По-скъпо вино ще пие тази зима българинът. Цената на продукта отива нагоре заради по-слабата гроздова реколта, а също и заради италианските фирми, които се оказаха не просто един от многото, а доминиращ купувач на нашия пазар на грозде.
"Лошата реколта в Италия направи тамошните винопроизводители изключително активни на българския пазар. В крайна сметка виното у нас ще поскъпне за крайния потребител с 15-20%", обяви Цанко Станчев, председател на Черноморската регионална лозаро-винарска камара.
Гроздето от новата реколта се продава поне с 25% по-скъпо от миналата година Основната причина е, че реколтата е с 30% средно по-слаба спрямо миналата 2011 г. В първите дни след гроздобера стартовата цена е била 80 ст. за килограм, но само след седмица е скочила до 1 лев. Преди година плодът масово се изкупуваше за 60 ст./кг., пише в. "Труд".
Производителите от всички райони на страната са категорични, че основният виновник за поскъпването са капризите на времето.
Шефът на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев посочи, че още през зимата заради ниските температури са измръзнали отделни части от лозя, разположени на площ от около 200 000 дка. Лятото донесе поредица топлинни рекорди и само валежите, които паднаха 20 дни преди началото на гроздобера, спасиха реколтата от още по-драстични загуби.
Най-малко са пострадали масивите в Стара Загора и Варна. В старозагорско реколтата е само с 10% по-ниска от миналата година. Средният добив там е 401 кг от декар, докато миналата есен беше 450 кг при десертното грозде. Във Варна средният добив е намалял с 15% до 600-700 кг от декар. Въпреки всичко обаче качеството на гроздето е много добро, с много висока захарност. В този район се отглеждат елитни сортове - шардоне, траминер, совиньон блан, ризлинг, пино ноар.
В Силистра обаче добивите са се сринали с цели 70%. В момента земеделците прибират по 160 килограма от декар при десертните сортове грозде и по 220 кг при винените, твърдят от крайдунавската земеделска служба. Там има и много измръзнали масиви.
Хасково е един от районите на страната с най-високи цени на гроздето.
Килограм от най-масовите сортове мерло и каберне совиньон вървяха по 75-80 ст. Мускат отонелът достигна над 1,20 лева за килограм. Сортовете с по-ниска захарност като димят се търгуваха на цени от 55-65 ст. за кило.
В региона изкупуването се правеше основно от български фирми. Някои от тях обаче са филиали на международни концерни като "Белведере", който притежава две от големите винарни в региона край Свиленград.
Цената на бялото вино и на другите видове алкохол ще се повиши. Това прогнозираха в началото на август от бранша на производителите и търговците с алкохолни напитки.
Пред телевизия „България он еър” председателят на Управителния съвет (УС) на Асоциацията на производителите, търговците и вносителите на спиртни напитки Бранимир Ботев заяви, че причините за това са няколко – скъпите горива и препарати, високият дял на сивия сектор и проблемната реколта тази година.
Освен това той обясни, че заради продължителната суша през лятото се очакват намалени добиви на грозде, като качеството в много от случаите също няма да е на необходимото ниво.
Лошата реколта на грозде у нас ще доведе до по-високи цени на виното и на ракията, информира в. „Стандарт“ в началото на сетепмври.
Високите температури през летните месеци и липсата на валежи доведоха до масово изсушаване на гроздето по лозята и в резултат – до слаба реколта. Около 30% от насажденията пък са били засегнати от студа през изминалата зима.