Председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер ще изнесе пред европарламента (ЕП) в Страсбург традиционната си годишна реч за състоянието на ЕС.
Обръщението на Юнкер към ЕП ще се състои два дни преди той да представи предложенията си към лидерите на ЕС на срещата на върха в Братислава, където ще се обсъжда бъдещето на съюза след напускането на Великобритания, мигрантската криза, идеите за по-тясно сътрудничество в областта на отбраната и др.
В речта си Жан-Клод Юнкер ще направи преглед на постигнатото през изминалата година и ще представи приоритетите на Съюза през 2017 година. Председателят ще опише как ЕК ще се справи с най-неотложните предизвикателства, пред които е изправен Европейският съюз.
Изказването му ще бъде последвано от разискване в пленарната зала. Основни акценти в дискусията ще бъдат въпросите, свързани с миграцията, работните места, тероризма, Брекзит, както и какви са очакванията на европейските граждани спрямо Европейския съюз.
Очаква се част от темите, които ще бъдат обсъдени, да са: решението на Лондон да напусне Европейския съюз, стандартизирането на военното оборудване, както и планът за отмяна на роуминга в ЕС, която Жан-Клод Юнкер оттегли изненадващо в края на миналата седмица, припомня БНТ.
Освен това председателят на ЕС вероятно ще трябва да отговаря на въпроси и за незадоволителния растеж в съюза. Като основен фокус на речта обаче се очертава сигурността и отбраната. До момента усилията за обща европейска армия бяха парирани от Великобритания, но след решението й за излизане от ЕС инициативите за възраждане на идеята зачестиха.
По повод речта на Юнкер Манфред Вебер, председател на групата на Европейската народна партия (ЕНП) в Европейския парламент, заяви:
"Европа трябва да се фокусира върху областите с най-голямо значение и да предприеме смели и решителни действия в тези области. Приоритет трябва да бъде гарантирането на вътрешната и външната сигурност, управлението на бежанските потоци, запазване на благоденствието ни и защита на общите ценности", коментира Вебер.
"Трябва да преминем към повече иновации и растеж, например към продължаването срока на работа на Европейския фонд за стратегически изследвания и приключване на търговските споразумения със САЩ и Канада. Тези, които са против търговските споразумения, са против и срещу новите работни места и растежа.
Очакваме да бъде даден ясен приоритет на постигането на повече сигурност в Европа. Това означава да се създаде информационна система за пътниците, влизащи в ЕС и излизащи от Европейския съюз. Трябва да знаем кой остава в Европа. Националните власти, които отговарят за сигурността, трябва да подобрят сътрудничеството си. Поддържаме френско-германската инициатива за по-добро сътрудничество в областта на отбраната. Европа и страните-членки са по-силни заедно, отколкото поединично."