ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 242 ОТ 8 ОКТОМВРИ 2008 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 80 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1998 Г. (ДВ, БР. 41 ОТ 1998 Г.)
Обн. ДВ. бр. от 14 Октомври 2008г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В думите "Закона за административното производство" се заменят с "Административнопроцесуалния кодекс".
§ 2. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 4 думите "министърът на земеделието и горите" се заменят с "председателя на Държавната агенция по горите".
2. Алинея 9 се отменя.
3. Алинея 10 се изменя така:
"(10) В едномесечен срок от получаване на решението по ал. 8 председателят на Държавната агенция по горите или оправомощено от него длъжностно лице издава заповед за включването на земеделските територии в горския фонд или се произнася с мотивиран отказ по заявлението."
4. Създава се ал. 11:
"(11) За територии с одобрена кадастрална карта и кадастрални регистри заповедите по ал. 4 и 10 се изпращат в службата по геодезия, картография и кадастър по местонахождение на имота в 7-дневен срок от издаването им."
§ 3. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1, т. 2 след думите "скицата на" се добавя "имота/имотите, върху които попада".
2. В ал. 5 думите "службата по кадастъра" се заменят със "службата по геодезия, картография и кадастър".
§ 4. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 се създава т. 4:
"4. скица на имота, издадена по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър."
2. Алинея 4 се отменя.
3. Алинея 5 се изменя така:
"(5) В едномесечен срок от утвърждаване на акта по ал. 3 председателят на Държавната агенция по горите издава заповед за закупуване на гори и земи от горския фонд или се произнася с отказ по заявлението."
§ 5. В се правят следните изменения:
1. Алинея 5 се отменя.
2. В ал. 6 изречение първо се изменя така:
"В двумесечен срок от постъпване на предложението по ал. 3 председателят на Държавната агенция по горите издава заповед за откриване на процедура."
3. В ал. 17:
а) в изречение първо думите "и предложение на председателя на Държавната агенция по горите министърът на земеделието и горите" се заменят с "председателят на Държавната агенция по горите";
б) в изречение трето думите "Закона за административното производство" се заменят с "Административнопроцесуалния кодекс".
§ 6. се изменя така:
"Чл. 19а. (1) Учредяването на ограничено вещно право на плодоползване върху насаждения за плодопроизводство в държавния горски фонд се извършва със заповед на председателя на Държавната агенция по горите по реда на Закона за държавната собственост и правилника за прилагането му.
(2) Въз основа на заповедта по ал. 1 председателят на Държавната агенция по горите или упълномощено от него длъжностно лице сключва договор за учредяване на ограничено вещно право на плодоползване."
§ 7. В се правят следните изменения:
1. Алинея 5 се отменя.
2. Алинея 6 се изменя така:
"(6) В едномесечен срок от получаване на становището по ал. 4 председателят на Държавната агенция по горите издава заповед за отдаване под наем без провеждане на търг или конкурс или се произнася с отказ по заявлението."
§ 8. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1 след думата "ползване" се добавя "и сервитути".
2. Алинея 2 се отменя.
3. В ал. 3 думите "получаване на предложението по ал. 2 министърът на земеделието и горите" се заменят с "постъпване на документите по ал. 1 председателят на Държавната агенция по горите".
§ 9. Създава се :
"Чл. 25а. (1) Компенсационно залесяване се извършва:
1. при изключване на гори от горския фонд независимо от собствеността им;
2. при учредяване или възникване на сервитути върху гори от горския фонд независимо от собствеността им.
(2) Лицата, в полза на които е постановено изключване или е учреден/възникнал сервитут, заплащат по сметка на Национален фонд "Българска гора" цена на декар компенсационно залесяване. Цената се заплаща и когато изключването на гори от горския фонд или учредяването/възникването на сервитути върху гори от горския фонд са извършени безвъзмездно.
(3) Цената за компенсационното залесяване се определя със съответния акт по чл. 14г, ал. 1 и по чл. 16а, ал. 3 и 4 от Закона за горите.
(4) Ежегодно до 31 януари председателят на Държавната агенция по горите със заповед определя цена на декар за заплащане на компенсационното залесяване. В цената се включва стойността на фиданките за залесяване - 500 бр./дка, и за попълване, както и разходите за извършване на следните залесителни дейности:
1. изготвяне на технологичен план за залесяване;
2. почистване на площта за залесяване;
3. подготовка на почвата за залесяване;
4. засаждане на фиданките;
5. попълване на новосъздадените горски култури до третата година след засаждането - ежегодно върху 10 на сто от площта;
6. отглеждане на новосъздадените култури до 3-годишна възраст - три пъти през първата и втората година и два пъти през третата година след засаждането;
7. осветление на културата - по един път през петата и седмата година след засаждането.
(5) Компенсационното залесяване се организира и извършва от съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство, чиято територия е засегната от изключването или от учредяването/възникването на сервитута. Компенсационното залесяване се извършва върху площи от държавния горски фонд, представляващи:
1. голини, предвидени в лесоустройствения проект за залесяване, върху които в последните 15 години не е имало гора;
2. изоставени земеделски земи и земи, определени за защитни горски пояси, които са включени в държавния горски фонд за залесяване;
3. опожарени и унищожени от природни бедствия, болести и вредители гори;
4. нарушени терени, определени за рекултивация;
5. ерозирани горски територии, предвидени за залесяване, със средна и висока степен на ерозираност - трета до пета степен.
(6) Когато на територията на държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство няма подходящи територии за залесяване съгласно изискванията на ал. 5, компенсационното залесяване се извършва върху територия, определена със заповед на директора на съответната регионална дирекция по горите в териториалния й обхват на дейност.
(7) Когато и на територията на съответната регионална дирекция по горите няма подходящи територии за залесяване, компенсационното залесяване се извършва върху територия, определена със заповед на председателя на Държавната агенция по горите.
(8) Държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства организират и извършват компенсационните залесявания в срок до две години считано от датата на връчване на актовете по чл. 14г, ал. 1 и чл. 16а, ал. 3 и 4 от Закона за горите на лицата, в полза на които е постановено изключване или е възникнал/учреден сервитут.
(9) Ежегодно до 31 януари държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства изготвят и представят в регионалната дирекция по горите отчет за извършените през предходната година компенсационни залесявания. Отчетите се обобщават от регионалната дирекция по горите и до 10 февруари се изпращат в Държавната агенция по горите.
(10) Отчетът по ал. 9 съдържа следната информация: отдел и подотдел; местност; площ; вид на площта; брой засадени фиданки по дървесни видове; действително изразходвани средства по видове дейности."
§ 10. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея думите "от неговите структури и специализирани териториални звена и от държавните дивечовъдни станции" се заменят с "нейните структури и специализирани териториални звена, държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства".
2. Създават се ал. 2 и 3:
"(2) Дирекциите на природните паркове:
1. изпълняват плановете за управление на природните паркове;
2. осъществяват контрол по спазване на режимите съгласно Закона за защитените територии по заповедите за обявяване на парковете и зонирането на парковете съгласно плановете за управление;
3. организират: мероприятия за опазване и възстановяване на биологичното и ландшафтното разнообразие; мониторинг на биологичното разнообразие; развитие на туризма и рекреацията; популяризация и интерпретация на парковете; поддържане на информационна база данни за парковете;
4. организират специализирана охрана на парковете.
