и обявяването на предсрочни избори доведоха до влошаване на този бизнес климат през следващите два месеца“, каза министърът в оставка. За фискалното приключване на предходната година Чобанов изтъкна подобрената събираемост – данъчните приходи като дял от БВП са нараснали с 1,1% спрямо 2012г.
Относно усвояването на еврофондовете Чобанов подчерта, че за първите 6 месеца на годината са платени със 612 милиона повече, отколкото за същия период на 2013г., което са близо 50% повече.
Министърът в оставка изтъкна още, че целта на фискалната политика е да подпомага растежа, като се фокусира върху инвестиции и капиталови разходи.
„За първите 6 месеца капиталовите разходи на правителството са нараснали с 30% спрямо същия период на предходната година. Дефицитът към края на юни е в размер на 995 млн. лв. Той би бил по- нисък, ако не бяхме платили тези 612 млн. лв.“, добави Чобанов.
По думите му като цяло разходите по националния бюджет са нараснали с 3% спрямо същия период миналата година.
„Няма разхищения. 3% се дължат на ефекта от увеличаването на пенсиите. Дадохме и Великденски добавки на пенсионерите“, каза министърът в оставка.