Юнкер: Примерът с Брекзит показва, че не си струва да се напуска ЕС

21.03.2017 | 13:40
по статията работи: econ.bg
Според Жан-Клод Юнкер, Великобритания ще трябва да свикне да бъде третирана като нечленка на ЕС
Юнкер: Примерът с Брекзит показва, че не си струва да се напуска ЕС
Снимка: БГНЕС

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер не е притеснен, че след Великобритания и други страни - членки на ЕС биха поискали да напуснат Съюза, тъй като ще се види ясно, че Brexit не е добра опция, съобщи БНР.

Запитан в интервю за Bild am Sonntag, дали и други членове на ЕС биха последвали британския пример за напускане, Юнкер заяви: „Не. Примерът с Великобритания ще накара всички да осъзнаят, че не си струва да напуснат. Той добави: Даже напротив. Останалите държави - членки отново ще се влюбят една в друга и ще подновяват ангажиментите си в рамките на Европейския съюз."

Планира се 27-те лидери на ЕС да обявят, че "Европа е нашето общо бъдеще" по време на среща в Рим през следващата седмица, на която да бъдат отбелязани 60 години от създаването на единния съюз.

Според Жан-Клод Юнкер, Великобритания ще трябва да свикне да бъде третирана като нечленка на ЕС. „Не е възможно половинчато членство в Съюза и единствено възползване от неговите облаги. В Европа ядете това, което е на масата или не сядате на тази маса", добави председателят на Еврокомисията.

Неговото интервю се появява, след като британският премиер Тереза Мей обяви, че ще активира процедурата по Brexit на 29-и март и многократно даде да се разбере, че това включва и излизането на Великобритания от единния европейски пазар, което има реална опасност да навреди на ролята на Лондон като важен финансов център на Стария континент.

Редица водещи финансови институции като HSBC, JPMorgan и UBS предупредиха, че в тази връзка предстои преместването на работни места, които към този момент бяха концентрирани в Лондонското сити. Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън дори заяви пред агенция „Блумбърг", че банката вероятно ще премести повече хора от своя персонал, отколкото се смяташе досега.

„Изглежда, че ще има по-голямо движение на работни места, отколкото се надявахме", отбеляза Даймън, визирайки персонала на банката в Обединеното кралство, който наброява 16 000 души.

Междувременно Жан-Клод Юнкер посочи, че в бъдеще още държави ще се присъединят към ЕС, но добави, че това няма да стане по време на неговия мандат, който изтича през 2019 година, тъй като никой от кандидатите все още не отговаря на необходимите условия.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...