(3) Дирекциите на природни паркове изготвят годишни планове за мероприятията по ал. 2, т. 3, които се одобряват от председателя на Държавната агенция по горите или от упълномощено от него длъжностно лице."
§ 11. се изменя така:
"Чл. 26б. (1) Националният съвет по горите:
1. обсъжда основни въпроси, свързани с устойчивото управление, стопанисването, опазването и охраната на горите;
2. дава становища по концепции и решения за устойчиво управление на горите;
3. обсъжда разработени стратегии, концепции, планове и програми за развитие на горския сектор;
4. дава становища по проекти на нормативни актове.
(2) Националният съвет по горите се състои от председател, заместник-председател, секретар и членове.
(3) Председател на Националния съвет по горите е председателят на Държавната агенция по горите.
(4) Заместник-председател на Националния съвет по горите е заместник-председател на Държавната агенция по горите.
(5) Секретар на Националния съвет по горите е служител от администрацията на Държавната агенция по горите, определен от председателя на агенцията.
(6) Поименният състав на Националния съвет по горите се определя със заповед на председателя на Държавната агенция по горите по предложение на ръководителите на съответните министерства, ведомства и юридическите лица с нестопанска цел по чл. 20, ал. 5 от Закона за горите. Със заповедта се определят и заместници на членовете на Националния съвет по горите.
(7) Участието на членовете в работата на Националния съвет по горите е лично. Ръководителите по ал. 6 са длъжни да осигуряват присъствието на предложените от тях участници или на техните заместници в Националния съвет по горите.
(8) За своята дейност членовете на Националния съвет по горите не получават възнаграждение."
§ 12. Създават се - :
"Чл. 26в. (1) Председателят на Националния съвет по горите:
1. представлява съвета;
2. насрочва заседанията и утвърждава дневния ред;
3. ръководи заседанията и цялостната работа на съвета;
4. контролира изпълнението на решенията на съвета;
5. подписва протоколите от заседанията на съвета.
(2) В отсъствие на председателя неговите функции се изпълняват от заместник-председателя.
Чл. 26г. (1) Секретарят на Националния съвет по горите:
1. организира провеждането на заседанията на съвета;
2. в 7-дневен срок от провеждането на заседанието изпраща на членовете на съвета препис-извлечение от протокола с приетите решения;
3. води архива на съвета;
4. осъществява връзката и координацията между членовете на съвета;
5. организира изпълнението на решенията на съвета.
(2) Секретарят на Националния съвет по горите се подпомага от двама служители от администрацията на Държавната агенция по горите, които се определят със заповедта по чл. 26б, ал. 6.
Чл. 26д. (1) Националният съвет по горите е постоянен орган, който осъществява своята дейност на редовни и извънредни заседания.
(2) Редовните заседания се провеждат най-малко два пъти в годината.
(3) Заседанията на Националния съвет по горите се свикват от неговия председател.
(4) При необходимост председателят на Националния съвет по горите свиква извънредни заседания по своя инициатива, по писмено искане на най-малко 1/3 от членовете или по решение, взето на последното заседание на съвета.
(5) Заседанията на Националния съвет по горите са открити.
(6) За всяко заседание на Националния съвет по горите се съставя дневен ред, който заедно с материалите за заседанието се изпраща на членовете му най-малко 7 дни преди датата на заседанието.
(7) Заседанията на Националния съвет по горите се считат за редовни, когато присъстват не по-малко от половината от членовете му.
(8) Заседанието се ръководи от председателя, а в негово отсъствие - от заместник-председателя.
(9) На заседанието могат да се обсъждат и въпроси, невключени в предварително обявения дневен ред, когато всички присъстващи членове на Националния съвет по горите са съгласни. Когато е необходимо вземането на решение, обсъжданият въпрос се включва в дневния ред за следващото заседание на съвета.
(10) Решенията на Националния съвет по горите се вземат с явно гласуване с обикновено мнозинство от присъстващите членове.
(11) На заседанията на Националния съвет по горите се води протокол. Протоколът се подписва от председателя, от секретаря и от членовете на съвета.
(12) При подписване на протокола с особено мнение съответният член на съвета в срок 5 работни дни от провеждане на заседанието представя на председателя на съвета писмени мотиви към особеното мнение, които се прилагат към протокола.
(13) Организационно-техническото обслужване на дейността на Националния съвет по горите се осигурява от Държавната агенция по горите."
§ 13. се изменя така:
"Чл. 28. (1) Председателят на Държавната агенция по горите определя териториалния обхват на дейност на държавните горски стопанства, на структурите и специализираните териториални звена на агенцията, както и техните седалища.
(2) Териториалният обхват на дейност по ал. 1 обхваща горите и земите от горския фонд, прилежащите ловностопански райони и водните обекти, ползвани за любителски риболов, а по отношение на контрола по спазването на Закона за горите и на актовете по прилагането му - и съответните урбанизирани територии.
(3) В горите и земите от горския фонд, включени в териториалния обхват на дейност на държавните горски стопанства и в района на дейност на държавните ловни стопанства, се обособяват горскостопански и охранителни участъци.
(4) Териториалният обхват на дейност на регионалните дирекции по горите са съобразени с границите на общините, а на държавните горски стопанства - с границите на землищата на населените места.
(5) Държавните ловни стопанства в определения им район на дейност имат функциите на държавните горски стопанства по правилника."
§ 14. В се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Собствениците на гори и земи от горския фонд могат да направят предложение за предоставяне на имотите им за управление от съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство."
2. В ал. 2 думите "държавното лесничейство" се заменят с "държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство".
3. В ал. 3 думите "държавно лесничейство" се заменят с "държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство".
§ 15. В се правят следните изменения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Екземпляр от утвърдените лесоустройствени проекти, планове и/или програми се предоставя на регионалните дирекции по горите, както и на държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства за осъществяване на функциите им."
2. Алинея 4 се изменя така:
"(4) Контролът по инвентаризацията и лесоустройството на горите и на земите от горския фонд се осъществява от Държавната агенция по горите и от нейните структури и специализирани териториални звена, както и от държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства."
§ 16. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 накрая се добавя "по картата на възстановената собственост или номера на поземления имот по кадастралната карта".
2. В ал. 5 думите "и гори" се заличават.
§ 17. В думите "Националния фонд "Българска гора" се заменят с "държавния бюджет".
§ 18. В се отменят.
§ 19. В се отменя.
§ 20. В се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се отменя.
2. Алинеи 2 и 3 се изменят така:
"(2) За горски стражари и горски надзиратели на охранителни участъци се назначават лица с висше или средно лесовъдско образование по специалностите "горско и ловно стопанство", "горско стопанство и дърводобив", "помощник-лесовъд", "горско стопанство", "горско и ловно стопанство и дърводобив" или по други приравнени към тях от Министерството на образованието и науката специалности, притежаващи минимум втора квалификационна степен.
(3) Лицата, които са наети от собствениците на гори на основание чл. 76, ал. 5 от Закона за горите, трябва да отговарят на изискванията на ал. 2."
§ 21. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1 след думите "по чл. 43" се поставя запетая и се добавя "ал. 2 и 3".
2. В ал. 3 думите "горски или ловен стражар" се заменят със "служител".
§ 22. се изменя така:
"Чл. 44а. Служителите по горите могат да осъществяват своите правомощия върху територията на цялата страна и извън установеното работно време с цел предотвратяване или пресичане на нарушения, свързани с опазването на горите, дивеча и рибните ресурси, ползвани за любителски риболов."
