Огромен инвестиционен интерес за над 6,5 млрд. евро е имало към българската емисия еврооблигации в цял свят. Това каза премиерът Бойко Борисов пред журналисти, предаде „Фокус”. Той благодари на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков и на екипа на Министерството на финансите за добре свършената работа.
Облигации са купени на източните пазари, Европа, Америка. „Ние изрично бяхме подчертали, че не искаме да се купува наш дълг от Испания, Италия, Гърция, тези държави, които са в проблем. Действително резултатите са много добри, постигнахме лихва 4,25%”, каза премиерът. Според него това дава изключително спокойствие за следващото правителство, защото става дума за петгодишен период. Лихвата по новите облигации е по-висока от постигната от отвъртени икономики от Западна Европа.
Над 300 млн. лева по-малко ще платим като дълг за следващите пет години. Това каза още Борисов, допълвайки: "Общо на година спестяваме 62 млн. лева от разликата на Милен Велчев със Симеон Дянков".
Според данни, публикувани на сайта на Министерството на финансите повече от 360 инвеститори са участвали в сделката. Общата стойност на заявените поръчки е надвишила 6 млрд. евро само след три часа от стартирането на процедурата по приемане на поръчки.
Транзакцията е анонсирана в 8.30 часа по Гринуич вчера -2 юли, при първоначална ориентировъчна доходност от около 350 базисни пункта над средната цена на лихвените суапове. Подписката бързо е нараснала над размера, определен от България, и е приключи към обяд в резултат на изключително големия инвеститорски интерес при размер на поръчките,надвишаващ 6 млрд.евро. Това става ясно от информацията на водещите мениджъри на емисията BNP Paribas, HSBC, Raiffeisen и Bank International.
Разпределението по региони е - Обединеното кралство 25%, Германия 17%, Австрия 13%, Азия 9 на сто, САЩ офшор 9%, Швейцария 7%, Франция 5 на сто, Италия 5%, други - 10 нан сто.
По видове инвеститори съставът е: инвестиционни фондове 43 на сто, банки 19%, застрахователни и пенсионни фондове 14 на сто, хедж фондове 12 на сто, централни банки 6 на сто, други - 6 процента.