Японците се опасяват от радиоактивна зараза

17.03.2011 | 08:09
по статията работи:
Ново земетресение е регистрирано в източното крайбрежие на японския остров Хоншу
Японците се опасяват от радиоактивна зараза

Извънредното положение в Япония се задълбочи, предвид надвисналата ядрена криза след разрушителното земетресение и цунами в Страната на изгряващото слънце миналата седмица.

Хеликоптер на японските сили за самоотбрана започна да облива с вода Трети реактор в атомната електроцентрала „Фукушима-1”, съобщи японската телевизя Ен Ейч Кей, цитирана от ИТАР-ТАСС и Dariknews.bg.  По-рано военен хеликоптер изля вода над Четвърти реактор в централата.

Операцията започна, след като преди това друг хеликоптер измери безопасно равнище на радиация в района на централата. Вчера тя бе висока и това осуети опитите за заливане на реакторите с вода от въздуха. Усилено се подготвя и операция на специален отряд на японската полиция за заливане с вода на басейна за използвано гориво на Четвърти реактор във „Фукушима-1” с помощта на автомобили с водни оръдия, с каквито разполага единствено полицията.

Американски безпилотен самолет ще прелети на голяма височина над авариралата атомна електроцентрала, за да събере данни за случващото се там. Самолетът е оборудван с редица сензори включително и инфрачервени.

САЩ се опитват да доставят в Япония оборудване, способно да установява изложеността на радиация на земята, съобщи министърът на енергетиката Стивън Чу, цитиран от Ройтерс. Детекторната система е част от 7,8 тона оборудване и 39-членен персонал, изпратени в Япония от енергийното министерство, доставило оборудване и за наблюдение за радиацията във въздуха, уточни Чу.

По-рано Международната агенция за атомна енергия съобщи, че температурата в басейните за отработено гориво на Четвърти, Пети и Шести реактор се повишава. Според експертите от агенцията основният проблем с хранилищата за отработено гориво вероятно е повреда в захранването, необходимо за охлаждане на водата. Нормалната температура на водата в басейните не бива да превишава 25 градуса по Целзий. В Четвърти реактор температурата е достигнала 84 градуса, в Пети - 62,7, а в Шести - 60 градуса.

Опасенията от радиоактивна зараза се разпространяват в цяла Азия и повдигат въпроси за начина, по който японското правителство се справя с възникналата криза. Хората очакват с нетърпение новини за развитието на кризата в атомната електроцентрала „Фукушима 1”. Император Акихито заяви, че е дълбоко разтревожен от развитието на ситуацията, определяйки го като най-големия ядрен инцидент след Чернобил.

В Токио не всички са щастливи от начина, по който правителството се справя с кризата. „Ядрената енергия винаги е била плашеща. Винаги са ни казвали, че е безопасно, но сега имаме този неочакван инцидент. Разбирам, че не искат да всяват паника и затова не разкриват какъв е най-лошият възможен сценарий, но честно да ви призная аз съм силно разтревожен”, споделя един от жителите на японската столица. Не само японците са разтревожени от развитието на кризата.

В Хонконг хората са разтревожени заради качеството на стоките, идващи от Япония, и възможността за радиоактивна зараза. Допълнителни страхове се насаждат чрез медиите, че радиоактивен материал може да бъде пренесен по въздушен път, посочва БГНЕС.

Експертите призовават страните, съседни на Япония, да останат бдителни. „Смятам, че някои от градовете в Китай, най-вече по крайбрежието, трябва да бъдат бдителни. Те трябва постоянно да следят ситуацията, тъй като някои от тези градове са доста близо до Япония. Особено ако вятърът разнесе радиацията на китайска земя”, заяви един от тях. Общият брой на жертвите на земетресението и последвалото цунами надхвърли 3500 души, а милиони се налага да живеят при мизерни условия. Надеждата сега е ядрената заплаха да не прерасне в същинско бедствие.

Междувременно беше отчетен и нов земен трус. Земетресението с магнитуд 5,7 беше регистрирано в източното крайбрежие на японския остров Хоншу, съобщи Геофизичната служба на САЩ, цитирана от ИТАР-ТАСС. Епицентър е разположен на 142 км източно от административния център на префектура Ивате, град Мориока. Трусът е станал на дълбочина 25,3 км.

Преди това е имало четири земетресения със сила над 5. Епицентърът им бил в Тихия океан на разстояние над 100 км от градовете Иваки и Сендай - най-тежко пострадалите при разрушителното стихийно бедствие от 11 март. Няма данни за пострадали.

По най-нови данни броят на загиналите при разрушителното земетресение и последвалото цунами в Япония са 5178 души, предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на националното полицейско управление. Ранени при бедствията са били 2285 души, а в неизвестност са 8606. Над 380 000 японци са били принудени да напуснат дома си и сега се намират във временни убежища. В резултат на бедствията частично или напълно са разрушени близо 100 400 сгради.. Над 850 000 домакинства в Североизточна Япония и до момента са без електричество. Евакуирани от пострадалите райони са 446 000 души. Западни експерти изчисляват материалните щети, нанесени на Япония, на 15 трилиона йени (187 млрд. долара).

В ликвидирането на последствията от катастрофалното земетресение и оказването на хуманитарна помощ участват 14 американски военни кораба и 17 000 военни, заяви вчера представителят на Пентагона полковник Дейвид Лапан.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...