§ 23. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
"(1) При изпълнение на служебните си задължения служителите по горите имат право да носят късо нарезно и гладкоцевно оръжие в съответствия с изискванията на Закона за контрол върху взривните вещества, оръжията и боеприпасите.
(2) Условията и редът за носене и употреба на помощни средства от служителите по горите се определят с наредбата по чл. 70, ал. 3 от Закона за горите."
2. Създава се ал. 4:
"(4) Служителите по горите ползват режима и правомощията, определени в § 12а от преходните и заключителните разпоредби на Закона за движението по пътищата, при условия и по ред, определени с наредбата по чл. 70, ал. 3 от Закона за горите."
§ 24. В думите "в неговите органи и поделения" се заменят с "в нейните структури и специализирани териториални звена, както и в държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства".
§ 25. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 т. 4 се отменя.
2. В ал. 3 накрая се добавя "или скица, издадена по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър".
§ 26. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Безвъзмездното предоставяне на репродуктивни материали и технологични планове за залесяване по смисъла на чл. 42, ал. 3 от Закона за горите се разрешава от Държавната агенция по горите и се извършва от държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство."
2. В ал. 3 след думата "подпомагат" се добавя "от фондовете на Европейския съюз, както и".
3. В ал. 6:
а) в изречение първо накрая се добавя "или вегетативни";
б) в изречение второ след думата "школувани" се добавя "или вегетативни", а числото "50" се заменя с "20".
4. В ал. 12:
а) досегашният текст става изречение първо и в него числото "3000" се заменя с "1000";
б) създава се изречение второ: "Предоставят се само фиданки от горски видове, подходящи за месторастенията, на които ще бъдат залесявани."
5. Алинея 11 се отменя.
6. Алинея 13 се отменя.
7. В ал. 18 думите "държавното лесничейство" се заменят със "собствениците".
§ 27. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1:
а) точка 4 се изменя така:
"4. номер, площ и вид на имота от картата на възстановената собственост или от кадастралната карта;";
б) точка 6 се отменя.
2. Алинея 4 се изменя така:
"(4) Стойността на договореното количество дървесина за държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство не може да бъде по-малка от стойността на общия размер на направените разходи по ал. 1 за създаване на културата, изчислени към датата на подписване на договора."
§ 28. В , изречение второ накрая се поставя запетая и се добавя "семепроизводствените градини, клоновите колекции, опитните култури и дендрариумите, тополовите, както и други култури с гъстота на засаждане под 1500 бр./ха".
§ 29. В думите "Местното население, взело" се заменят с "Физически лица, взели".
§ 30. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "Наредба № 26 от 1996 г. за рекултивация на нарушени терени, подобряване на слабопродуктивни земи, отнемане и оползотворяване на хумусния пласт" се заменят с "наредбата по чл. 16 от Закона за опазване на земеделските земи".
2. В ал. 3 и 4 думите "министъра на земеделието и храните" се заменят с "председателя на Държавната агенция по горите".
§ 31. В след думите "Държавната агенция по горите" се добавя "може да".
§ 32. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) В горите се провеждат възобновителни, отгледни и санитарни сечи с цел устойчивото им и многофункционално стопанисване, запазване, развитие и обогатяване на горските екосистеми и на биологичното разнообразие в тях."
2. Алинея 4 се изменя така:
"(4) Видът и интензивността на сечите в горите се проектират в лесоустройствените проекти, планове и програми."
3. Алинея 9 се изменя така:
"(9) Предложението за промяна по ал. 6 се представя в съответната регионална дирекция по горите."
4. Алинея 10 се отменя.
5. Алинея 11 се изменя така:
"(11) Когато с промяната на вида на сечта се предвижда провеждане на санитарни сечи вследствие на повреди в насажденията, причинени от биотични фактори, предложението за промяна се одобрява след съгласуване с лесозащитната станция."
6. В ал. 12:
а) в изречение първо след думата "територия" се добавя "или защитена зона";
б) в изречение второ след думата "водите" се добавя "в случаите, когато промяната се отнася за гори в защитена територия или защитена зона".
7. Алинея 13 се отменя.
§ 33. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея думите "семенно и/или вегетативно" се заличават.
2. Създават се ал. 2 и 3:
"(2) Възобновителни сечи се провеждат при възраст на горите, както следва:
1. не по-малка от 60 години - във високостъблените гори, с изключение на тополовите и трепетликовите;
2. не по-малка от 15 години - в акациеви и гледичиеви гори;
3. не по-малка от 20 години и не по-голяма от 30 години - в горите за издънково възобновяване, с изключение на тези по т. 2.
(3) Във всички видове гори, с изключение на тополовите и акациевите, се забранява провеждане на гола сеч с площ на сечището над 50 декара, както и сливането на голи сечища, чиято обща площ е над 50 декара. Гола сеч в съседна на изсечената площ се разрешава след склопяване на насаждението в нея."
§ 34. В се правят следните изменения:
1. В ал. 4 думите "се допуска провеждането на санитарна сеч" се заменят с "не се допуска провеждането на сеч, с изключение на санитарна".
2. В ал. 6 думите "за реконструкция" се заличават.
§ 35. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2:
а) точки 3 и 4 се изменят така:
"3. чрез публичен търг с явно наддаване или конкурс за предоставяне на сечища;
4. чрез публичен търг с явно наддаване или конкурс за предоставяне изпълнението на дейностите, предвидени в лесоустройствените проекти за цели държавни горски стопанства или за части от тях;";
б) в т. 6 думите "държавните лесничейства" се заменят с "държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства".
2. В ал. 7 думите "чл. 53, ал. 1" се заменят с "чл. 53, ал. 2, т. 1".
3. Създават се ал. 10, 11 и 12:
"(10) Правото на собственост върху дървесината, добита от държавния горски фонд по реда на чл. 53, ал. 2, т. 1, 3, 4 и 5 от Закона за горите, преминава върху ползвателя след нейното заплащане.
(11) Държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства начисляват прихода от продажбата на дървесина при фактурирането й.
(12) При осъществяване ползването на дървесина ползвателите са длъжни да поставят информационни табели във всеки обект, в който осъществяват ползване, по образец, утвърден от председателя на Държавната агенция по горите."
§ 36. В думите "чл. 80, ал. 2, т. 1, 2 и 3" се заменят с "чл. 80, ал. 2, т. 1 - 3 и 6".
§ 37. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 думите "по ал. 1" се заменят с "в държавните и общинските гори".
2. В ал. 9:
а) създава се нова т. 3:
"3. договор, по силата на който собственикът, а в случаите на съсобственост - лицата, притежаващи повече от половината от съсобствения имот, са възложили управлението или са предоставили ползването на имота - когато заявлението за ползване се подава от страна по договора;";
б) досегашната т. 3 става т. 4 и се изменя така:
"4. нотариално заверено пълномощно от собственика, а в случаите на съсобственост - от лицата, притежаващи повече от половината от съсобствения имот, когато заявителят не е собственик, с изключение на случаите по т. 3;";
в) досегашната т. 4 става т. 5 и в нея думите "когато се налага прокарване на горски пътища или опазване на подраст" се заличават;
г) досегашната т. 5 става т. 6;
д) създава се т. 7:
"7. карнет-опис."
