Япония отново влиза в рецесия

16.11.2015 | 09:42
по статията работи: Даниел Василев
БВП спада и през третото тримесечие; компаниите намалят производството
Япония отново влиза в рецесия
Снимка: Thinkstock/Guliver

Икономиката на Япония се сви през третото тримесечие, показват данните на националната статистика на страната, цитирани от Bloomberg. Икономическият срив се дължи на спад на инвестициите. Така според някои икономисти страната влиза във втора рецесия откакто на власт е премиерът Шинзо Абе. Той зае поста през 2012 г. Според други икономисти поредният спад на икономиката на страната всъщност е просто продължение на последната рецесия, от която Япония все още не се е въстановила.

Статистиката е регистрирала спад на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната регистрира спад от 0,8% на годишна база през третото тримесечие на годината. Анализаторите очакваха спад на БВП, въпреки че предвиждаха доста по-малко свиване, възлизащо на 0,2% на годишна база. Инвенториите на компаниите също регистрират спад от 0,5% спрямо третото тримесечие на миналата година, а частните инвестиции са с 3% под нивото, което се приема за растеж. В периода април-юни той също спадна спрямо същия период на 2014 г., въпреки че понижението му беше по-малко – 0,7%. Така Япония официално е в рецесия според най-често използваната дефиниция на термина.

Според публикуваните данни слабото представяне на икономиката на Япония се дължи до негативните прогнози за световния икономически растеж до края на годината, което според анализаторите е подтикнало местните компании да намалят разходите и инвестициите и да редуцират производството. Според някои анализатори данните за лошото представяне на местната икономика може да подтикнат Bank of Japan да увеличи програмите, с които се опитва да стимулира икономиката. Ръководството на банката ще проведе среща по-късно през седмицата.

Докладът показва увеличаване на риска японската икономика да продължи да се представя слабо“, коментира Ацуши Такеда, икономист в Itochu, цитиран от Bloomberg. Според него най-тревожни са данните за спада на капиталовите разходи, което показва, че компаниите не вярват във възстановяването на икономиката и са силно повлияни от забавянето на икономическия растеж в Китай. 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...