Пристанище Бургас може да бъде отправна точка за транспортиране на продукция на японската "Сумитомо кемикъл" към Централна и Западна Европа. Разговори за това проведоха в Токио министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и старшия изпълнителен директор на "Сумитомо кемикъл" Йошимаса Такао.
Министър Трайков представи пред висшия мениджмънт на "Сумитомо кемикъл" възможностите на бургаското пристанище да поеме допълнителни товари и параметрите на работа на порта.
Разговорът за логистичното осигуряване на японска продукция през пристанище Бургас за Централна и Западна Европа се провеждат в момент, когато "Сумитомо кемикъл" обмисля най-подходящите възможности за превоз на своите изделия към Европа. От друга страна, позиционирането на България като входна врата за стоките от Азия към ЕС е една от целите в новата икономическа стратегия на страната.
България може да бъде врата към Европа за страните от Централна и Източна Азия, подчерта и министърът на икономиката, търговията и индустрията на Япония Банри Кайеда по време на разговора си с министър Трайков Двамата обсъдиха възможностите за разширяване на японските инвестиции в България. Към министерството на икономиката, търговията и индустрията в Токио работи специален фонд, чиято цел е да улеснява инвестициите на японския бизнес в областта на ВЕИ в чужбина. От фонда са готови да подпомогнат "Тошиба" за осъществяването на техния проект край Ямбол. Компанията вече заяви, че започва изграждането на 10-мегаватов соларен парк на стойност 37.6 млн. евро край Ямбол. Очаква се съоръжението да влезе в експлоатация още през тази година, информира пресцентърът на МИЕТ.
По време на посещението в Токио заместник-министър Евгени Ангелов разговаря и с Хидео Найто, директор на департамента за Европа, Близкия изток и Африка на Японската банка за международно сътрудничество. Банката е популярна с трайния си интерес към нашата страна - от години тя финансира проекти на японски компании в България - разширяването на софийското метро, изграждането на контейнерните терминали на пристанищата във Варна и Бургас, рехабилитацията на блокове I-IV в ТЕЦ "Марица изток" II и други. Преструктурирането на енергийния сектор бе един от акцентите в разговора на заместник министър Ангелов с Хидео Найто.