Централната банка на Япония запази масивните си парични стимули, признавайки, че икономическият растеж и потребителските цени се възстановяват добре. Банката обаче понижи оценките си относно износа.
Гуверньорът Харухико Курода изрази увереността си, че проблемите в експортния сектор са временни и икономиката на страната може да продължи по пътя на постепенно възстановяване. По думите му допълнително отпускане на парични стимули не е непременно необходимо.
Централната банка повиши очакванията си за капиталовите разходи и изрази по оптимистична оценка по отношение на индустриалното производство. Въпреки това този оптимизъм най-вероятно няма да преустанови опасенията, че вътрешното търсене ще се понижи след увеличаването на данъка върху продажбите, както и че износът няма да е достатъчно силен, за да подкрепи икономическия растеж. Именно тези притеснения могат да доведат до по-силен натиск за увеличаване на паричните стимули, допълват от агенция "Ройтерс".
„Ако йената поскъпне значително и цените на акциите паднат поради геополитически рискове, в това число и кризата в Украйна, централната банка ще трябва да предприеме нещо“, коментира Юнко Нишиока, главен икономист в RBS Securities.
Както се очакваше, от банката заявиха, че ще продължат с отпускането на парични стимули в размер на 60-70 трилиона йени (590-600 млрд. долара) годишно.
Облекченията бяха стартирани през миналия април, с надеждата инфлацията да достигне 2% в срок от 2 години. Властите в страната правят всичко възможно да сложат край на продължаващата вече 15 години дефлация.
През януари Япония отчете рекорден дефицит по текущата сметка, причина за което беше слабият износ, причинен от забавяне в азиатските икономики и другите развиващи се пазари.
Според гуверньора на централната банка негативно влияние е оказало лошото време в САЩ, затворило редица заводи, както и новогодишните празници в много азиатски страни.
Щом тези временни фактори бъдат преустановени, износът на Япония отново ще се засили, тъй като засилването в САЩ и Европа ще се разпространи и върху третата най-голяма икономика в света.
„Не виждам причини да променяме политиката сега“, коментира Курода. „Икономиката може да продължи да нараства над своето потенциално ниво на растеж.“