3. Алинея 10 се изменя така:
"(10) В заявлението по ал. 9 се посочват данни за лицето, което ще извършва ползването и е вписано в регистъра по чл. 57а от Закона за горите."
4. Създават се ал. 11 и 12:
"(11) Държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство може да издаде позволително за сеч и извоз за ползване в гори - съсобственост на физически лица и/или на юридически лица, когато е подадено заявление за ползване от един от съсобствениците. След издаване на позволителното за сеч и извоз отношенията между съсобствениците се уреждат по реда на Закона за собствеността.
(12) Когато заявлението за ползване в гори - съсобственост на физически лица и/или на юридически лица, е подадено от несобственик, държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство издава позволително за сеч и извоз след представяне на документите по ал. 9, т. 3 или 4."
§ 38. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се отменя.
2. В ал. 7 накрая се поставя запетая и се добавя "при съобразяване със състоянието на насажденията, видовете сечи, предвидени в лесоустройствения проект, план или програма, и/или съгласно условия, определени с наредбата по чл. 47, ал. 3 от Закона за горите".
3. Алинеи 10, 11 и 12 се изменят така:
"(10) Изчисляването на обема и категориите на маркираната дървесина се извършва по утвърдена от председателя на Държавната агенция по горите нормативно-справочна база и/или по действащия лесоустройствен проект, като се изготвя сортиментна ведомост и/или карнет-опис по образец. Карнет-описът:
1. се одобрява от директора или от заместник-директора на съответното държавно горско или държавно ловно стопанство - за горите от държавния горски фонд;
2. се подписва от лицето, което в качеството на служител по горите или на лице, упражняващо частна лесовъдска практика, е извършило маркирането.
(11) Контролът върху маркирането на насажденията, предвидени за сеч, независимо от собствеността им, се осъществява от регионалните дирекции по горите.
(12) Директорът на държавното горско стопанство или на държавното ловно стопанство отговаря за качеството на извършеното маркиране, както и за изготвянето на документите по ал. 10 за насажденията в държавния горски фонд в техния териториален обхват на дейност."
4. Алинея 13 се отменя.
5. Алинея 14 се изменя така:
"(14) Когато в резултат на контрола се установи, че маркирането не е извършено съгласно разпоредбите на чл. 58 от Закона за горите и/или на наредбата по чл. 47, ал. 3 от Закона за горите, се съставя констативен протокол по образец и насаждението се маркира повторно."
6. Създава се нова ал. 15:
"(15) Ползването на дървесина от държавния и от общинския горски фонд се извършва въз основа на утвърден от директора на регионалната дирекция по горите комплектуван лесосечен фонд."
7. Досегашната ал. 15 става ал. 16 и в нея т. 3 се отменя.
8. Досегашната ал. 16 става ал. 17.
9. Досегашната ал. 17 става ал. 18 и се изменя така:
"(18) Държавните горски стопанства, държавните ловни стопанства, общините, обединенията на собствениците на гори и земи от горския фонд, както и собственици на гори с площ, по-голяма от 500 хектара, до 15 октомври на годината, предхождаща годината на сечта, изготвят и представят за одобрение от регионалната дирекция по горите отчет и опис на комплектувания лесосечен фонд."
10. Досегашната ал. 18 става ал. 19.
11. Досегашната ал. 19 става ал. 20 и се изменя така:
"(20) Промени в комплектувания лесосечен фонд могат да се извършват от регионалната дирекция по горите след писмено искане от държавното горско стопанство, държавното ловно стопанство или от съответната община, както и от обединенията на собствениците на гори и земи от горския фонд и от собственици на гори с площ, по-голяма от 500 хектара."
12. Досегашната ал. 20 става ал. 21 и в нея думите "по ал. 18" се заменят с "по ал. 19".
13. Досегашната ал. 21 става ал. 22 и се изменя така:
"(22) Общините, както и собствениците на гори и земи от горския фонд с обща площ, по-голяма от 500 хектара, които са сключили договор с лица, регистрирани по чл. 39, ал. 2 от Закона за горите, водят книга за ползването по образец. В останалите случаи книги за ползването се водят от държавното горско стопанство или от държавното ловно стопанство."
14. Досегашната ал. 22 става ал. 23 и в нея думите "по ал. 20 и 21" се заменят с "по ал. 21 и 22".
15. Създава се ал. 24:
"(24) Ежегодно до 31 януари лицата по ал. 22 представят в съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство отчет за горския фонд."
§ 39. В се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Процедурите за предоставяне ползването на дървесина от горите - държавна собственост, се провеждат в съответствие с график, съгласуван с председателя на Държавната агенция по горите или с оправомощено от него длъжностно лице."
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Държавните горски стопанства, държавните ловни стопанства и общините имат право от 1 ноември на текущата година да осъществяват добива на дървесина в насаждения от лесосечния фонд за следващата календарна година, при условие че са изпълнили предвиденото за текущата година ползване. Разпореждането с дървесината се извършва след 1 януари на следващата календарна година."
§ 40. В се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Процедурите за ползване на дървесина от държавния горски фонд се организират от:
1. Държавната агенция по горите - в случаите по чл. 87о, ал. 12;
2. държавните горски стопанства или държавните ловни стопанства - в случаите извън посочените в т. 1."
2. В ал. 3 думите "търг, конкурс или преговори с потенциален ползвател" се заменят с "публичен търг с явно наддаване или конкурс".
§ 41. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думата "Търгове" се заменя с "Публични търгове с явно наддаване".
2. Алинея 2 се отменя.
3. В ал. 3 думите "по търг с явно наддаване" се заменят с "публичен търг с явно наддаване и конкурс".
4. Алинеи 5, 6 и 7 се отменят.
§ 42. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Заповедта за провеждане на публичен търг с явно наддаване се издава от:
1. председателя на Държавната агенция по горите - в случаите по чл. 87б, ал. 1, т. 1;
2. директора на държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство - в случаите извън посочените в т. 1."
2. В ал. 2:
а) точка 2 се отменя;
б) в т. 3 думите "и/или крайна" се заменят с "тръжна";
в) в т. 4 след думата "условия" се добавя "за плащане";
г) точка 8 се изменя така:
"8. цена и начин на плащане на тръжните документи и място и срок за получаването им;";
д) точка 9 се изменя така:
"9. място и срок за представяне на офертите;";
е) създава се т. 12:
"12. предмет на търга и основание за провеждане на процедурата."
3. В ал. 3 се създава т. 8:
"8. срокове за сеч и извоз по насаждения и общо за обекта."
4. Алинея 5 се отменя.
5. В ал. 6 думите "от 0,5 до 10" се заменят с "от 5 до 10".
§ 43. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "процедурата по предоставяне на ползването" се заменят с "търга".
2. В ал. 2 думите "Кандидатът, определен за ползвател" се заменят с "Участникът, спечелил търга с явно наддаване за ползване на дървесина от държавния горски фонд", а думите "но не повече от 20 на сто" се заменят с "в размер от 10 до 20 на сто".
3. В ал. 7 след думите "Държавната агенция по горите" се поставя запетая, а думите "и неговите органи" се заменят с "държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства".
§ 44. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в изречение първо след думата "вестник" се добавя "и чрез официалната интернет страница на Държавната агенция по горите";
б) в изречение второ накрая се поставя запетая и се добавя "както и:
1. информация за органа, организиращ търга - наименование, адрес, телефон, факс, лице за контакти;
2. информацията по чл. 87г, ал. 2, т. 4".
