След края на двудневното заседание Централната банка на Япония (ЯЦБ) ревизира надолу своите инфлационни прогнози, но въпреки това не разшири стимулиращи мерки, което е сигнал, че тя ще продължи да провежда досегашните си парична политика, освен ако някакви сериозни пазарни шокове не заплашат да дерайлират крехкото възстановяване на японската икономика.
Очаквано от финансовите пазари, ЯЦБ запази без промяна основната краткосрочно лихва на ниво от -0,1% и потвърди новата си цел, определена на предходното заседание, да стабилизира доходността на 10-годишните държавни облигации близо до нулата. Тя запази без промяна и досегашния размер на програмата за покупки на облигации, известна като "качествени и количествени улеснения", на годишно ниво от 80 трлн. йени, както и обема на покупките на борсово търгуваните фондове и на инвестиционни тръстове за недвижими имоти.
Днешното решение беше взето със 7 срещу 2 гласа, като членовете на банката Сато и Куичи гласуваха против контролирането на доходността на дългосрочните японски облигации близо до нулата и против размера на програмата за покупки на активи.
В същото време централната банка ревизира надолу своите досегашни прогнози за потребителската инфлация в средносрочен план, разширявайки по този начин времевия диапазон в който дългосрочната инфлация ще нарасне до целевото ниво от 2 на сто.
ЯЦБ вече очаква инфлацията през следващата финансова година, която ще приключи през март 2018-а година, да нарасне с 1,5% вместо с 1,7% според предишната прогноза, направена през юли, след което да нарасне през финансовата 2018-/2019-а година до 1,7% вместо с 1,8 на сто. Това означава, че банката увеличава с една година срока в който очаква потребителските цени да доближат важното целево ниво от 2% - през фискалната 2018-а година вместо през фискалната 2017-а година.
ЯЦБ запази без промяна своите прогнози за растеж на японската икономика за настоящата фискална година с 1% и с 1,3% през следващата фискална година.
На последвалата пресконференция, шефът на банката Харухико Курода отбеляза, че изходът от президентските избори в САЩ ще повлияе не само на американската икономика, но ще има важно значение за глобалната икономика. Световните финансови пазари ще следят внимателно резултатите от тези избори, като централната банка ще оцени пазарните и развитията на глобалната икономика, включително и как те ще бъдат повлияни от изборните резултати, посочи той.