Обвиниха Игнатов, че е бил лично замесен в корупцията в Научния фонд 1

29.01.2013 | 13:19
по статията работи: Теодора Пенева
Хора от обкръжението на бившия министър са взели 3 млн. лв. благодарение на класирането на проекти за 2012 г., твърди представител на научните среди
Обвиниха Игнатов, че е бил лично замесен в корупцията в Научния фонд

След като вчера оставката на министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов беше подадена и приета, днес името му беше пряко замесено в скандала с финансовите нередности около подопечния на ведомството Фонд "Научни изследвания" (ФНИ). Според представител на научните среди обкръжението му се е облагодетелствало финансово от нарушенията по процедурите за класиране на поръчки.

"Проектите, които кандидатстват за финансиране от Фонд "Научни изследвания", по принцип се класират – последната година обаче такова класиране нямаше", заяви пред bTV Виктор Атанасов, учен от Физическия факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ). Той е взел участие във вчерашната среща с премиера Бойко Борисов и вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков, на която беше засегнат казусът с нередностите във Фонда. След нея министър-председателят поиска оставката на образователния министър.

По думите на Атанасов при процедурите за 2012 г. са били одобрени 95 проекта от общо 1200 кандидатствали, "без да е ясно как са избрани", тъй като за тях не са представени рецензии. Според него Сергей Игнатов е протежирал корупцията в научния фонд към Българската академия на науките (БАН). Той разписвал одобрените проекти, много от които били на фирми на хора от неговото обкръжение или свързани с Нов български университет (НБУ). Преди да стане министър, Игнатов беше негов ректор.

"Тези кръгове около него са взели около 3 млн. лева. Има фирма, занимаваща се с опаковане на музейни експонати, собственост на преподавател в НБУ, която печели 300 000 лева за изследване на общественото мнение за музеите", обясни Виктор Атанасов.

Ученият заговори и за "по-фрапиращи случаи". Така например стана ясно, че сред структурите, спечелили финансиране за научни изследвания, са частни фирми, които не генерират научна дейност и нямат научни кадри и оборудване – производител на кашкавал, бръснарница и др. Друга столична фирма, регистрирана в последния ден за кандидатстване, е спечелила финансиране на проект за разработка на наносателит – на стойност 480 000 лева.

По думите на Атанасов в тези "далавери" лично е участвал вече ексуправителят на ФНИ Христо Петров. Вчера той също напусна поста си. От класирането на поръчките са се облагодетелствали фирми, съсобственост на Петров, както и негови съдружници.

Учените са подали сигнал до прокуратурата за нарушения в нерегламентираната държавна помощ. Премиерът ги е уведомил, че там е внесен и докладът на Инспектората към Министерския съвет (МС). Въпросните суми обаче са вече са преведени и усвоени (на 19 декември 2012 г.) и юридически е много сложно да се върнат, обясни Виктор Атанасов. Учените разчитат на предстоящата си среща с председателя на Европейската комисия (ЕК) Жозе Мануел Барозу.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
4.50/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Hidko 29.01.2013 | 13:58
Няма нужда сумите да бъдат връщани. Хората които са ги усвоили не са виновни. Трябва да се накажат виновните за щети причинени на държавата в особено големи размери. Да ги набутат на топло за десетина години и да им наложат мазни административни санкции - глоби, отнемане на имущество и подобни. Само така ще се усети, че има държава.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...