Нови правила за виното - какво трябва да знаем

20.09.2012 | 10:20
по статията работи: Теодора Пенева
С влизането в сила на новия Закон за виното и спиртните напитки трябва да отпаднат някои надписи от етикетите на вината
Нови правила за виното - какво трябва да знаем

Oт 16 септември 2012 г. е в сила обновеният Закон за виното и спиртните напитки (ЗВСН). Промените му отразяват редица правила, които в Европа са приети още през 2009 г., обясниха за Econ.bg от Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ).

Казано с други думи, производителите, а и потребителите на вино у нас, ще трябва да внимават за някои подробности около продуктите, които наричат „вино“. Защото, както обясни още в края на миналата година министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, напитки, които не са направени от грозде, не трябва да се предлагат на пазара като вина.

"Да ги кръщават както искат, но няма да могат вино. Например шербет, ако искат или нещо подобно, но в никакъв случай няма да може да се казва вино", каза тогава министърът. Освен това беше категоричен, че европейските стандарти ще станат задължителни за производителите.

От ИАЛВ ни обясниха, че въпросните стандарти са приети в Европейския съюз през 2009 г. Самата реформа е изготвена още през 2008 г. Съгласно Регламент (ЕО) № 479/2008 на Съвета от 29 април с. г., считано от 1 август 2009 г. категориите вина се формулират спрямо две нови понятия – защитено наименование за произход (ЗНП) и защитено географско указание (ЗГУ).

За какво трябва да внимаваме, когато си купуваме вино?

В новия закон отпадат напълно досегашните категории вина, с чиито наименования сме свикнали да боравим. В срок до 16 март 2013 г. ще бъде извършена пререгистрация на гроздо- и винопроизводителите, съответно – би трябвало дотогава да бъде обновена цялата търговска мрежа. Затова, след тази дата по магазините не би трябвало да може да се намери продукт, определен спрямо категориите, които са постановени от стария ЗВСН.

След внесените и влезли в сила промени, отпадат двете основни категории – трапезни вина и качествени вина, произведени в определен район. Вместо това идват четири нови категории – вина със ЗНП, вина със ЗГУ, вина без ЗНП и ЗГУ и сортови вина.

Общ елемент в законовите изисквания към производството на напитки, попадащи в тези категории е, че те трябва задължително да са направени от сортове лози от вида Vitis vinifera или, казано на български – Европейска винена лоза (ние сме свикнали да я наричаме просто грозде). Единствено продуктите със ЗГУ позволяват производство от лози, които са кръстоска между Vitis vinifera и други представители на рода Vitis. Която и да е напитка, направена от нещо друго, просто не е вино.

Накратко – четете внимателно етикета. Ако на него има надпис, се разминава с указаното в новия закон, значи нещо не е наред.

Какви са новите категории вина?

Както писахме в понеделник (17 септември), вината със защитено наименование за произход са тези, които са произведени в специфична географска среда, която е довела до основните им характеристики или вкусови качества.

Продуктите със защитено географско указание пък притежават специфично качество, което може да се припише на географския му произход. Поне 85% от използваното грозде трябва да произхожда от съответната географска среда.

Сортовите вина без ЗНП и ЗГУ не са произведени в географски райони от такъв тип. Те носят наименование на винен сорт лоза и/или година на реколта. За да могат да се предлагат на пазара, производителите им трябва да са получили удостоверение за производство.

Към новия ЗВСН е изготвен и правилник за неговото прилагане, който за момента все още не е публикуван. В него са определени редът и процедурите по прилагането на точките от закона, както и някои продукти и производствени практики, свързани с направата на виното и спиртните напитки.

В прикачения файл можете да разгледате новия Закон за виното и спиртните напитки.

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...