Щатският петрол West Texas Intermediate (WTI) записа най-продължителния си период на поевтиняване от 29 години насам, след като записа нов сериозен спад на цената си на фона на слабите резултати на производствената активност в Китай, пише Reuters.
За осма поредна седмица стойността на WTI продължава да се понижава, като в момента цената му е близо до най-ниското си ниво от 6 години и половина насам. Така той регистрира най-продължителната тенденция на поевтиняване от 1986 г. до сега.
В края на 1985 г. щатският петрол се търгуваше на стойност около 10 долара за барел за период от пет месеца, след като страните-износителки от ОПЕК увеличиха добива си.
Към момента WTI за доставка през октомври се продава с 25 цента по-евтино на 41,14 долара за барел. В четвъртък (20 август) той поевтиня и удари най-ниската си стойност от март 2009 г. насам с цена от 40,21 долара за барел.
Междувременно днес стана ясно, че през август производствената активност в Китай е записала най-бързия си темп на спад за последните шест години. Индексът на производствената активност (PMI) се е свил до 47,1 пункта от 47,8 за предходния месец, съобщава BBC. Падането под границата от 50 пункта показва свиване на сектора.