ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 129 ОТ 8 ЮНИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ЧУЖДЕНЦИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 87 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2000 Г. (ДВ, БР. 43 ОТ 2000 Г.)

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 129 ОТ 8 ЮНИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ЧУЖДЕНЦИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 87 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2000 Г. (ДВ, БР. 43 ОТ 2000 Г.)

Обн. ДВ. бр. от 19 Юни 2007г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В накрая се поставя запетая и се добавя "както и по отношение на членовете на семейството на български гражданин, които не са граждани на държава - членка на Европейския съюз, или на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария".
§ 2. се отменя.
§ 3. се изменя така:
"Чл. 4. (1) Чужденец може да влезе, да пребивава и да напусне Република България при условията на чл. 8 и 8а ЗЧРБ.
(2) Освен с документите по чл. 8 и 8а ЗЧРБ чужденец може да влезе в Република България и с други документи, определени в международни договори, по които Република България е страна."
§ 4. В изречение второ се изменя така:
"За отказа се попълва единен стандартен формуляр за отказ за влизане на границата съгласно част Б от Приложение V от Регламент (ЕО) № 562/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006 г. за създаване на Кодекс на Общността за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници)."
§ 5. Създава се :
"Чл. 6а. (1) В случай че документите за пътуване на чужденеца не са подпечатани при влизането му в Република България, съответните компетентни органи на Министерството на вътрешните работи (МВР) могат да приемат, че притежателят на съответните документи не е изпълнявал или вече не изпълнява условията за продължителност на краткосрочното пребиваване в Република България.
(2) В случаите по ал. 1 чужденецът може да докаже чрез достоверни документи - транспортни билети или други документи, удостоверяващи престоя му извън територията на Република България, че е спазил условията за продължителността на краткосрочното пребиваване.
(3) В случаите по ал. 2 на чужденеца може да се издаде единен формуляр за потвърждаване спазването на условията за продължителността на краткосрочното пребиваване съгласно Приложение VIII от Регламент (ЕО) № 562/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006 г. за създаване на Кодекс на Общността за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници).
(4) Ако в случаите по ал. 1 чужденецът не успее да докаже, че е спазил условията за продължителността на краткосрочното пребиваване, компетентните органи на МВР отбелязват в пътническите му документи датата, на която той е преминал външната граница на Република България, както и мястото на преминаване на съответната граница."
§ 6. В думите "министъра на вътрешните работи или на упълномощени от него длъжностни лица" се заменят с "директорите на национални служби, директорите на главни дирекции и директора на дирекция "Миграция" на МВР".
§ 7. В думите "регионално звено "Миграция" при СДВР и РДВР" се заменят със "звено "Миграция" при СДП и ОДП".
§ 8. В се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Минималните лични финансови средства за ежедневна издръжка на чужденец в Република България са в размер 50 евро или тяхната равностойност в друга свободно конвертируема валута, освен в случаите на изпълнение на междуправителствени спогодби за образователен, научен или културен обмен или съгласно актове на Министерския съвет."
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) Необходимите лични финансови средства за осигуряване на подслон са не по-малко от 50 евро за всеки ден на престоя или тяхната равностойност в друга свободно конвертируема валута или документ за предплатени нощувки в туристическо средство за подслон, или покана-декларация от българско физическо лице, с която се удостоверява, че се осигурява подслон."
3. Създава се ал. 3:
"(3) Необходимите лични финансови средства за напускане на Република България при влизане по суша или по вода с управлявано от лицето превозно средство са най-малко 300 евро или тяхната равностойност в друга свободно конвертируема валута, освен ако лицето притежава билет за завръщане."
4. Досегашната ал. 2 става ал. 4.
§ 9. се изменя така:
"Чл. 9. (1) Чужденец, който е влязъл в Република България без виза по силата на международен договор, по който Република България е страна, може да пребивава в страната за срок до 90 дни в рамките на 6 месеца считано от датата на първото влизане, освен ако в договора е предвидено друго.
(2) Чужденец, който е влязъл в Република България без виза по силата на акт на Министерския съвет на Република България, може да пребивава в страната за срока, определен в акта, или до 90 дни в рамките на 6 месеца считано от датата на първото влизане, освен ако в съответния акт срокът не е определен."
§ 10. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3:
а) след думите "с валидна виза" се добавя "или по безвизов режим";
б) създава се т. 6:
"6. задължителна медицинска застраховка."
2. В ал. 4 думите "по причини от хуманитарен характер" се заменят с "при извънредни обстоятелства".
3. В ал. 5 думите "по причини от хуманитарен характер или с цел събиране на семейства" се заменят с "когато държавният интерес налага това или при извънредни обстоятелства".
§ 11. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1, т. 3 думите "Националния осигурителен институт (НОИ)" се заменят с "Национална агенция по приходите (НАП)".
2. В ал. 2, т. 3 абревиатурата "НОИ" се заменя с "НАП".
§ 12. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1, т. 4 абревиатурата "НОИ" се заменя с "НАП".
2. В ал. 2, т. 3 абревиатурата "НОИ" се заменя с "НАП".
§ 13. В след думите "документ за адрес на пребиваване" се поставя точка и текстът до края се заличава.
§ 14. В се създава т. 4:
"4. за лицата по чл. 2, ал. 2, т. 2 и 3 ЗЧРБ - доказателства за упражняване на родителските права върху низходящи само на съпруг/съпруга на български гражданин, които не са навършили 21 години и не са сключили брак, както и нотариално заверена декларация за съгласие от другия родител низходящите да пребивават дългосрочно в Република България."
