Президентът на Еврогрупата и премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер заяви в Атина, че "еврото ще оцелее и че Гърция ще е сред първите оцелели", съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.
"Еврото не е в криза, то не е в опасност... еврото ще оцелее и Гърция ще е сред първите оцелели", заяви Юнкер след срещата си с гръцкия премиер Георгиос Папандреу. Той подчерта, че "и дума не може
да става за изключването на страна от еврозоната". "През февруари и март ще вземем глобално решение, за да дадем глобален отговор на кризата", заяви Юнкер, който е на двудневно посещение в Гърция
по покана на Атинския университет, за да получи титлата Доктор хонорис кауза по право.
Миналата година еврото беше разклатено след бюджетната криза в Гърция, последвана от кризата в Ирландия. На срещата на върха в Брюксел в петък Германия и Франция предложиха "пакт" за засилване на дисциплината и икономическата координация в еврозоната с надеждата за предотвратяване на нова дългова криза. Юнкер изрази задоволство от идеята за този пакт, но поиска да бъдат съобщени повече подробности за него.
"Германия и Франция предложиха пакт за конкурентоспособност. Ние го подкрепяме, но не знаем подробности... това е бебе, което не можем да заобичаме преди да се е родило", заяви Юнкер.
По късно през деня президентът на Еврогрупата /финансови министри от еврозоната/ Жан-Клод Юнкер заяви, че е позитивно настроен към обсъждането на предложенията за обратно изкупуване на гръцкия дълг, съобщи гръцката агенция АНА-МПА, като се позовава на Ройтерс.
Това е една идея, едно предложение, което заслужава и трябва да обсъдя с моите колеги в Еврогрупата, каза Юнкер и добави, че няма нищо против, ако Германия иска да обсъди удължаването на погасителния срок от три на 30 години на заемите за Гърция в размер на 110 млрд. евро.
Председателят на Еврогрупата вчера разговаря в Атина с премиера Георгиос Папандреу като изрази надежда, че Гърция ще успее да разсрочи кредитите от 110 милиарда евро, които й бяха предоставени от Европейския съюз и Международния валутен фонд за преодоляване на дълговата криза.