Народното събрание даде съгласие за участие на България в преговорите и сключване на Договора за стабилност, координация и управление в Икономическия и паричен съюз, но при определени условия. Решението беше взето със 129 гласа "за", един "против" и 48 въздържали се, информира Агенция "Фокус".
Едно от условията е участието на страната ни да не води до финансови задължения и ангажименти за хармонизация на данъчната политика с договарящите се държави от ЕС. Освен това България ще проложи договора в неговата цялост едва след присъединяването ѝ към еврозоната.
"България няма да плаща предсрочно "такса вход" за еврозоната". Това заяви финансовият министър Симеон Дянков, по време на обсъждане в НС на Проекта за решение относно участието ни във фискалния пакт.
По думите на Дянков, ако страната ни се присъедини към главата за икономическата хармонизация в този пакт, би се случило именно това - да плати цената за влизането в еврозоната. "Искаме всички страни от Европейския съюз да въведат такива ясни правила за фискална дисциплина в националното си законодателство. Няма да подкрепяме и няма да участваме в общи договорености, които предполагат бъдещо хармонизираме на данъчните политики. Определянето на преките данъци е въпрос от национално естество и за България се решава със закони, приемани от нашето Народно събрание. Не сме страна по европейския стабилизационен механизъм, няма да участваме в него. По въпроса за бъдещото влизане на страната ни в еврозоната има ясни критерии. По този начин не нарушаваме принципите за солидарност, защото солидарност означава първо - да защитаваме интересите на българските граждани, и второ - да спазваме Общоевропейския договор от Маастрихт", каза Дянков, цитиран от Dariknews.bg.
"Ние сме страна, която в момента може да влезе в еврозоната”. Това каза съпредседателят на "Синята коалиция" Иван Костов по време на обсъждането.
"Трябва да се отвори зоната на еврото за страните, които са източник на стабилност и не пораждат проблеми”, каза Костов и добави, че "Синята коалиция” ще подкрепи и ще гласува за Договора за стабилност координация. "Виждаме, че има гаранция, че няма да има финансови задължения и ангажименти и няма да има хармонизация на данъчната политика”, каза Костов. Основната политика, която е важна за България през следващите години, е стигане на средното ниво на развитие на европейските страни. Според депутатът ще е полезно България да стане наблюдател. Този договор сам по себе си обаче няма да реши въпросите с дълговата криза. За Гърция например той няма никакво значение, защото е неизпълним, смята Костов.
"Трябва категорично да запазим ниските данъци. Не трябва да приемаме на никаква цена условията за икономическа координация в Европейския съюз". Това каза от своя страна другият съпредседател на "Синята коалиция" Мартин Димитров.
"Присъединяването на България към Европейския пакт за финансова стабилност не води до финансови задължения за страната ни и гарантира самостоятелна данъчна политика", увери външният министър Николай Младенов, цитиран от БТА.
"Пактът за стабилност е по-скоро сътресение на въздуха, отколкото ефективен инструмент за изход от кризата", каза лидерът на БСП Сергей Станишев. Този договор не решава нито един насъщен въпрос за излизане от кризата, смята той.
"Не можем да подкрепим това проекторешение. Българя няма нужда да бърза с ратифицирането на този договор. Тази политика е дългосрочна и не изключвам възможността да се постави въпроса и за референдум”, смята Станишев. Според него с приемането на този пакт се подкопава доверието в способността европейският проект да ражда адекватна икономическа политика, която да изведе съюза от икономическата криза.
"Не може с лека ръка да се присъединяваме към нещо и то на принципа почти. Почти влизане няма". Това заяви от парламентарната трибуна депутатът от ПГ на "Коалиция за България" Румен Овчаров. Според него договорът за финасова стабилност не решава дълговата криза в Европа, не възстановява икономическия растеж, не предлага мерки срещу безработицата. Не е ясно как страните, които доведоха до кризата, ще поемат своята отговорност. "Този договор не е безобиден за България. Той е свързан с директни финансови ангажименти за страната ни от момента ни влизането ни в еврозоната. Ние ще трябва да си поемем своята роля”, каза Румен Овчаров.
"Същината на този договор включва два момента – засилване на фискалната дисциплина и засилване на общата икономическа политика и координация между страните-членки в Европейския съюз”, каза председателят на бюджетната комисия в Народното събрание Менда Стоянова при представяне на проект за решение относно участието ни е пакта. "Дълговите проблеми на страните от Еврозоната оказват влияние и на страните извън зоната, включително и на България. Страната ни провежда разумна фискална политика”, посочи Стоянова. Според нея България трябва да потвърди политическия си ангажимент за подкрепа на Договора за стабилност и да заяви активно участие по дискусиите. Предвид новата роля, която Договорът предвижда на националните парламенти, предлагаме и подкрепа на внесения от нас проект на решение, каза още Стоянова.
"Атака" не може да подкрепи в този вид проекторешението, защото досега има амо неофициални варианти на документа, заяви депутатът от партията Венцислав Лаков.
В сряда депутатите от три парламентарни комисии – по външна политика, по европейски въпроси и бюджетна комисия, на съвместно заседание, приеха предложението, с което Народното събрание дава
съгласие за участие на правителството на България в преговорите по фискалния пакт на ЕС. В решението беше записано, че България не трябва да поема финансови задължения за присъединяването
към пакта за финансова стабилност, както и че няма да съобразява икономическата си политика с тази на страните от еврозоната.
Народното събрание подкрепя включването от Република България към Договора за финансова стабилност при следните условия: Република България да прилага
разпоредбите от дял 3 след ратифицирането от Народното събрание; участието в Договора да не води до финансови ангажименти за страната ни и няма да хармонизираме данъците си; Република България ще
подкрепи пълния текст на Договора след влизането на страната ни в еврозоната.