Шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев и директорът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Пламен Цеков, както няколко депутати, са в списъка на Сметната палата със заключения за несъответствия в декларациите на лица, заемащи висши държавни длъжности, става ясно от уебсайта на институцията.
Нарушенията са открити в ежегодните декларации и уведомления, подадени през 2012 г., както и във встъпителните и финални декларации от 15 ноември 2011 г. до 15 ноември 2012 г., предаде iNews.bg.
При направена проверка на документите при мнозина са намерени несъответствия, за които проверките на декларациите или уведомленията са приключили със заключение за несъответствие.
Подобни проблеми има по отношение на ежегодните декларации и уведомления на 90 лица, а при финалните и встъпителните декларации несъответствията са 201.
Ангел Семерджиев е подал уведомление, но не е декларирал покупката и продажбата на апартамент с площ 168 кв.м. и паркомясто с площ 17 кв. м в Несебър. Той не е декларирал и задължение в размер на 90 хил. евро, което дължи на банка. Заемът е обезпечен с учредяването на законна ипотека върху посочения имот.
Шефът на НЗОК Пламен Цеков пък не е декларирал доходи от друга стопанска дейност в размер на 21 905 лева. Той не е декларирал в Публичния регистър и притежавани от него имоти, включително дворно място с площ 460 кв.м. в Лом и апартамент с площ 40,10 кв.м. във Видин.
Говорителят на Министерството на външните работи (МВнР) Весела Чернева не е декларирала доходи от друга стопанска дейност на съпруга си в размер на 13 000 лева.
Проблемите при депутата Асен Агов, произтичат от факта, че не е декларирал данни за съпругата си, за придобиване на дялове в дружеството "Агова - Лимитед” ЕООД, което е със седалище в София. Депутатът от БСП Борислав Гуцанов не е декларирал придобити от съпругата му дялове в новоучредено дружество. Шефът на СДВР пък пропуснал да се оповести придобиването на използвано BMW. Депутатът от „Атака” Деница Гаджева е получила над 8000 лeва доходи, които не фигурират в декларацията ѝ.
В заключенията на Сметната палата фигурират също прокурори, съдии, следователи, кметове и заместник-кметове, общо 291 души.
Законът посочва, че всички подобни заключения от страна на Сметната палата трябва да бъдат изпратени на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите, която трябва да предприеме
съответните действия.