През по-голямата част на последните две десетилетия Бил Гейтс е най-богатия човек на планетата, като през цялото това време милиардите в сметките му непрекъснато се увеличават.
Поради тази причина мнозина му казват, че трябва да се чувства виновен за тази ситуация, споделя самият Гейтс в интервю, дадено за Американският институт за предприемачество.
В случая обаче основателят на Microsоft казва, че ако се чувства виновен за нещо, то не е за парите, които притежава, а по-скоро за парите, които харчи.
„Когато хората ми казват: господин Гейтс, вие трябва да се чувствате виновен, затова, че имате толкова много пари. Всъщност проблемът не е в това, че имам пари. Ако има нещо, за което трябва да се чувствам виновен, това е моето потребление“, споделя Бил Гейтс, цитиран от „Бизнес инсайдър“.
Всъщност най-богатият човек на земята има добра причина да не се чувства виновен. Гейтс дарява милиарди долари за благотворителност, както до момента е заделил за семейната фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ общо 38 млрд. долара. Наред с това той непрекъснато призовава другите супер богаташи да даряват по-голямата част от състоянията си за благотворителност в кампания, наречена The Giving Pledge.
Специално за Гейтс въпросът не опира единствено до даряването на пари. Бизнесменът впряга своя брилянтен ум в задачи, имащи за цел да решат някои от най-наболелите световни проблеми – бедността, смъртността сред децата, достъпът до чиста вода, борбата със заразните болести като маларията, подобряване на образователните системи в най-бедните държави и др.
Резултатът от тези многомилиардни усилия не закъснява, поне според Бил Гейтс. В традиционното си ежегодно писмо до фондацията богаташът твърди, че в рамките на 20 години няма да останат страни, числящи се към т.нар. Трети свят. До тогава бедността в днешните мащаби ще е изчезнала и държавите ще се делят на две категории – такива с доход в рамките на долната средна граница, както и такива, които са по-богати.
Според Бил Гейтс правителството на САЩ може да окуражи бизнеса да наеме работници, ако спре да облага с данъци хората на базата на техните заплати. За сметка на това те могат да плащат данъци на база потреблението си. Тази идея е известна като„прогресивен потребителски данък“.
Следа видео, в което ексшефът на Microsoft нагледно обяснява идеите си.