"За всички участници на пазара бе ясно, че увеличението на цената на електроенергията е неизбежно. То покри едва 20% от недостига в енергийната система, но намали годишния дефицит в системата с 200 млн. лв.". Това заяви служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов на пресконференция, отчитаща дейността на икономическия екип на кабинета. Той заяви също, че няма опасения от режим на тока.
За краткия срок от три месеца служебният кабинет и МИЕ положиха сериозни усилия за стабилизиране на енергетиката и икономиката, които дадоха резултат и са основа за бъдещо устойчиво развитие, каза още министърът.
Той подчерта, че един от основните ангажименти на екипа му е бил да се предоставят данни за реалното състояние на сектора у нас. Според направения анализ в сектор енергетика за натрупания и текущия дефицит в НЕК към 30 юни 2014 г. в обществения доставчик има натрупан дефицит от 1,5 млрд. лева от предишни години, а всяка година занапред се очакваше да се трупа нов дефицит от 900 млн. лв.
По думите му увеличението на цената на тока само по себе си не разрешава проблемите в сектора. Щонов припомни, че са били разработени мерки за стабилизиране в дългосрочен план - приходи от продажба на въглеродни емисии, ограничаване на работата на неефективни заводски централи, увеличаване на износа на електроенергия и разсрочване във времето на договорите за дългосрочно изкупуване на електроенергията с ВЕИ и американските централи.
Освен данни за състоянието на сектора, бе предоставена информация и за плащанията на НЕК към контрагентите й, които се увеличиха за времето на служебния кабинет от 53% на 60%, както и за документите по проекта „Южен поток“, отчете Щонов.
Той акцентира също, че служебното правителство многократно е заявявало своята подкрепа за всеки проект, който ще осигури диверсификация и независимост за страната ни.
"Ето защо ускорихме и работата по интерконекторните връзки с Румъния, Гърция, Турция и Сърбия. Изготвихме план за действие при евентуална газова криза през зимата – ежедневно се извършваше анализ на риска от евентуално прекъсване или ограничаване на доставките на природен газ от Русия. Ускорено бе нагнетяването на природен газ в хранилището в Чирен до около 480 млн. куб. м. природен газ, подчерта министърът", каза още служебният министър.