Японският бенчмарк Nikkei приключи сесията с ръст

19.09.2017 | 15:45
по статията работи: econ.bg
Японският индекс Nikkei 225 единствен сред водещите азиатски капиталови пазари остана на зелена територия след трите почивни дни, заради националния празник на страната
Японският бенчмарк Nikkei приключи сесията с ръст
Снимка: БГНЕС

С изключение на японската фондова борса, останалите азиатски капиталови пазари затвориха с понижения. След вчерашния възход, днес китайските борси в континентален Китай и Хонконг се озоваха на отрицателна територия в очакване на решенията на борда на Федералния резерв на САЩ (ФЕД) за по-нататъшната парично-кредитна политики на регулатора. В същото време пазарните участници очакват с повишено внимание данните за ликвидността в навечерието на националния празник на Китай - Денят на образуването на КНР.

Индексът CSI300, който отразява стойността на акциите на най-големите компании, търгувани на двете борси - в Шанхай и Шенжен, спадна с 0,3 процента до 3.832,12 пункта. Индексът на Шанхайската борса Shanghai Composite загуби 0,2 процента и затвори на ниво от 3 356,84 пункта.

На двудневното заседание, което започва днес, се очаква ФЕД да направи още една крачка към нормализиране на парично-кредитната си политика и да обяви плановете си да съкращаване на баланса, който е в обем от 4,2 трилиона долара.

Апетитът на инвеститорите към рискови активи отслабна също заради нееднозначните икономически данни, които показват забавяне в някои области на икономиката, като инвестициите в основен капитал, но и устойчиво развитие в други, вкл. и данните за отпуснатите кредити, които са повече от очакванията.

Освен това на пазара нарасна притеснението по повод сезонния дефицит на ликвидност преди третото тримесечие в навечерието на националния празник на КНР, който се чества цяла седмица.

Лидери по спад са фармацевтичния сектор и инфраструктурните компании. Акциите на дружествата в сектора на недвижимите имоти продължават да изненадват пазара, прибавяйки днес 1,7 процента.

Фондовият пазар в Хонконг също затвори на червено, въпреки подема снощи на Уолстрийт, очаквайки също новини около заседанието на ФЕД. Решаващи за спада се оказаха последните икономически данни на китайската икономика, които приглушиха апетита на инвеститорите към рискови активи.

Индексът Hang Seng спадна с 0,4 процента до 28 051,41 пункта, а индексът China Enterprises загуби 0,6 процента, затваряйки сесията на ниво от 11 125,71 пункта. Повечето от секторите последваха понижението на акциите от енергийния и добивния сектор.

Японският индекс Nikkei 225 единствен остана на зелена територия, като прибави 1,96 процента към стойността си, до 20 299,38 пункта, след трите почивни дни, заради националния празник на страната.

При откриването на сесията австралийският ASX 200 нарасна, но не успя да задържи възхода си и приключи с понижение от 0,12 процента до 5713,6 пункта. Същото се случи и с финансовия подиндекс, който стартира на зелена територия, но финишира със спад от 0,02 процента.

Южнокорейският Kospi загуби 0,09 процента до 2 416,05 пункта, като „главните виновници" са акциите на Samsung Electronics, които поевтиняха с 0,69 процента в края на сесията, след като постигнаха рекорд в началото на седмицата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...