Южна Корея стана поредната азиатска страна, която се опитва да стимулира икономическия си растеж чрез програма за стимулиране на икономиката в размер на 17.3 трлн.
вона (15.3 млрд. долара), съобщава “Би Би Си”.
Средствата ще бъдат използвани за подпомагане на малките и средни износители, за създаване на работни места, за стимулиране на изпадналия в застой пазар на недвижими имоти и за покриване на
недостига на данъчните приходи.
Южна Корея беше засегната от слабия износ и намаленото вътрешно търсене. Този ход се очаква да помогне за увеличаване на годишния икономически ръст от 0.3 процентни пункта през тази година и да създаде 40 000 нови работни места.
"Това е необходим ход", коментира Куон Юнг-сун, икономист от финансовата компания Nomura (“Номура”). "Може и да не даде тласък за растежа на икономиката, но значително ще помогне за поддържането на икономиката в средносрочен план на фона на различните видове натиск и предизвикателства, пред които е изправена", смята той.
Този ход идва само няколко седмици, след като Министерството на финансите на Южна Корея намали прогнозата за растеж на страната за текущата година. От институцията тогава заявиха, че очакват икономиката да нарасне с 2,3% през 2013 г.., което е намаление спрямо предишната прогноза от 3%.
Най-голямата пречка пред растежа е спада на износа, на който се пада почти половината от общото икономическо производство на страната. Износните стоки са засегнати от слабото търсене на пазари като САЩ и еврозоната.
В същото време, последните колебания на валутните пазари предизвикаха загриженост и за последващо забавяне на сектора. Южнокорейският вон се е повишил с близо 10% спрямо американския долар от месец май досега, което прави износните стоки по-скъпи за чуждестранните купувачи.
Силната валута засяга и печалбата на износителите, когато изтеглят своите чуждестранни доходи у дома.