Двустранни документи в областта на икономиката и информационните технологии бяха подписани в присъствието на президентите на България и Бразилия Георги Първанов и Дилма Русеф, информира Агенция „Фокус".
Министърът на развитието, индустрията и търговията на Бразилия Фернандо Дамата Пиментел и българският мистър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков подписаха споразумение за икономическо сътрудничество между двете страни.
Бразилският министър на външните работи Антонио Патриота и българският му колега Николай Младенов подписаха съвместна декларация за сътрудничество в областта на информационните технологии между двете страни.
„Аз съм убеден, че и разговорите, които се провеждат с официалните институции, и бизнес форумът, който предстои, ще дадат един силен тласък на икономическите отношения между България и Бразилия", каза Първанов .„Вярвам, че бразилският бизнес ще открие България като добро място за инвестиции", каза Първанов. Той посочи, че би могло да има съвместни производства в сферата на селското стопанство, химията, фармацията и други.
Особено важно е сътрудничество в комуникационните технологии, защото Бразилия има своята силна и модерна политика, смята още държавният глава.
След последната визита на българският президент в Бразилия, стокообменът между двете страни се е повишил на 400 млн. щатски долара. „Днес той е на много ниско ниво. Убеден съм, че сега ние ще постигнем още по-високи нива", каза Първанов.
По време на разговорите са обсъдени теми, свързани с развитието на енергетиката, отношение ядрената енергетика и ВЕИ. Културното сътрудничество и спортът като области на сътрудничество също били тема на срещата.
"Бразилия е готова да установи взаимоотношения с България във всички възможни сфери", заяви Русеф по време на срещата си с премиера Бойко Борисов. "България е постигнала много стабилно икономическо положение и ръст на инвестициите в много сфери - изграждане на магистрали и пътища, метро. Силно се надявам, ще се запази тази тенденция на ръст в контекста на кризата и че България ще излезе благополучно от нея", каза бразилският президент.
Според нея двете страни могат да си сътрудничат в сфери като селско стопанство и земеделие, наука, технологии, комуникации. Тя посочи и сферата на образованието, където България има изтъкнати специалисти и преподаватели в областта на математиката, физиката, биологията, химията, медицината. "Бразилия също разполага с изследователски институти, специалисти, има известен напредък, но тези области определено са интересни за сътрудничество", каза Русеф.
* Информацията е допълнена в 14:20 часа.