Чуждите домати са по-евтини заради занижените цени при вноса чрез митническа измама. Фактурите се подменяли още преди стоката да мине границата, а цели пунктове работили като счетоводни къщи.
От приходната агенция обясниха каква е схемата на по-евтините домати. Първо стоката се изкарва на тържищата в Гърция, където бракуваната продукция се отделя и заминава за България на цени от 10 евроцента за килограм. Дори и да се плати ДДС, цената на доматите е в пъти по-ниска от тази, която реално би трябвало да е, посочват от ведомството. Така още от старта те са минимум с 15% по-евтини.
Тържищата в страната да са оборудвани с камери, с които да се следи за незаконна продажба на плодове и зеленчуци. Това ще предложи председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища Едуард Стойчев на земеделския министър, каза Стойчев пред TV7.
По думите му обаче тези тържища трябва да са 6-7 на брой, разположени в големите областни градове, но не трябва да са частни, а държавно-общински. В момента у нас има 85 тържища, като само 5 са собственост на държавата и общините.
Стойчев обясни, че тържищата в чужбина не са частни, а държавни или общински, и там входно-изходният режим е изключително засилен. По думите му в тези пазари в чужбина всичко, което влиза, се знае от кого е продадено, на каква цена и за къде отива.
Според него, при положение че обектът е частен, собственикът няма полза това да се случва, а иска само да си събира наема.
Вчера служители на няколко министерства, на митниците, данъчни и експерти от агенцията по храните инспектираха борси и тържища в София и страната. В продължение на месец на входните трасета от Европейския съюз ще има дежурни екипи, които 24 часа ще проверяват всеки камион, който влиза на българска територия.