„Топлофикация“ няма абсолютно никакъв интерес да начислява грешен ДДС. След като беше приет Законът за ДДС нарочно „Топлофикация“ изпрати писмо до Министерството на финансите, в което поиска пояснение как трябва да бъдат извършени изчисленията. Ние получихме такова писмо на осми август, а в петък (12 август) имаше публикувана на страницата на Министерството на финансите допълнителна информация, която внесе различен и допълнителен ракурс към онова, което имахме като информация.“
Това обяви изпълнителният директор на „Топлофикация София“ Александър Александров в ефира на bTV.
Александров обясни къде се е получило разминаването между „Топлофикация“ и Министерството финансите: „Досега това, което „Топлофикация“ беше предприела е, че начислявахме двайсет процента на всички сделки, които са извършени в миналия регулаторен период.
Това, за което сега допълнително ни информира Министерството на финансите, но то пак подлежи на допълнителен разговор и преглед, защото ние прочетохме само онова, което е публикувано на техния сайт, и нямаме още официално писмо.
Те казват, че за разликата между авансово начислените или прогнозно начислените суми и окончателните суми, които трябва абонатът да заплати, разликата трябва да бъде обложена с девет процента ДДС, а не с двайсет.
И тук е много важно да кажем,че при една средногодишна сметка от 500 лева, ако вие имате да доплащате да кажем 50 лева от тази сметка, то евентуално тези 9-е процента ще бъдат само върху тези 50 лева, разясни Александров.
Изпълнителният директор добави, че ако се окаже, че нормите са нарушени, без всяко съмнение сметките ще бъдат коригирани и анулирани.
Александров обясни и че редуцираният ДДС със сигурност ще облекчи потребителите, защото в ситуация, в която ДДС не е променен, увеличението щеше да е от 40% и ДДС - 20%, тоест общото увеличение щеше да е 60 процента. В този случай, то ще е 50 процента.
По думите на Александров „Топлофикация“ е подала заявлението си за новия отоплителен сезон с желание за 29 процента увеличение на топлинната енергия, като от компанията много ясно са посочили, че според тях е правилно евтиният газ, който постъпва или ще постъпва в по-големи обеми от Азербайджан, или други източници, преимуществено да бъде насочен към регулирания пазар, но този начин не бил възприет. И вместо 29 процента, увеличението е от 39 процента.
На въпрос дали има потребители, които се отказват да използват услугите на „Топлофикация“, заради увеличението на цените, Александров отговори така: „В момента в „Топлофикация“ има над 200 молби за присъединяване на нови обекти. Под нови обекти се имат предвид цели блокове, кооперации, понякога с повече от няколко входа. Желанието да се използват топлофикационните услуги е по-високо и това е нормално. Дори и в тази ситуация, в която имаме енергийно цунами, цените, които ние предлагаме, независимо от загубите, които „Топлофикация“ трупа, са най-изгодни за потребителя.
Александров добави, че не препоръчва на никого да изключва топлоподаването си вкъщи, защото това първо товари неговите съседи и второ - за много дълго време напред този начин на отопление ще остане най-евтиният.
Попитан, защо се е стигнало до задължения на стойност от над един милиард, директорът отговори, че една от причините е разликата в цената, която КЕВР определи за регулаторни нужди и това, което „Топлофикация“ реално плаща през последния сезон. И този сезон включително между двете разминаванията са в пъти.