Шулц и Меркел се обединиха срещу Макрон за търговския излишък на Германия

11.05.2017 | 14:10
по статията работи: econ.bg
Германският канцлер Ангела Меркел обяви след победата на Макрон, че Берлин иска да помогне на избрания държавен глава да се справи с проблеми на френската икономика, "особено с безработицата"
Шулц и Меркел се обединиха срещу Макрон за търговския излишък на Германия
Снимка: БГНЕС

Германия не трябва да ограничава търговския си излишък въпреки призивите на новоизбрания във Франция президент Еманюел Макрон, според когото тази мярка ще подпомогне другите европейски икономики.

Около тази идея се обединиха и двамата основни претенденти за канцлерския пост, които ще се състезават на изборите тази есен.

Германският канцлер Ангела Меркел обяви след победата на Макрон, че Берлин иска да помогне на избрания държавен глава да се справи с проблеми на френската икономика, "особено с безработицата", предаде агенция "Ройтерс". Според Меркел обаче искането за намаляване на търговския излишък, който Германия трупа от години, са "по-проблематични".

"Част от излишъка в износа (на Германия) е свързан с качеството на нашите продукти," каза тя в отговор на журналистичесик въпрос дали страната ѝ не трябва да внася повече и така да подкрепи европейската икономика, както предлага Макрон.

"Друга част е свързана с политиките на Европейската централна банка, на които не можем да влияем," каза Меркел. "Повишаването на заплатите вече надхвърля ръста в продуктивността и ако видите прогнозите... излишъкът леко ще спадне в близките години."

Междувременно на форум в Берлин и кандидатът за канцлер на социалдемократите – Мартин Шулц – каза, че смята "критиката на големия търговски излишък за грешна." "Не трябва да се срамуваме от това, че сме успешни. Износът ни е резултат от добрата ни работа тук, в страната," заяви Шулц. Той добави, че според него фокусът в реформите, които трябва да се инициират от Германия и Европа по предложение на Макрон, е свързан с насърчаването на инвестициите и новите работни места.

По-малко от пет месеца преди изборите през септември, на които Меркел ще се бори за четвърти мандат, Берлин едва ли ще е склонен да подкрепи реформи в еврозоната, за да помогне на засегнати от кризата държави, тъй като избирателите смятат проблемите на съседите за продукт на прекомерно харчене, сочат анализатори.

Откакто започна кризата в еврозоната, Германия често е обвинявана, че мощният ѝ износ залива пазарите на другите страни членки с евтини германски стоки и това пречи на производството и на техните икономики. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...