Чрез Програмата за селските райони може да се финансира и осигуряването на дом за деца

05.03.2010 | 14:07
по статията работи:
Веселина и Петко Павлови разполагат с материалната база, но им трябват още средства
Чрез Програмата за селските райони може да се финансира и осигуряването на дом за деца

Веселина и Петко Павлови от Пловдивското село Драгомир смятат, че биха могли да приютят и възпитават изоставени деца, които в момента се отглеждат в социални домове. Двамата биопроизводители са убедени, че не само могат да им осигурят семеен уют, но и да ги отгледат с любов и да ги възпитат.

Разполагат с материалната база, но им трябват още средства за довършителните работи и за обзавеждането. Петко Павлов, който се занимава със строителство, ще отговаря за интериора и екстериора на дома за децата, а Веселина ще бъде ангажирана с отглеждането и образованието им. Искат да вземат деца от различни възрасти, за да могат да се гледат, да си подражават, да си помагат.

"По-будните ще въздействат на другите. Може да бъдат и деца с увреждания", казва Веселина и допълва: "Целта ни е да създадем защитено селище на нашите биологични земи с 15-20 дечица, които да бъдат отглеждани по биологичен начин. Имаме желание да изградим било къщички, било стаи, да направим лека реконструкция на къщата, която имаме. И понеже мъжът ми същевременно се занимава и с художествени занаяти, а аз съм технолог, да можем да осъществим мечтата си дечицата, учейки се, занимавайки се, хранейки се, да стават ежедневно и свидетели на процеса на производството на храни по биологичен начин, да се запознават отблизо със самия живот. Да се научат, че човек трябва да се труди, за да заслужи храната си. Да узнаят как се добиват блага. И същевременно да се чувстват полезни в целия този процес. Да излизат с някакви знания, когато навършат 18 години. У нас над 7000 деца са изоставени в социални домове".

Все още проектът им е в идейна фаза.

При среща с експерта от Министерството на земеделието и храните (МЗХ) Евгени Гергов, биопроизводителите са получили информация, че има мярка, по която може да се кандидатства за този тип социални дейности - 311, която подкрепя разнообразяването към неземеделски дейности в селските райони. За момента е затворена, но след като се отвори нов прозорец за прием на проекти, те ще кандидатстват.

Веселина споделя, че за финализиране на проекта им ще бъдат необходими около 30 000 лева.

"Не сме на годините, на които можем да чакаме, а искаме и за децата да стане по-бързо. Защото всеки един ден, прекаран в обществена институция, е загубен за изоставените деца. Искаме по-бързо да стане всичко, за да може макар и по-малко деца - поне 15, да бъдат щастливи и да имат семейство. Това ще бъде целта на нашия живот", заявява Веселина Павлова.

Какви други дейности, освен социалните, се финансират по мярка 311, може да прочетете тук.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....