2. Алинеи 4 и 5 се изменят така:
"(4) След изтичане на срока за подаване на офертите органът по чл. 87г, ал. 1 издава заповед, с която определя състава на комисията за провеждане на търга.
(5) Комисията по провеждане на търга се състои най-малко от пет редовни и двама резервни членове."
3. В ал. 7, изречение трето думите "началника на регионалното управление на горите" се заменят с "органа по ал. 4".
4. В ал. 11 т. 4 и 5 се изменят така:
"4. удостоверение за вписване в Търговския регистър;
5. удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация, документ за данъчна регистрация и БУЛСТАТ, когато кандидатът не е вписан в Търговския регистър по Закона за търговския регистър;".
§ 45. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата "При" се добавя "публичен".
2. В ал. 11 думите "началника на регионалното управление на горите" се заменят с "органа, открил процедурата".
3. В ал. 14 след думата "при" се добавя "публичен".
4. В ал. 15 думата "Търгът" се заменя с "Публичният търг".
5. Алинея 16 се отменя.
6. В ал. 17 след думите "достигната цена при" се добавя "публичен", а думите "и преди достигането на крайната цена при търг с отстъпка" се заличават.
§ 46. се отменя.
§ 47. се изменя така:
"Чл. 87и. (1) Заповедта за провеждане на конкурс се издава от директора на държавното горско стопанство или на държавното ловно стопанство. Заповедта за провеждане на конкурс освен реквизитите по чл. 87г, ал. 2 съдържа и:
1. критерии за оценка на офертите на участниците:
2. тежестта на критериите за оценяване в комплексната оценка на офертите;
3. начина за определяне величината на отделните критерии и за определяне класирането на кандидатите.
(2) Заповедта по ал. 1 се оповестява публично по реда на чл. 87е, ал. 1 и 2. Срокът за депозиране на офертите, определен в заповедта, не може да бъде по-кратък от 14 дни от датата на оповестяването на конкурса.
(3) Офертите се подават на мястото, посочено в обявата, и се вписват в регистър по образец, одобрен от председателя на Държавната агенция по горите. При приемане на офертата на приносителя се издава документ, върху който се отбелязват датата и часът на подаването й.
(4) Офертите се депозират в запечатан непрозрачен плик. Върху него се записват името на кандидата и пълното наименование на обекта на конкурса. В плика се поставят:
1. документите по чл. 87е, ал. 11 с изключение на тези по т. 8 и 9;
2. офертата за цена, изписана цифром и словом за всеки обект, поставена в отделен непрозрачен запечатан плик, обозначен с надпис "Офертна цена", номерът на обекта и името на кандидата;
3. всички останали изискуеми документи съгласно условията за провеждане на конкурса.
(5) Участниците в конкурса нямат право да подават повече от една оферта за един обект. Кандидат, който участва за няколко обекта в един конкурс, представя на комисията:
1. един комплект документи по чл. 87е, ал. 11, т. 3 - 7;
2. заявление по чл. 87ж, ал. 1 и документи по чл. 87е, ал. 11, т. 1 и 2 - за всеки отделен обект.
(6) След изтичането на срока за подаване на офертите:
1. органът, открил конкурса, назначава комисия за оценка на офертите по реда на чл. 87е;
2. се изготвя извлечение от регистъра, което заедно с пликовете с офертите се предоставя на председателя на комисията по т. 1.
(7) Председателят на комисията по ал. 6, т. 1 обявява откриването на конкурса и проверява дали са изпълнени условията за провеждането му. Участниците в конкурса или техни упълномощени представители могат да присъстват при отваряне и разглеждане на офертите.
(8) При отварянето им офертите се подписват най-малко от трима членове на комисията.
(9) Комисията може служебно да събира доказателства за обстоятелствата по чл. 87б, ал. 3.
(10) За спечелил конкурса се обявява кандидатът, чиято оферта е с най-висока оценка. При еднаква оценка за спечелил се обявява кандидатът, чиято оферта е получила най-висока оценка по критерия с най-голяма тежест.
(11) Когато при конкурса в срока за подаване на предложенията е подадена само една оферта, комисията я отваря и обявява кандидата за спечелил обекта, ако офертата му е изготвена в съответствие с условията за провеждане на процедурата.
(12) За резултатите от работата на комисията се изготвя протокол, който се утвърждава от органа, открил процедурата.
(13) Въз основа на утвърдения протокол от проведения конкурс органът, открил процедурата, издава заповед за класиране на кандидатите за всеки обект.
(14) При конкурс, проведен на основание чл. 87в, ал. 4, т. 2, гаранцията за изпълнение се връща след изготвянето и на предавателно-приемателен протокол за извършването на лесовъдските и/или ловностопанските мероприятия. Протоколът се подписва от представителя на търговеца, регистриран за упражняване на частна лесовъдска практика за съответната дейност."
§ 48. се отменя.
§ 49. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1, изречение второ думите "лицензиран лесовъд" се заменят с "лицето, регистрирано за упражняване на частна лесовъдска практика за дейността по чл. 39, ал. 1, т. 5 от Закона за горите".
2. Алинея 5 се изменя така:
"(5) Превозните билети се издават до размера на внесените от ползвателя вноски."
3. В ал. 6 думите "Позволителните за транспортиране" се заменят с "Превозните билети".
4. Алинеи 7 и 8 се отменят.
§ 50. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 думите "търга, конкурса или преговорите" се заменят с "публичния търг или конкурса".
2. В ал. 10 след думите "протокола по ал. 9" се поставя запетая и се добавя "както и когато количеството на добитата дървесина по реда на чл. 80, ал. 2, т. 2 се различава от количеството дървесина, посочено в документацията за провеждане на процедурата".
3. Създават се ал. 11 - 16:
"(11) В случаите по чл. 80, ал. 2, т. 2 държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства възлагат добива на дървесина при условията и по реда на Закона за обществените поръчки, като запазват собствеността върху добитата дървесина.
(12) Държавната агенция по горите може да сключва рамкови договори за продажба на дървесина за срок до 5 години, но не по-дълъг от срока на действие на лесоустройствения проект на съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство след провеждане на явен или таен търг.
(13) Въз основа на договора по ал. 12 държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства сключват договори за продажба на дървесина за срок до 5 години.
(14) Държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства могат да сключват договори за добив на дървесина за срок до 5 години, но не по-дълъг от срока на действие на лесоустройствения проект на съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство.
(15) Ежегодното количество - предмет на договорите по ал. 12 и 14, не може да бъде повече от 30 на сто от предвиденото средно годишно ползване по лесоустройствен проект на съответното държавно горско стопанство и държавно ловно стопанство.
(16) В договорите по ал. 14 се включва клауза за условията и реда за индексация на продажната цена."
§ 51. се изменя така:
"Чл. 87п. (1) Дървесината, добита по реда на чл. 80, ал. 2, т. 2 и 6, се приема от държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство с предавателно-приемателен протокол по образец, утвърден от председателя на Държавната агенция по горите. Продажбата на дървесина се извършва по един от следните начини:
1. чрез търг с явно или с тайно наддаване;
2. чрез пряко договаряне по цени не по-ниски от достигнатите от проведени процедури.
