Ще има ли актуализация на бюджета е въпросът, който се задава периодично откакто новият финансов министър Петър Чобанов зае поста.
Макар да признава, че ситуацията с финансите на държавата в момента не е розова, Чобанов не предвижда актуализация засега. "В момента работим с ресурсите, с които се разполагаме. Ситуацията е динамична, ако мерките проработят, ако се повиши събираемостта, това ще помогне да се справим и с конкретния бюджет. Но така или иначе виждаме, че може да има натиск от външната икономическа среда. Към момента обаче не смятаме, че ще се отиде към актуализация на бюджета. С приетия вчера спешен пакет мерки, ще се работи", каза финансист номер едно пред БНТ.
Той обясни, че бюджетът, който управлява, не е никак малък. Друг е въпросът как е поставена бюджетната цел и дали тя е съобразена с икономическата ситуация. Към момента анализът показва, че бюджетът е разчетен при по-различни представи за икономическото развитие на България. "Неслучайно БВП беше намален с 1,5 млрд., има и редица въпросителни по отношение на разходната част", обясни финансовият министър.
1 млрд. лева от приходите може да не бъдат изпълнени, алармира Чобанов вчера (19 юни).
Според него протестиращите имат свой дневен ред - те искат оставка. Това е тяхно право, но министърът се надява, че по-късно ще може да се влезе в диалог.
На заседанието на КСНС ще бъде обсъден въпросът за увеличението на минималната работна заплата до 340 лева. Възможно е минималната работна заплата да се отрази зле на конкурентоспособността, но бизнес средата в момента е неефективна. Именно, ако се спомогне увеличението, ще се спомогне и за нейното активизиране, смята финансистът.
Колкото до това, че най-голямата работодателска организация иска оставката на правителството, министърът заявя: "Аз запазвам известен скептицизъм дали това е работа на работодателска организация".