В Пътната карта за реформи в енергетиката не видях нито едно предложение, което да може да се реализира в краткосрочен план, без да се влезе в противоречие с действащото българско и европейско законодателство. Това заяви енергийният експерти проф. Атанас Тасев.
„Любопитно е, че направените предложения се поставят на публичен дебат не преди, а след представянето им пред правителството. При внимателен прочит на предложенията се вижда, че авторите изразяват пълно недоверие към институтите на представителната демокрация. Щеше да бъде демократично да се предложи „симетричен” вариант. Щом трябва в посока „прозрачност без граници” бизнесът да влезе в управлението на държавната енергетика, то тогава нека и държавата да влезе в управлението на частните дружества и да се види дали те така ефективно и в съответствие със закона управляват своите дружества“, посочи Тасев.
Според него предложението на работодателите Българска банка за развитие да изкупи инвестициите на ВЕИ няма да намали размера на паричната маса „задължение към обществото”, освен при доброволен отказ на новия собственик от възвръщаемост. По думите му това е „икономически абсурд“.
Интервю с проф. Тасев може да прочетете в 3e-news