Към момента не се налага взимането на други заеми на външните пазари. Това заяви министърът на финансите Петър Чобанов. По думите му коментарите за дупка в бюджета от 10 млрд. лв. категорично не са верни.
Чобанов допълни, че не може да се говори за фалит на държавата, при положение че в края на на февруари 2013 г. фискалният резерв е бил 3,9 млрд. лв., а към края на април тази година е 6 млрд. лева.
Той коментира, че въпреки истеричното говорене, на вътрешния пазар има намаляване на доходността на държавните ценни книжа, тъй като пазарът има доверие на правителството, че то може да посреща и обслужва своите задължения.
„Целта на външната емисия е да не се изтегля тази ликвидност от икономиката на страната, за да остане тя в банковата система и да дадем възможност за съживяване на кредиртирането“, каза още той.
По отношение на данъците министърът на финансите заяви, че категорично не би трябвало да има увеличение на ставките. Той коментира и евентуалните промени в методиката за определяне на такса смет, която трябва да е свързана с реалната цена на услугата.
Петър Чобанов коментира и дефицита към април 2014 г., като заяви, че стратегията на фискалната политика и на изпълнението на бюджета като цяло, е за постоянно ускоряване на приходите всеки следващ месец в годината.
„Това може да се види и от данните, които показват, че ако за първите четири месеца на годината, при данъчните приходи, без осигуровките, които се събират от НАП, има нарастване с 0,7%, то за първите годината този показател се увеличава съвкупно до 5,5 процента.“, коментира министърът пред Дарик радио.
Министърът припомни, че тази година не е имало това напрежение, каквото се е наблюдавало през 2013 г., когато е трябвало да се платят средствата на земеделските производители.