§ 15. Създават се чл. 27а и 27б:
". За получаване на разрешение за продължително пребиваване на чужденец, който е получил статут на специална закрила по чл. 25 от Закона за борба с трафика на хора, освен документите по чл. 13 се подава и документ, издаден от компетентните органи, удостоверяващ предоставения статут на специална закрила.
Чл. 27б
1. пълен препис от акта за сключване на граждански брак или съответният документ за раждане;
2. фотокопие от личната карта на българския гражданин;
3. декларация за липсата на обстоятелствата по чл. 26, ал. 3 ЗЧРБ;
4. нотариално заверена декларация за наличието на някое от обстоятелствата по чл. 2 ЗЧРБ."
§ 16. В думите "регионалните звена "Миграция" при СДВР и РДВР" се заменят със "звената "Миграция" при СДП и ОДП".
§ 17. В думите "СДВР и РДВР" се заменят със "СДП и ОДП".
§ 18. В се правят следните допълнения:
1. В т. 1 накрая се добавя "съгласно българското законодателство".
2. Създават се т. 4 и 5:
"4. пълен препис от акта за сключване на граждански брак за чужденците, кандидатстващи на основание чл. 25, т. 2 ЗЧРБ;
5. удостоверителен документ, издаден от службите за административен контрол на чужденците, удостоверяващ, че лицето е пребивавало непрекъснато на територията на Република България през последните 5 години, и пълен препис от акта за сключване на граждански брак за чужденците, които са членове на семейство на български гражданин, в случаите по чл. 25, т. 9 ЗЧРБ."
§ 19. Създават се чл. 40а и 40б:
". (1) Заявления за издаване на разрешение на дългосрочно пребиваване на чужденец в Република България, получил разрешение за дългосрочно пребиваване в друга държава - членка на Европейския съюз, се приемат от органите на дирекция "Миграция" или звената "Миграция" при СДП и ОДП, като се представят редовен документ за задгранично пътуване и документ за платена държавна такса по Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси.
(2) Заявленията се разглеждат в срок до 4 месеца от датата на подаването, като решението се съобщава писмено на чужденеца.
(3) При издаване на разрешението по ал. 1 се заплаща държавна такса по Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси.
(4) При разрешено пребиваване на чужденец в Република България, получил разрешение за дългосрочно пребиваване в друга държава - членка на Европейския съюз, службите за административен контрол на чужденците не полагат щемпел в националния документ за пътуване на лицето.
(5) В 7-дневен срок от разрешаването на дългосрочно пребиваване на чужденец в Република България, получил разрешение за дългосрочно пребиваване в друга държава - членка на Европейския съюз, съответното звено "Миграция" при СДП и ОДП, издало разрешението за дългосрочно пребиваване, уведомява дирекция "Миграция".
Чл. 40б
1. пълен препис от акта за сключване на граждански брак или съответния документ за раждане;
2. доказателства за упражняване на родителските права върху низходящи, които не са навършили 21 години и не са сключили брак, както и нотариално заверена декларация за съгласие от другия родител низходящите да пребивават дългосрочно в Република България;
3. доказателства, че притежава необходимите финансови средства за покриване на разходите по пребиваването си, или декларация, че получилият статут на дългосрочно пребиваващ в Република България по чл. 33а ЗЧРБ чужденец ще осигури тяхната издръжка и подслон;
4. фотокопие от документа за самоличност на чужденеца по чл. 33а ЗЧРБ;
5. декларация за липсата на обстоятелствата по чл. 26, ал. 3 ЗЧРБ."
§ 20. В накрая се добавя "и чл. 68 НПК".
§ 21. В се създава изречение второ:
"Чужденецът е длъжен да уведоми за новоиздадения документ службите за административен контрол на чужденците, които удостоверяват това обстоятелство с полагането на печат в съответния документ."
§ 22. В думите "чл. 41 или 42 ЗЧРБ" се заменят с "чл. 41, 42, 42а или 42з ЗЧРБ".
§ 23. В , и думите "чл. 41 и 42 ЗЧРБ" се заменят с "чл. 41, 42 или 42а ЗЧРБ".
§ 24. се отменя.
§ 25. Създава се :
"Чл. 51а. Когато експулсирането по чл. 42а ЗЧРБ не може да се осъществи за сметка на чужденеца, който се експулсира, органите на МВР уведомяват компетентните органи на другата държава - членка на Европейския съюз, издали решението за експулсиране, за направените разходи във връзка с неговото изпълнение при спазване на условията и реда на Решение 2004/191/ЕО на Съвета от 23 февруари 2004 г., определящо критериите и практическите мерки за компенсиране на настъпили финансови дисбаланси в резултат на прилагането на Директива 2001/40/ЕО за взаимното признаване на решения за експулсиране на граждани на трети страни."
§ 26. В се правят следните изменения:
1. В ал. 3 след думите "служители на дирекция "Миграция" се добавя "и/или от служители на Главна дирекция "Гранична полиция".
2. В ал. 4 думите "чл. 78" се заменят с "чл. 72".
§ 27. Създават се чл. 54 и 55:
". При отнемане или отказ за предоставяне право на пребиваване в Република България, при отказ за продължаване на срока за пребиваване в Република България и при налагането на принудителна административна мярка по чл. 39а, т. 2 ЗЧРБ компетентните органи отчитат продължителността на пребиваване на чужденеца на територията на Република България, семейното му положение, както и съществуването на семейни, културни и социални връзки с държавата по произход на лицето.
Чл. 55
§ 28. В от допълнителните разпоредби думите "чл. 41 и 42 ЗЧРБ" се заменят с "чл. 41, 42 и 42а ЗЧРБ".
§ 29. се отменя.
§ 30. Създава се :
"Приложение № 7 към чл. 55
Array
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив