Ще бъде създаден Консултативен съвет за здравеопазването

26.03.2012 | 17:53
по статията работи: Петя Бързилска
Той няма да има политическа принадлежност и ще обединява държавни ведомства, съсловни и пациентски организации
Ще бъде създаден Консултативен съвет за здравеопазването
Снимка: Булфото

Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова обяви влизането в действие на Консултативен съвет за здравеопазването. Това стана след срещата с представители на професионалните организации в сферата на здравеопазването тази сутрин, предаде БГНЕС.

"Ще търсим диалога и консенсуса на ниво политически партии, професионални и пациентски организации", заяви Атанасова. Този орган няма да има политическа или партийна принадлежност и ще цели решаване на проблемите на българското здравеопазване в дългосрочен план за следващите 5-10 години. Членове на съвета ще са представители на различни ведомства, съсловни, пациентски организации. Съществуващият вече проект за здравен съвет от Българския лекарски съюз е съставен и приет, но тепърва предстои неговото влизане в сила. След срещата с министър Атанасова, лидерите на професионалните организации в здравеопазването изразиха подкрепата си към избраната от новия здравен министър политика, както и надежда за успешно сътрудничество и комуникация в предстоящите им срещи.

Същевременно от пресцентъра на Министерството на здравеопазването съобщиха, че министър Атанасова ще предложи на Министерския съвет по най-бърз начин да започне работата на Консултативния съвет по здравеопазване, предаде Агенция "Фокус".

Сред обсъдените проблеми на първата среща фигурират още въпросите за спешната медицинска помощ, възможностите за специализации на младите лекари в България, изборът на медицински екип и цената на лекарствата. Лидерите на професионалните организации в здравния сектор изразиха съгласие и подкрепа към идеите на министър Атанасова. Надявам се след повече от 20 години забавяне, реформата в здравеопазването да продължи, каза д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз.

Здравното министерство получи подкрепата на съсловните организации за подобряване състоянието на спешната помощ в страната. Обсъждат се различни финансови източници за подобряване заплащането на работещите в Спешна помощ, подчерта министър Атанасова.

В сферата на спешната медицинска помощ министър Атанасова очерта три основни проблема - финансиране и заплащане на персонала, защита на работниците, както и остарялата материална база. "Липсата на кадри е следствие от нефинансирането", каза министърът.

Едно от предложенията на Атанасова е средствата от капиталови разходи на стойност 20 млн. лева, определени от самата нея като "единственият ресурс на Министерство на здравеопазването в момента", да бъдат използвани за увеличаване на заплатите на спешната помощ. Цели се увеличение с 10-15%.

Участниците в пресконференцията подкрепиха идеята за необходимостта от демонополизация на НЗОК и за промяна в системата на специализациите с цел повишаване качеството на лекарския труд и спиране на изтичането на квалифицирана работна ръка в чужбина. Според министър Атанасова изборът на екип задължително трябва да става чрез доброволните осигурителни дружества, които да предлагат допълнителни услуги и да надграждат базовия пакет, осигурен по линия на НЗОК. От Българския лекарски съюз (БЛС) заявиха, че изборът на екип е право на пациента, което не следва да се отнема и подкрепиха идеята това да става чрез осигуряване на гражданите в допълнителните здравни фондове.

Здравният министър определи наредбата, свързана с избора на лекарски екип и достъп до медицинска помощ като незаконосъобразна. "Не смятам, че е оправдано здравноосигурен гражданин да плаща допълнително за избор на екип", каза Атанасова. Мнението й беше подкрепено от д-р Райчинов, който заяви, че "парични отношения между лекар и пациент не трябва да съществуват под никаква форма".

Министър Атанасова също така обеща да проведе разговори с министъра на финансите Делян Добрев за пренасочване на средства от държавния бюджет към Министерството на здравеопазването за спешната помощ. Тя също така отхвърли идеята за прехвърлянето на спешната помощ към общинските болници.

Дебати предстоят по темата за лекарските специализации. Атанасова спомена, че обсъждат варианти финансирането на специализантите да се поеме от учебните заведения или от общинските болници, съобразено с техните нужди и финансови възможности. Атанасова изрази и мнение, че лекарите, работещи в спешна помощ трябва да имат правото да специализират, в каквато сфера сами пожелаят.

Обсъдени бяха още демонополизацията на НЗОК, мерките спрямо граждани без здравна осигуровка и въвеждането на диагностично свързани групи, но по-задълбочени дебати тепърва предстоят. На въпрос за нов заместник-министър, Атанасова отговори лаконично: "Ще има нов заместник-министър, когато бъде назначен от премиера".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....