От утре правителството започва да търси възможности за пренасочване на работници от "ВМЗ” – Сопот към други предприятия, заявили свободни работни места в региона. Това стана ясно след днешната среща при премиера Бойко Борисов на представители на синдикатите и министрите на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев и на труда и социалната политика Тотю Младенов, съобщават от пресцентъра на Министерски съвет.
"На синдикатите ще бъде предоставен, от бюрото по труда в Пловдив, списък със заявки на компании, за свободни работни места, за да може хората, които искат по-сигурна работа, извън „ВМЗ”, да бъдат пренасочени на друга”, заяви Добрев.
По думите му по време на разговора е обсъден и вариант за преминаване на четиричасов работен ден на част от работещите в машиностроителното дружество.
Припомняме, че в края на миналата седмица бяха преведени близо 4 млн. лв. по сметките на Вазовските машиностроителни заводи (ВМЗ) за изплащане на заплати, заради които служителите излизаха непрестанно на протести в през последните месеци. Вчера пък стана ясно, че към момента прокуратурата проверява ВМЗ-Сопот по сигнал на председателя на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев.
По данни на Министерството на труда и социалната политика в бюрата по труда в област Пловдив, от анкетираните над 225 частни фирми са заявени близо 400 свободни работни места. За това съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. Според Младенов социалните партньори КТ „Подкрепа”, КНСБ и Асоциацията на индустриалния капитал имат проекти по Националния план за заетост, които също ще се включат в мотивирането на хората от „ВМЗ”, в тяхното обучение, квалификация и допълнителна преквалификация.
"Българо-германските центрове също са заявили над триста човека за допълнителна квалификация и преквалификация”, допълни още министърът. Според него в оздравителната програма правителството се стреми да запази всяко работно място във „ВМЗ”, а на работниците, на които им се наложи да бъдат пренасочени, задължително трябва да им бъдат предоставени алтернативи.
Становището на КНСБ, относно бъдещето на дружеството, е обособено около два варианта, стана ясно още след днешната среща. По думите на президента на синдиката Пламен Димитров единият вариант е „Агенция отбранителна промишленост, към която да бъдат интегрирани държавните структури и с публично-частно партньорство да бъдат подкрепени от частния сектор, а другият - финансово-промишлен холдинг с подкрепяща търговска банка, който също да може да организира в себе си отношенията между всички структури и да гарантира сериозни поръчки и договори към цялата промишленост, в това число и към ВМЗ”, обясни Димитров.