(2) Продажбата на дървесината се извършва по асортименти, групирани в пакет, по един от следните начини:
1. предварителна продажба на прогнозни количества - когато в обектите за дърводобив липсват достатъчно площи за временни горски складове или са налице условия за похабяване на дървесината при по-дългото й съхранение в периода до организиране и провеждане на процедурата;
2. продажба на действително добити количества.
(3) Заплащането на дървесината по ал. 2, т. 1 се извършва по действително добити и приети с предавателно-приемателен протокол количества."
§ 52. В се правят следните изменения и допълнения:
1 В ал. 4, изречение първо накрая се поставя запетая и се добавя "както и на официалната интернет страница на Държавната агенция по горите".
2. В ал. 7 т. 3 се изменя така:
"3. удостоверение за вписване в Търговския регистър или удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация, когато кандидатът не е вписан в Търговския регистър по Закона за търговския регистър."
3. Алинеи 8 и 9 се изменят така:
"(8) За провеждането на търга се прилагат съответно разпоредбите на чл. 87ж.
(9) За спечелил търга се обявява кандидатът, предложил най-висока цена. Когато при търг с тайно наддаване двама и повече кандидати предложат една и съща цена, търгът продължава с явно наддаване между тях. В случай че участниците в търг с тайно наддаване не наддават, спечелилият се определя от комисията чрез жребий."
4. В ал. 12 думите "с издаването на позволителното за транспортиране" се заменят с "подписването на предавателно-приемателен протокол по образец, утвърден от председателя на Държавната агенция по горите".
5. В ал. 15 думите "по ал. 14" се заменят с "по ал. 13".
§ 53. В се изменя така:
"(1) Размерът на гаранцията за участие е от 5 до 10 на сто от началната цена, а размерът на стъпката е от 5 до 10 на сто от началната цена."
§ 54. Създава се нов :
"Чл. 87у. (1) Търг с тайно наддаване се обявява при условия и по ред за провеждане на явен търг съгласно чл. 87р, 87с и 87т.
(2) При търгове с тайно наддаване офертите се депозират преди процедурата в държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство, без да се отварят пликовете, като се вписват в регистър по образец, одобрен от председателя на Държавната агенция по горите. При приемане на офертата на приносителя се издава документ, върху който се отбелязват датата и часът на подаването й.
(3) Офертите се депозират в запечатан непрозрачен плик. Върху него се записват името на офериращия и пълното наименование на обекта на търга. В плика се поставят:
1. документите по чл. 87е, ал. 11 с изключение на тези по т. 8 и 9;
2. офертата за цена, изписана цифром и словом за всеки обект, поставена в отделен непрозрачен запечатан плик, обозначен с надпис "Офертна цена", номерът на обекта и името на кандидата.
(4) Кандидат, който участва за няколко обекта в една тръжна сесия, представя на комисията:
1. един комплект документи по чл. 87е, ал. 11, т. 3 - 7;
2. заявление по чл. 87ж, ал. 1 и документи по чл. 87е, ал. 11, т. 1 и 2 - за всеки отделен обект.
(5) Участниците в търгове с тайно наддаване нямат право да подават повече от една оферта за един обект.
(6) След изтичането на срока за подаване на офертите се изготвя извлечение от регистъра, което заедно с пликовете се предоставя на председателя на комисията. Председателят обявява откриването на търга и проверява дали са изпълнени условията за провеждането му.
(7) Участниците в търга или техни упълномощени представители могат да присъстват при отварянето и разглеждането на офертите за цена.
(8) Офертите за цена се подписват най-малко от трима членове на комисията.
(9) Редовно подадените оферти се класират в низходящ ред според размера на предложената цена за всеки обект.
(10) За резултатите от работата на комисията се изготвя протокол, който се утвърждава от органа, открил процедурата.
(11) Когато при търг с тайно наддаване в срока за подаване на предложенията е подадена само една оферта, комисията я отваря и обявява кандидата за спечелил обекта, когато офертата му е изготвена в съответствие с условията за провеждане на процедурата.
(12) В случай че двама или повече кандидати са предложили еднаква най-висока цена, председателят на комисията обявява резултата, вписва го в протокола и определя срок за провеждането на явен търг между тези кандидати.
(13) Председателят на комисията уведомява писмено или по факс участниците, предложили еднаква най-висока цена, за деня и часа за провеждането на явния търг по ал. 12.
(14) Явният търг по ал. 12 се провежда по реда на чл. 87р, като наддаването започва от предложената от тях цена със стъпка на наддаване от 5 до 10 на сто от тази цена.
(15) Резултатите от проведения явен търг се отразяват в протокола по ал. 10.
(16) Въз основа на утвърдения протокол от проведената процедура органът по ал. 10 издава заповед за класиране на кандидатите за всеки обект."
§ 55. Досегашният чл. 87у става и се изменя така:
"Чл. 87ф. (1) Дърводобивните и дървопреработвателните предприятия по чл. 57, ал. 6 от Закона за горите подават заявления за добив на дървесина до съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство, или община. Заявленията се подават до 30 октомври на годината, предхождаща извършването на добива, и в него се посочва количеството дървесина по категории и/или асортименти, които предприятието желае да добие. Към заявлението се прилагат следните документи:
1. удостоверение за вписване в Търговския регистър или удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация, когато кандидатът не е вписан в Търговския регистър по Закона за търговския регистър;
2. документ за въвеждане в експлоатация на обекта, в който се извършва преработката на дървесина, издаден от компетентните органи;
3. декларация за количеството дървесина по категории и/или асортименти, добита или преработена от предприятието през последната година.
(2) Дървесината, която се предлага за добив, се определя въз основа на получените заявления по ал. 1 до 31 декември, както следва:
1. от директора на държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство - за горите - държавна собственост;
2. по решение на общинския съвет - за горите - общинска собственост.
(3) Определените количества за добив се обявяват на мястото за съобщения в сградата на държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство, в общината, в кметството и информационната система на Държавната агенция по горите до 31 януари на съответната година.
(4) Възлагане на добива на дървесина се осъществява при условията и по реда на Закона за обществените поръчки, като в решението за откриване на процедурата възложителят включва изискване кандидатите да отговарят на условията по чл. 57, ал. 6 от Закона за горите.
(5) Когато възложител по ал. 4 е държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство, в процедурата могат да участват лица, които притежават обект за преработване на дървесина или имат седалище в териториалния обхват на дейност на възложителя.
(6) Когато в териториалния обхват на държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство няма дърводобивни и дървопреработващи фирми, които отговарят на изискванията на ал. 5, независимо че седалището на държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство е на територията на съответната община, възлагането на дърводобива и продажбите се извършват по общия ред."
§ 56. Досегашният чл. 87ф става .
§ 57. В думите "и единният граждански номер" се заменят с ",постоянният адрес" и накрая се поставя запетая и се добавя "както и количеството дървесина, което има право да получи".
§ 58. В се правят следните изменения:
1. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Ползване на дървесина по такса на корен от лицата по чл. 57, ал. 9 и 10 от Закона за горите може да се извършва при:
1. провеждане на отгледни сечи във високостъблени гори с възраст до 60 години;
2. санитарни сечи;
3. събиране на суха и паднала дървесина от единично пръснати дървета;
4. провеждане на сечи в издънковите гори за превръщане в семенни и в нискостъблените гори;
5. изсичане на подлес, събиране на листников фураж и вършина;
6. почистване на сечища и просеки;
7. усвояване на дървесина от изключени площи от горския фонд;
8. усвояване на дървесина от площи от горския фонд, върху които е учредено право на ползване и/или сервитути."
