Правителството одобри проекта на Решение на Съвета на ЕС за подписване от името на Европейската общност и временно прилагане на разпоредби на Евросредиземноморското споразумение за асоцииране между Европейската общност и Сирийската арабска република. С решението си правителството упълномощи външния министър да подпише от името на страната ни Споразумението за асоцииране на Сирия с ЕС след приемане на решението на Съвета на ЕС и при условията на последваща ратификация. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
Споразумението за асоцииране между ЕС и Сирия ще постави основата за нови, по-близки отношения в контекста на Евросредиземноморското сътрудничество и развитието на Съюза за Средиземноморието. Очаква се то да допринесе за мира и сигурността в региона и да насърчи развитието на търговските и икономическите връзки между Сирия, ЕС и средиземноморските партньори на страната.
Споразумението ще се прилага за неограничен период от време и ще открие възможности за задълбочаване на отношенията в различни области. Основни елементи в него са принципът на демокрацията и спазването на човешките права. Друг съществен елемент е свързан с ангажимента на Сирия за изпълнение на съществуващите задължения по инструментите за разоръжаване и неразпространение на оръжия за масово унищожение. Споразумението съдържа още разпоредби в областта на борбата с тероризма, всеобхватното премахване на митата за селскостопански стоки, технически пречки пред търговията, улесняването й, право на установяване и услуги, обществени поръчки и други.
Документът е насочен и към подкрепа на стопанските и политическите реформи в Сирия. Той ще бъде приет на 26 октомври в рамките на заседанието на Съвета по общи въпроси и външни отношения в Люксембург. Споразумението следва да бъде подписано от всички държави-членки на ЕС.
Страната ни ще подпише и Рамково споразумение за всеобхватно партньорство между Европейската общност и Индонезия. Споразумението създава модерна рамка на двустранните отношения между държавите-членки на ЕС и Индонезия и ще послужи за образец за подобни споразумения и с други държави от региона на Югоизточна Азия. Документът ще улесни и подписването от другите държави в региона на споразумения за свободна търговия с ЕС. Сред тях са Тайланд, Сингапур, Филипините, Малайзия и Бруней, с които Европейската комисия също води преговори за подписване на рамкови споразумения, съгласно решение на Съвета на ЕС от ноември 2004 г.
Рамковото споразумение ще открие пред България нови възможности за активизиране на сътрудничеството с най-голямата мюсюлманска държава в света с 240 млн. души население, активен член и съучредител на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), чието седалище е в Джакарта.