Ще успее ли Шимшек да спаси Турция от инфлацията

07.06.2023 | 12:05
по статията работи: econ.bg
Според експертите забавянето на темпа на инфлацията в Турция се дължи основно на изкуственото стабилизиране на лирата в месеците преди президентските избори
Ще успее ли Шимшек да спаси Турция от инфлацията
Снимка: под лиценза на creative commons

По официални данни инфлацията в Турция се забавя. Експерти обаче подлагат на съмнение официалната статистика и предпочитат да се надяват на новия финансов министър Мехмет Шимшек. Дали ще успее да се пребори с Ердоган?

Официалната статистика съобщава, че инфлацията през май е била 39,6 процента на годишна база. Това би означавало, че поскъпването за първи път от 16 месеца насам пада под 40 процента. През октомври официалната инфлация достигна 85,5 на сто - рекорд за последните 24 години, припомнят АРД и "Дойче веле". 

Независими експерти обаче се съмняват в официалните данни. Още преди преизбирането си президентът Ердоган с указ направи сериозни кадрови промени в статистическата служба. Според базираната в Истанбул група “Енаг”, която изследва на инфлацията, нейната стойност през май е значително по-висока - между 105 и 109%.

“Спадът на инфлацията няма да е устойчив”

Според експертите забавянето на темпа на инфлацията в Турция се дължи основно на изкуственото стабилизиране на лирата в месеците преди президентските избори. “Политиката за валутните курсове не е устойчива – тя послужи само за прикриване на слабостта на лирата в предизборния период.  Затова и сегашният спад на инфлацията също няма да е устойчив”, предупреждава Улрих Лойхтман от “Комерцбанк”, цитиран от АРД. Освен това миналата седмица обменният курс на лирата спрямо долара и еврото падна до исторически минимум. Слабата лира оскъпява вноса в Турция и по този начин подхранва инфлацията, предупреждават експерти. 

На какво се дължи сривът на лирата? Експертите обясняват процеса най-вече с разхлабената парична политика на Централната банка, която след кадрови промени на върха на практика действа по нареждане на Ердоган. Противно на всякаква икономическа логика турският президент многократно призоваваше Централната банка да намали лихвените проценти с оглед на високата инфлация, което, както предупреждаваха и икономистите, само подхрани инфлацията още повече. С тези си ходове Ердоган разруши доверието в Турската централна банка и допълнително отслаби лирата, пише АРД. Пазарите вече възприемат банката като марионетка на Ердоган.

Надеждите са в новия финансов министър

Много пазарни наблюдатели сега възлагат надежди на Мехмет Шимшек. През уикенда Ердоган назначи опитния икономист за министър на финансите. “Турция няма друг избор, освен да се върне към рационална политика”, заяви Шимшек. Той вече е бил финансов министър и вицепремиер на Турция в периода 2007-2018 година, припомня “Нойе Цюрхер Цайтунг” (НЦЦ).

През 2008 той изведе страната от кризата година и поведе една солидна икономическа политика, с която се свързват първите години от управлението на партията на Ердоган, припомня швейцарското издание. Шимшек е следвал във Великобритания и има богат опит във водещи финансови институции в Лондон и Ню Йорк. 

Добрите му контакти и перфектният му английски дават възможност на новия министър на финансите да върне доверието в турската икономика. Но въпросът е доколко свободно ще може да действа, пише НЦЦ. Защото липсата на независимост на институциите в Турция е все така голям проблем. Ако президентът пожелае, той може да отмени всяко решение само с един подпис. Президентската система, за която Шимшек също някога е водил кампания, дава на държавния глава почти неограничени правомощия, включително в икономическата политика, обобщава НЦЦ. 

Пазарите очакват действия

На този фон не е изненадващо, че реакцията на валутните пазари към назначението на Шимшек е по-скоро скептична, както отбелязва и АРД. Турската лира продължава да отслабва и в началото на седмицата отбеляза ново рекордно ниско ниво спрямо долара. Един долар вече струва 21,21 лири. За сравнение: преди пет години той е бил едва 4,46 лири. 

Всичко това показва, че пазарите искат най-сетне да видят конкретни действия. Те искат централна банка, която действа независимо и се бори с инфлацията чрез трайно повишаване на лихвените проценти, обобщава АРД.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...