Шест кораба, натоварени със селскостопанска продукция, отплаваха от украински черноморски пристанища, след като вчера бе възобновена сделката за зърно, целяща да достави украински храни на чуждестранни пазари, предадоха световните агенции, като се позоваха на турското министерството на отбраната.
Министърът на отбраната на Турция Хулуси Акар уточни днес, че от сключването на споразумението през месец юли от Украйна са отплавали 426 кораба с над 9,7 млн. тона зърно.
Хулуси Акар каза, че работата на коридора за износ на селскостопанска продукция от Украйна е напълно нормализирана след връщането на Русия към сделката.
"Получихме писмени гаранции от Украйна и ги предадохме на (руския министър на отбраната) Сергей Шойгу. В 12:00 ч. в сряда беше взето решение да се възобнови работата на механизма за износ на зърно. Работата на морския коридор е напълно нормализирана. Той продължава да функционира, това е хуманитарна мисия", заяви днес Хулуси Акар пред телевизия „Хабер Тюрк“, цитирана от ТАСС.
Турският министър каза още, че се работи по въпроса за износ на селскостопански продукти и торове от руските черноморски пристанища.
"Русия и ООН водиха преговори по този въпрос. Ще продължим да полагаме усилия в тази посока и през следващите дни", каза министърът.
Хулуси Акар заяви още, че Турция полага усилия за удължаване на срока на споразумението за доставка на зърно, който изтича на 19 ноември. По думите му в рамките на три месеца са били изнесени около 10 милиона тона селскостопански продукти.
На 29 октомври Русия замрази участието си в споразумението, което беше сключено с посредничеството на Турция и ООН. Москва обясни решението си с нападения с дронове от страна на Киев срещу Черноморския ѝ флот и заяви, че Украйна е използвала "зърнения коридор" като прикритие за извършването им.
Вчера Русия реши да възобнови участието си в сделката за зърното, след като Украйна, с посредничеството на ООН и Турция, гарантира писмено, че няма да използва коридора в Черно море за военни цели. В същото време Москва заяви, че си запазва правото да се оттегли от споразумението, ако Киев наруши дадените от него гаранции.