От Националната лозаро-винарска камара искат 300-350 лева субсидия на декар

15.02.2022 | 13:45
по статията работи: econ.bg
Държавата трябва да вземе спешни мерки за субсидиране на сектора, защото в противен случай ще има фалити и изкореняване на лозя. Според данни, през миналата година са изкоренени 20 хил. декара лозя
От Националната лозаро-винарска камара искат 300-350 лева субсидия на декар
Снимка: под лиценза на creative commons

От Националната лозаро-винарска камара (НЛВК) предлагат субсидия от минимум 300-350 лв. на декар и представяне на документи, че гроздето е продадено на лицензирани производители. Това заяви председателят на НЛВК Йордан Чорбаджийски по време на празничното зарязване на лозите в село Еленово, Нова Загора. Така според камарата ще се ограничи сивият сектор.

"Положението в сектора в момента е много трудно заради поскъпването на енергоносителите. Повишили са се цените на торовете, препаратите и всичко необходимо за отглеждането на лозята. При винарите са поскъпнали бутилките, тапите и опаковките. Така неизбежно ще се повишат цените на вината в България" коментира той, като допълни, че към момента помощите са в размер на 15 евро на декар. Чорбаджийски изрази надежда, че няма да има производители, които ще се откажат от обработването на масивите.

По думите му държавата трябва да вземе спешни мерки за субсидиране на сектора, защото в противен случай ще има фалити и изкореняване на лозя. Според данни, цитирани от него, през миналата година са изкоренени 20 хил. декара лозя.

Очакванията на бранша са между първо и второ четене на бюджета да бъде намерено решение за субсидиране на лозарите. В случай че това не се случи, браншовици са готови да излязат на протест.

Междувременно митничари установиха липса на 319 241 л бели и червени вина при проверка на данъчен склад в област Хасково, съобщиха от ведомството.

При проверка в края на януари митническа мобилна група извършва инвентаризация на наличностите в данъчен склад, в който според издадения лиценз се осъществява производство на тихи вина (съдържанието на въглеродния диоксид не превишава 2 грама на литър), ферментация, съхранение, купажиране, филтриране, отлежаване и стабилизиране на вина. Установено е, че всички съдове за съхранение са празни, а средствата за измерване са демонтирани. Митническите служители откриват липси на

над 90 000 литра червено вино и на над 228 000 литра бяло вино, което фигурира в дневника за складовата наличност.

Данъчно задълженото лице твърди, че средствата за измерване, които съгласно нормативните изисквания нямат онлайн връзка с митници, са демонтирани поради проблем с електрозахранването, и признава, че не е извършило задължителната по закон инвентаризация в края на 2021 г. На митническите служители не са били представени и документи за реализиране на акцизната стока.

Във връзка с констатациите до момента на лицето са съставени два акта за нарушение по Закона за акцизите и данъчните складове. Продължават проверките, с които да се установят всички обстоятелства по реализацията на липсващата стока, която би могла да бъде използвана и като суровина за нелегално производство на дестилати и високоалкохолни напитки.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...