Днес (18 септември 2012 г.) официално беше открит гроздоберът в страната, информираха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Това стана в село Хърсово, община Сандански, където започна прибирането на реколтата от местните масиви. На събитието присъстваше и министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
Откриването на гроздобера стана повод на ресорните институции да публикуват различна информация за развитието на лозаро-винарския сектор у нас. Данните сочат увеличение на износа и на вътрешното потребление, но по-ниска реколта – очаквано предвид студената зима и сухото лято тази година. За сметка на това тя е с добро качество.
Междувременно миналата седмица Econ.bg се обърна към Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) с питане за движението цените на едро на гроздето в активния пазарен сезон на търгуването му. Оказа се, че стойностите следват тенденциите от предходните години.
Реколта, производство, консумация
Тази година се предвижда с 30% по-ниска реколта от грозде спрямо нивата от 2011 г., съобщи министър Найденов. От Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) обясняват, че факторите за това са измръзванията на лозите в резултат на ниските температури през зимата, както и продължителното засушаване през летните месеци. Въпреки това, качеството на гроздето е добро, с високо захарно съдържание. Слабата реколта обаче ще се отрази на цените на суровината, респективно – на продукцията вина и високоалкохолни продукти.
В рамките на предходната календарна година количествата прибрана суровина са отчели увеличение. Тогава у нас са преработени общо 157 945 тона грозде при обработени 148 454 тона през 2010 г. Общият размер на площите у нас е 68 847 ха.
Положителни са тенденциите на пазара на вино – данните на институциите сочат, че през 2012 г. вътрешното потребление е нараснало с 13%.
Към момента винарските предприятия са изкупили 55 тона грозде, от които 39 тона – бели, а 16 тона – червени сортове. През първите шест месеца от 2012 г. са произведени 46 957 129 л вино, предназначени за вътрешния пазар в страната. Спрямо същия период от миналата година това представлява растеж с 13,1%. Общото количество вино на пазара у нас през цялата 2011 г. пък е било 93 208 083 л – с 1,4% повече на годишна база.
Казусът "Шотландия"
Междувременно Мирослав Найденов потвърди, че не подкрепя предложението на Шотландия за въвеждането на минимални цени за виното и спиртните напитки. В опит да се справи с нездравословното отношение на населението към алкохола, шотландското правителство иска да определи долна граница на цената от 50 пенса за единица алкохол, припомня БГНЕС.
Преди дни стана ясно, че заради възражението на България за въвеждането на тази мярка от опасения, че тя може да наруши европейските права на търговия, периодът за разглеждане на предложенията от страна на Европейската комисия ще се удължи с още три месеца до 27 декември 2012 г.
Според земеделския ни министър това може в крайна сметка да доведе до неконкурентни цени на българското вино.
Цени на едро
Според данните на ДКСБТ средната цена на гроздето на едро на пазара следва тенденциите от предходните години. На пазара се предлага българско грозде обикновено в периода от началото на юли до края на ноември. Логично, цената му първоначално е висока, след което рязко спада и в края на август и в началото на септември достига минималните си нива. Тя остава стабилна през септември и октомври, а през месец ноември, с изчерпването на количествата от реколтата, индексът отново се покачва.
Стойността на гроздето по борсите е стартирала сезона на ниво от 3,13 лева за килограм. През първата седмица на септември 2012 г. тя се стабилизира на 1,29 лева. Спадът от втората седмица на юли и първата седмица на септември е около 60%.
В края на юли и началото на август т. г. цената на суровината е малко по-ниска спрямо предходните две години, а в следващите седмици на август - по-висока в сравнение със същите периоди на 2011 и 2010 г. Най-ниското ниво, достигнато до момента (1,29 лева), е по-високо от това на минималните стойности, регистрирани през предходните две години. На двугодишна база тази цена е с 9% по-висока от регистрираната през първата седмица на септември 2011 г. и с 4% по-ниска спрямо този период през 2010 г.
Износ и внос
С 16,1% се е увеличил износът на вино през първите шест месеца от годината спрямо същия период от 2011 г. Общият размер на експорта е 25 141 422 л. Водещите пазари са Русия, Румъния, Полша, Чехия, Германия и др.
В рамките на предходната година България е отбелязала също увеличение на износа – с 8,5% на годишна база. Общо през 2011 г. сме насочили 65 636 495 л вино към външните пазари, сочат още данните на ИАЛВ.
По думите на Мирослав Найденов тази година продължава да има чуждестранен интерес към българското грозде, предимно бяло. Експортът е към Румъния, Италия, Гърция, Чехия. Ресорният министър обаче се обяви против това да изнасяме суровина. „Ще създадем условия да не се изнася директно грозде, а готова преработена продукция”, посочи той, като допълни, че приходите от виното трябва да влизат в България.
Що се отнася до вноса на вино, през 2011 г. той е намалял значително спрямо 2010 г. Спадът е от 8 264 877 л до 6 070 400 л. В информацията си ИАЛВ се позовава на данни от Националния статистически институт (НСИ).
Контрол и финансиране в сектора
По информация на Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ), представена от ИАЛВ, общият размер на евросредствата, предвидени за прием 2011/2012 г. по Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор, е 27 077 000 евро. До момента от тях са изплатени 11 407 781 евро (или 42,1%) по трите мерки “Преструктуриране и конверсия на винени лозя”, “Застраховане на реколтата” и “Промоция в трети страни”. Най-голям е бюджетът за преструктуриране и конверсия на лозята.
Междувременно инспекторите от ИАЛВ са извършили общо 1 251 проверки из цялата страна, както и 1 527 лабораторни анализа в градовете София и Пловдив. В 76 от проверките са участвали и други контролни органи.