Шматко: Пред Бургас-Александруполис ще има проблеми, свързани с България

02.12.2009 | 17:35
по статията работи:
Възможно е трасето на петролопровода да бъде променено
Шматко: Пред Бургас-Александруполис ще има проблеми, свързани с България

Проектът за петролопровод "Бургас-Александруполис" ще се сблъска с проблеми заради разногласията с България. Това заяви министърът на енергетиката на Русия Сергей Шматко по време на парламентарния контрол в държавната руска Дума, предаде БГНЕС, позовавайки се на информация на РИА „Новости".

По проекта "Бургас-Александруполис" ще има проблеми, свързани с това, че българската страна настоява за повишаването на екологичната ефективност на този проект, заяви Шматко. Той същоотбеляза, че икономическият модел на проекта не устройва България.

Трансбалканският петролопровод има за цел да разтовари претоварените черноморски проливи, транспортирайки петрол по суша от пристанището Бургас на Черно море до Александруполис на Егейско. Русия, България и Гърция подписаха междуправителствено споразумение за строителството на тръбата през 2007 г. В същото време съдбата на другите два руски проекта в България - газопроводът „Южен поток" и строителството на АЕЦ „Белене", се оценява много по-оптимистично от руския министър на енергетиката, отбелязва РБК.

Министър Шматко смята, че проблеми с проекта „Южен поток" няма да възникнат. Що се отнася до АЕЦ "Белене" руската страна разчита да намери начин да ускори преговорният процес.

Продължава работата по реализиране на проектите за петролопровода „Бургас-Александруполис" и газопровода „Южен поток". Това заяви в интервю за гръцкия вестник "Катимерини" руският външен министър Сергей Лавров, който е в Атина за срещата на министрите на външните работи на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

Лавров посочва, че целта е, без забавяния, да бъдат завършени необходимите процедури за започване строежа на тръбите. Външният министър посочва, че знае за безпокойството около екологичните въпроси при изграждането на „Бургас-Александруполис", но че Москва е заявявала множество пъти, включително и на високо равнище, че изграждането на тръбата ще бъде извършено без опасност за околната среда и, че Русия разполага с напреднали технологии за осигуряването на екологичната безопасност.

Ако се наложи, и при положение, че има споразумение между трите страни, пътят на петролопровода може да бъде променен, посочва още Лавров, цитиран от Агенция "Фокус".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...