Преките инвестиции в България за периода януари-август 2008 година възлизат на 2,980 млрд. евро, което е 8,8% от Брутния вътрешен продукт (БВП). През същия период миналата година инвестициите са били 4,154 млрд. евро, или 14,4% от БВП. Намалението на годишна база е 1,173 млрд. евро. Тези данни съобщи днес министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров по време на кръгла маса за опита на инвеститорите в България. На срещата присъстваха представители на Българската агенция за инвестиции, ръководители на водещи фирми у нас.
На снимката: Петър Димитров, министър на икономиката и енергетиката (по средата), Стоян Сталев, изпълнителен директор на Българската агенция инвестиции (първият отдясно)
Петър Димитров още отчете, че преките инвестиции у нас за месец август възлизат на 95,7 млн. евро, при 828,2 млн. евро през август 2007 година.
До август месец тази година привлеченият дялов капитал възлиза на 2,138 млрд. евро, представлява 71,5% от общия размер на преките чуждестранни инвестиции и е по-нисък с 261 млн. евро спрямо същия период на 2007 година, отчете още Димитров.
Резултатите за осемте месеца показват, че постъпленията от инвестиции в недвижими имоти на чуждестранни лица са в размер 960 млн. евро, при 1,238 млрд. евро за 2007 година, или с 278 млн. евро по-малко спрямо миналата година.
Реинвестираната печалба за януари-август се оценява на 340 млн. евро, при 249 млн. евро за същия период година по-рано.
Министър Димитров още изтъкна, че инвестициите от България към чужбина са се увеличили с 403 млн. евро за осеммесечието.
Димитров заяви, че за третото тримесечие все още няма конкретни цифри, но като цяло може да се каже, че се наблюдава спад на инвестициите с около 2,4% областта на хотелиерството, ресторантьорството, съобщенията. 13% спад на инвестициите е регистриран в областтана на строителството. Най-голям скок в инвестициите е регистриран в преработващата промишленост – от 7,5 на 20,6%.
Министър Димитров представи и статистика, свързана инвестиционния климат у нас. Според класация на Организацията за развитие и търговия на ООН България е определена като стана с голяма инвестиционна привлекателност и е на второ място след Хонг Конг.
По време на срещата д-р Стоян Сталев, изпълнителен директор на Българската агенция инвестиции, отчете, че капиталовложенията в производството са се увеличили близо 3 пъти. За периода 2005-2007 година от държавата са отпуснати общо 30 857 104 лв. субсидии в подкрепа на инвеститорите у нас.