Председателят на Българската академия на науките (БАН) акад. Стефан Воденичаров ще бъде предложен от премиера Бойко Борисов за министър на образованието, младежта и науката, съобщи пресцентърът на Министерския съвет (МС).
Министър-председателят предлага на Народното събрание (НС) и да гласува освобождаването от длъжност на досегашния министър Сергей Игнатов.
Акад. Воденичаров ще си вземе неплатен отпуск от БАН, за да може да встъпи в новата си длъжност. Той беше избран начело на БАН на мястото на починалия акад. Стефан Додунеков.
„Акад. Воденичаров безспорно е добър учен, неслучайно избран за председател на Българската академия на науката. Убеден съм, че благодарение на тази кандидатура, развитието на изследователската дейност, както и тясното сътрудничество между Академията и МОМН, ще се осъществяват по-добре”, заяви премиерът Бойко Борисов в началото на днешното правителствено заседание.
Милена Дамянова ще остане зам.-министър на образованието, младежта и науката, уточниха от МС. По-рано беше съобщено, че председателят на БАН е предложен за шеф на фонд "Научни изследвания", а Дамянова - за образователен министър.
Досегашният министър на образованието Сергей Игнатов беше уволнен в понеделник (28 януари). Министър-председателят Бойко Борисов поиска неговата оставка във връзка с извършената от Главния инспекторат на Министерския съвет проверка във Фонд "Научни изследвания" и свързаните с нея констатации и препоръки за подобряване на работата на фонда.
Тогава и управителят на Фонд "Научни изследвания" Христо Петров подаде оставка.
Вчера (29 януари) министърът на финансите Симеон Дянков предложи фондът да бъде преобразуван в дирекция към Министерството на образованието и науката, така че министърът да има пряк контрол върху него.
Тази сутрин стана известно, че от ръководството на Фонда си тръгва и председателят на Изпълнителния съвет проф. Рангел Гюров.
Акад. Стефан Борисов Воденичаров е роден през 1944 г. в София. През 1968 г. завършва Техническия университет със специалност Машинен инженер. През 1974 г. получава степен доктор, през 1989 г. става доцент, а през 1991 г. – професор. Титлата Доктор на техническите науки получава през 1998 г. От 2004 г. е член-кореспондент, а през 2012 г. е избран за академик. Преди избирането му за председател на БАН акад. Стефан Воденичаров е директор на Института по металознание, съоръжения и технологии "Акад. Ангел Балевски" с Център по хидро- и аеродинамика (ИМСТЦХ) – БАН.
Научната дейност на акад. Воденичаров е в областта на механиката, атомни реактори, газо- и нефтопроводи и боеприпаси. Той е автор на над 70 патента и повече от 160 публикации. Ръководител е на 21 научни разработки в областта на отбраната и ядрената енергетика. Вписан е в златната книга на българските изобретатели за 2006 година, съобщава БГНЕС.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!