Днес швейцарците гласуват на референдум дали да се прекратят бързо производството на атомна енергия – ход, който би намалил опасностите от ядрените електроцентрали, но ще увеличи зависимостта на страната от фосилните горива на Германия или ядрената енергия на Франция, пише агенция "Ройтерс".
Швейцария има пет централи, първата от които трябва да бъде затворена през 2019 г., а последната – през 2034 г.
Зелените и социалнодемократите от опозицията настояват за вот за ускоряване на процеса от аварията на АЕЦ "Фукушима" насам, но правителството и индустрията са на мнение, че Швейцария няма да успее да замести сега произвежданата от ядрените електроцентрали енергия с възобновяема.
Проучванията на общественото мнение показват, че лагерите "за" и "против" са на много близки позиции.
Две трети от тока в страната идва от водноелектрически централи, а една трета – от ядрените централи.
Министърът на енергетиката Дорис Лютар твърди, че отказът от АЕЦ ще накара страната да внася ток от чужбина, включително от електроцентрали, захранвани с въглища. Две седмици преди гласуването медиите разкриха, че в собствения кантон на Лютар 96% от тока и в момента идва от внос, като не е известно къде точно е произведен той.
След катастрофата в АЕЦ "Фукушима" в Япония през 2011г. правителството в Берн започна да подготвя оттегляне от ядрената енергетика. В енергийната стратегия до 2050г. се говори за преминаване към възобновяеми източници, но няма конкретни срокове. Ако швейцарците одобрят инициативата в неделя, три реактора - Мюлеберг и Бецнау I и II, може да бъдат закрити още през 2017г., а останалите два - през 2024г. и 2029 г.
Дотогава властите трябва да намерят откъде ще запълват 40-50% дял на ядрената енергия в потреблението в страната. Затова правителството е против плана, тъй като смята, че съдържащите се в него срокове са твърде кратки за реализиране и няма време да се намали потреблението или да се увеличи делът на възобновяемите източници. Предлаганият компромис е реакторите да работят до предела на технически безопасната им експлоатация.