Шефът на Eurobank EFG: Кризата в Гърция може да бъде преодоляна

01.07.2010 | 15:21
по статията работи:
Банковата система може да бъде стабилизиращ фактор и катализатор за развитието на гръцката икономика, заяви Николас Нанопулос
Шефът на Eurobank EFG: Кризата в Гърция може да бъде преодоляна

Гръцката банкова система може да послужи като стабилизиращ фактор и катализатор за подкрепа и развитие на гръцката икономика, заяви Николас Нанопулос, главен изпълнителен директор на Юробанк И Еф Джи Груп (Eurobank EFG Group), по време на редовното Годишно общо събрание на акционерите на групата в Атина.

Според Нанопулос кризата може да бъде преодоляна, но това изисква поредица от действия, съобщават от банковата група. Точното прилагане на условията от меморандума за активиране на механизма за подкрепа на Гърция, както по отношение на фискалната корекция, така и на структурните промени и реформи, ще подобри конкурентоспособността на икономиката на страната. Възстановяването на доверието в стабилността и перспективите на гръцката икономика, както и подобряването на репутацията на страната, отново ще даде достъп на гръцкото правителство до световните пазари. Нарастването на заетостта и благосъстоянието на хората ще стимулира предприемачеството и възобновяването на икономическия ръст, но моделът на растеж трябва да бъде променен и адаптиран към новите реалности. Достъпът на гръцката банкова система до международните пазари при конкурентни условия, както и тяхното по-нататъшно съживяване, ще подкрепи перспективите за развитие на гръцката икономика.

"Нашите анализи сочат, че прилагането на мерките от меморандума ще създаде условия не само да бъдат спазени ангажиментите на страната за намаляване на бюджетния дефицит, но дори за положителна изненада в сравнение с първоначално поставените фискални цели", каза Нанопулос в речта си пред акционерите на Юробанк И Еф Джи. "Гръцката икономика трябва да се върне възможно най-скоро към положителна траекторията на растеж. Основното изискване за това е да бъде възстановено доверието, връщане към нормални условия на ликвидност и лихвени проценти, за да бъде подобрен  бизнес и инвестиционният климат", добави той.

Според Нанопулос банковата система може и трябва да послужи като стабилизиращ фактор и катализатор за подкрепа и развитие на икономиката. "Гръцките банки понесоха само вторичните ефекти на глобалната финансова криза, тъй като нямаха "токсични" активи или високорискови инвестиции и така преодоляха трудностите без особени затруднения. Те се радват на най-високите коефициенти на капиталова адекватност в Европа, а съотношението на кредитите към депозитите, което отразява тяхната ликвидност, е по-добро от това в много страни, включително Испания, Португалия, Италия, Франция и Ирландия".

Главният изпълнителен директор на групата говори и за приоритетите на Юробанк И Еф Джи за текущата година, които продължават да съответстват на икономическите реалности и изисквания. По думите му: "Полагаме допълнителни усилия да подсилим още повече нашата капиталова позиция, основно чрез органична доходност и по-ефективна структура на приходите и разходите на дружеството. Оставаме съсредоточени върху укрепването на ликвидността ни, запазването на доходността и поддържане на високи приходи преди провизии. Успоредно с това продължаваме усилията си по-ефективно да управляваме кредитните и други рискове. Контролът върху разходите и по-нататъшно оптимизиране на нашата дейност остават ключови приоритети". 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...