2. Алинея 5 се отменя.
§ 59. В се правят следните изменения:
1. В т. 3 запетаята след думата "знаци" се заменя със съюза "и", а думите "и номерата" се заличават.
2. В т. 7 думата "противопожарна" се заменя с "пожарна", а думите "и в горско-санитарния минимум" се заличават.
§ 60. В се създава изречение трето:
"Ограничението за височината на пъна не се отнася при провеждане на сечи без материален добив."
§ 61. се изменя така:
"Чл. 94. (1) Документите за транспортиране на дървесина се издават ръчно или чрез електронно устройство.
(2) Електронните устройства се използват след регистрацията им в съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство.
(3) Извън случаите по чл. 59, ал. 12, 13 и 15 от Закона за горите необработеният дървен материал се транспортира, придружен с документ, издаден от собственика/ползвателя на обекта, от който се експедира дървесината, или от служител по горите на съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство.
(4) Във всички случаи на транспортиране на дървесина извън регламентираните в ал. 3, в чл. 131б, ал. 2 и в Закона за горите тя се транспортира, придружена с документ, издаден от служител по горите на държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство.
(5) Екземпляр от издадените документи за транспортиране на дървесина се отчитат в съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство в срок до един месец от издаването им, придружени с опис по образец. Описът се заверява от упълномощен от директора служител на държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство.
(6) Лицата по чл. 59, ал. 15, т. 2 и 3 от Закона за горите, получили превозни билети или електронни устройства, заплащат само стойността на издадените билети. След експедиране на дървесината електронните устройства и неизползваните превозни билети се връщат в съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство."
§ 62. се отменя.
§ 63. В се правят следните изменения:
1. В ал. 5 думите "и за местното население" се заличават.
2. Алинея 10 се отменя.
3. В ал. 13 думите "чл. 59" се заменят с "чл. 57".
4. В ал. 16, т. 3 думата "равномерно" се заличава.
5. Алинеи 17, 18 и 19 се отменят.
§ 64. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Сечищата се освидетелстват до 30 дни след изтичането на срока за извоз:
1. от общините, обединенията на собственици на гори, както и от собственици на гори с площ на имотите, по-голяма от 500 хектара - за собствените им гори;
2. от държавното горско стопанство и държавното ловно стопанство - за горите от държавния горски фонд, както и за горите извън посочените в т. 1."
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) За резултата от освидетелстването на сечището се съставя констативен протокол:
1. от собственика или от негов упълномощен представител и от лице, регистрирано за упражняване на частна лесовъдска практика - в случаите по чл. 97, ал. 1, т. 1;
2. от представител на държавното горско стопанство или на държавното ловно стопанство и от лицето, извършило добива на дървесина - в случаите по чл. 97, ал. 1, т. 2."
3. В ал. 4 се създава изречение второ:
"В случаите по ал. 1, т. 1 констативният протокол се подписва от горския надзирател на съответния охранителен участък."
4. В ал. 6 т. 5 се отменя.
5. Създава се ал. 8:
"(8) Регионалните дирекции по горите извършват контролни проверки на освидетелстваните сечища в териториалния обхват на дейност на всяко държавно горско стопанство и държавно ловно стопанство."
§ 65. В се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се отменя.
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Добивът и използването на дървените материали и дървата за огрев за дейностите, определени в чл. 61, ал. 1 от Закона за горите, се извършва с разрешение, издадено от председателя на Държавната агенция по горите или от оправомощено от него длъжностно лице. Разрешението се издава въз основа на писмено искане, към което се прилагат обяснителна записка и спецификация за необходимите дървени материали и дърва за огрев."
§ 66. - се отменят.
§ 67. В думата "лесничейство" се заменя с "горско стопанство или държавното ловно стопанство", а след думата "позволително" се добавя "по образец, утвърден със заповед на председателя на Държавната агенция по горите".
§ 68. В изречение второ след думата "продукти" се поставя точка и текстът до края се заличава.
§ 69. Създава се :
"Чл. 102а. (1) За изкупуване, съхранение и/или преработване на недървесни горски продукти лицата по чл. 102, ал. 2 организират пунктове.
(2) За организираните от тях пунктове по ал. 1 лицата по чл. 102, ал. 2 уведомяват писмено държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство, на чиято територия е разположен пунктът. Уведомлението се изготвя по образец, утвърден със заповед на председателя на Държавната агенция по горите.
(3) Към уведомлението по ал. 2 се прилагат:
1. удостоверение за вписване в Търговския регистър или удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация, когато кандидатът не е вписан в Търговския регистър по Закона за търговския регистър;
2. документ за собственост или договор, от който произтича правото да се ползва обектът, в който е организиран пунктът;
3. копие от документа, с който лицето по чл. 102, ал. 2 е възложило управлението, организацията и контрола на пункта на лице, изпълняващо функциите на отговорник.
(4) При всяка промяна на данните, съдържащи се в уведомлението или в приложените към него документи, както и при прекратяване на дейността лицето по чл. 102, ал. 2 уведомява съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство, в чийто териториален обхват на дейност се намира пунктът, в 14-дневен срок от възникване на промените чрез подаване на заявление за промяна в данните и подаване на ново уведомление.
(5) За всеки пункт лицето по чл. 102, ал. 2 определя отговорник, който осъществява управление, организация и контрол на дейността му.
(6) В пунктовете се обособяват следните самостоятелни помещения или функционално обособени места за:
1. изкупуване или приемане на недървесни горски продукти;
2. първична обработка на продуктите;
3. съхранение на готовата продукция;
4. съхранение на опаковъчни материали.
(7) Помещенията или местата по ал. 6, т. 2 и 3 не са задължителни за пунктовете за изкупуване.
(8) Всеки пункт трябва да отговаря на следните изисквания:
1. да е ясно обозначен с указателна табела;
2. да не е разположен в непосредствена близост до места за отглеждане на селскостопански животни и в него да не се отглеждат животни в случаите, когато в организирания пункт се изкупуват, складират или преработват недървесни горски продукти, които са храни по смисъла на чл. 2 от Закона за храните;
3. да е отделен от прилежащата територия с ограда, възпрепятстваща проникването на животни и пренасянето на животински отпадъци, в случаите, когато в организирания пункт се изкупуват, складират или преработват недървесни горски продукти, които са храни по смисъла на чл. 2 от Закона за храните;
4. да е изграден от материали и по начин, осигуряващи цялостното му почистване;
5. да е конструиран по начин, който осигурява защита срещу достъп на вредители, както и да позволява дезинсекция и дератизация, когато в организирания пункт се изкупуват, складират или преработват недървесни горски продукти, които са храни по смисъла на чл. 2 от Закона за храните;
6. откритите площадки да са покрити с трайна настилка, позволяваща ефективното им почистване, и да са с подходящ наклон или дренаж за оттичане на повърхностните води;
7. да е с подходящо естествено или изкуствено осветление, отговарящо на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд;
8. да отговаря на условията за пожарна безопасност;
9. да има санитарен възел и течаща вода или при липса на централно водоснабдяване да е оборудван с резервоари за вода и походна мивка;
10. да е снабден със средства за измерване съгласно действащата нормативна уредба;
11. да е конструиран така, че да осигурява непрекъснатост на технологичния процес и недопускане на смесване по време и място на продукти в различни фази на обработката им в случаите, когато в организирания пункт се изкупуват, складират или преработват недървесни горски продукти, които са храни по смисъла на чл. 2 от Закона за храните.
