Ръстът в цените на имотите е факт в световен мащаб през последните няколко години. Повишението обаче, в някои водещи световни града, изпреварва сериозно средния ръст като цяло.
Ето и къде цените в най-голяма степен са заплашени от балонозиране, според индекса 2016 UBS Global Real Estate Bubble Index - Ванкувър, Лондон, Стокхолм, Сидни, Мюнхен и Хонконг.
До сериозното поскъпване на цените на имотите в тези градове се достигна, благодарение на рекордно ниските лихви в световен мащаб, което накара инвеститорите във все по-голяма степен да поглеждат към пазара на имоти. Допълнителен фактор е и слабото предлагане на нови имоти във водещите мегаполиси.
Прави впечатление, че сред тези градове липсва представител на САЩ, като Сан Франциксо е най-недостъпния град в страната, но пък за сметка на това, той е едва на седмо място по опасност цените на имотите да са достигнали неразумни нива.
Следват още няколко европейски града – Амстердам, Цюрих, Париж и Женева, където имотите също отбелязаха съществен ръст през последните няколко години.
Други фактори, допринасящи за повишени инвестиции в недвижими имоти, в някои от посочените градове, включват – капиталовите притоци към развиващите се пазари, слабостта в цените на суровините и силното търсене от международни инвеститори.
Сидни например, е таргет за инвестиции от китайци, вече от няколко години. Това в съчетание с относително слабото предлагане на нови имоти в града, доведе до експлозивен ръст в цените на имотите.
„Дори и в градовете, където има ясни симптоми за балонизиране на цените на имотите, няма начин да се прогнозира кога точно този имотен балон ще се спука“, коментират от изданието направилo класацията.