(9) Лицата по чл. 102, ал. 2, които са организирали пункт, водят:
1. книга за изкупените, реализираните и наличните количества недървесни горски продукти, предоставена от съответното държавно горско стопанство, в чийто териториален обхват на дейност се намира пунктът, която се води по образец, утвърден със заповед на председателя на Държавната агенция по горите;
2. книга за проведените инструктажи, в която вписват и подписват инструктираните лица, темите, по които е проведен инструктажът, както и лицето, което го е извършило.
(10) Документацията по ал. 9 се съхранява най-малко една година от датата на съставяне и се представя на контролните органи при поискване.
(11) Ежегодно до 31 януари лицата по чл. 102, ал. 2 представят в съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство, на чиято територия е изграден пунктът, обобщена информация за предходната година за изкупените, реализираните и намиращите се на склад недървесни горски продукти със справка по образец, утвърден със заповед на председателя на Държавната агенция по горите. Копия от подадените справки се съхраняват в пункта най-малко 3 години и се предоставят при поискване от контролните органи.
(12) В пункта за изкупуване и/или в пункта за складиране и преработка на недървесни горски продукти се съхранява и предоставя при поискване на контролните органи копие от уведомлението по ал. 2 и копия от позволителните за странични ползвания за изкупените и/или складираните продукти, които са в наличност.
(13) Отговорникът на пункта провежда инструктаж на работещите в пункта, като ги запознава със:
1. характеристиките и особеностите на продуктите, които се приемат и обработват;
2. техническите характеристики и възможности на оборудването в пункта, както и с условията, при които трябва да се извършва обработката на различните видове продукти;
3. начините за съхранение, опаковане, етикетиране и транспортиране на продуктите;
4. хигиенните изисквания;
5. нормативните изисквания за безопасност на труда и пожарна безопасност.
(14) В пунктовете се изкупуват само продукти, за които е издадено:
1. позволително за странични ползвания по чл. 100, ал. 1, когато продуктите са събрани от горския фонд;
2. удостоверение, издадено от общината, когато продуктите са събрани от земи и водни обекти извън горския фонд.
(15) За нуждите на производства, за които са необходими недървесни горски продукти в необработен вид, лицата по чл. 102, ал. 2 могат да организират и временни пунктове, включително подвижни, за изкупуването на неподложени на първична обработка продукти при спазване на изискванията на ал. 1 - 14, с изключение на ал. 6, 7 и 8.
(16) Недървесните горски продукти се съхраняват в пунктовете за складиране върху скари, палети, стелажи, рафтове и по други начини, които изключват тяхното замърсяване, увреждане и/или смесване.
(17) Недървесните горски продукти се придружават от документите по ал. 14, т. 1 или 2 на всеки етап от тяхното движение.
(18) Условията и редът, при които се организира и осъществява дейността по изкупуване, първична обработка и съхранение на лечебни растения, се регламентират в Закона за лечебните растения и в Наредба № 5 от 2004 г. за изискванията, на които трябва да отговарят билкозаготвителните пунктове и складове за билки.
(19) Лицата, организирали пунктове по ал. 18, уведомяват писмено съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство за започване на дейността им."
§ 70. се изменя така:
"Чл. 104а. (1) Добивът на кора от корков дъб се извършва в периода от 15 май до 30 юни при минимална обиколка на стъблото 70 см на гръдна височина 1,30 м.
(2) Максималната височина за сваляне на мъжкия корк от централното стъбло и скелетните клони при обиколка на стъблото на височина 1,30 м е, както следва:
1. от 70 до 80 см - 1 м;
2. над 81 см - 1,20 м.
(3) Максималната височина за сваляне на първия възпроизводителен корк от централното стъбло и скелетните клони при обиколка на стъблото на височина 1,30 м е, както следва:
1. от 82 до 100 см - 1,50 м;
2. от 101 до 130 см - 1,80 м;
3. над 131 см - 2,10 м.
(4) Първият възпроизводителен корк се сваля на петата година след свалянето на мъжкия корк, а на всеки 10 години след нея се извършва следващото сваляне.
(5) Височината на обелване на женския корк се отбелязва с трайна боя на стъблото и скелетните клони и се определя като произведение от обиколката на стъблото на височина 1,30 м и коефициент 2,5 - при два скелетни клона, и коефициент 2 - при три и повече скелетни клона. Максималната допустима височина не може да надвишава 1/2 част от височината на дървото, а в семепрозводствените градини е до 3 м.
(6) Дърветата, предвидени за добив на коркова кора, се номерират и се описват в таксационен карнет, одобрен от директора на държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство, като срещу всеки номер се вписват: диаметър на височина 1,30 м; височина, на която трябва да бъде свален коркът, и година на сваляне.
(7) Таксационният карнет по ал. 6 се съхранява до следващото сваляне на кората.
(8) С цел недопускане влошаване на санитарното състояние добитата мъжка кора се изнася извън горския фонд за сметка на ползвателя."
§ 71. се отменя.
§ 72. В , изречение първо предлогът "от" се заменя със "заповед на председателя на".
§ 73. В , изречение първо след думата "образец" се поставя запетая и се добавя "утвърден със заповед на председателя на Държавната агенция по горите".
§ 74. се изменя така:
"Чл. 111. Страничните ползвания се контролират и отчитат от Държавната агенция по горите, от нейните структури и специализирани териториални звена както и от държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства."
§ 75. В думите "и неговите структури" се заменят с "нейните структури и съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство".
§ 76. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "регионалните управления на горите" се заличават.
2. В ал. 5 думите "на държавното лесничейство по договор" се заменят с "по договор на държавните горски стопанства, държавните ловни стопанства или на лесозащитните станции".
§ 77. В се изменя така:
"(4) В охранителните участъци на държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства се извършват редовни и извънредни ревизии за проверка на дейността по охраната на горския фонд. Редът за извършване на ревизиите се определя с наредбата по чл. 70, ал. 3 от Закона за горите."
§ 78. В се правят следните изменения:
1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
"(1) Лицата, наети от собствениците на гори на основание чл. 76, ал. 5 от Закона за горите, имат правомощията по чл. 34, ал. 1, т. 1, 2 и 6 от Закона за горите.
(2) При извършване на проверки лицата по ал. 1 се легитимират с удостоверение по образец, издадено от съответната регионална дирекция по горите. Редът за издаване на удостоверението се определя с наредбата по чл. 70, ал. 3 от Закона за горите."
2. В ал. 3 думата "оправомощилите" се заменя с "наелите".
3. Алинея 4 се отменя.
§ 79. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 6 накрая се добавя "като екземпляр от тях се предоставя и на органите по пожарна безопасност и спасяване".
2. В ал. 10 думите "службите по пожарна и аварийна безопасност" се заменят с "органите по пожарна безопасност и спасяване".
§ 80. В се правят следните изменения:
1. В ал. 2, т. 4 думите "Национална служба "Противопожарна и аварийна безопасност" се заменят с "органите по пожарна безопасност и спасяване".
2. В ал. 3, т. 4 думите "Национална служба "Противопожарна и аварийна безопасност" се заменят с "органите по пожарна безопасност и спасяване".
3. В ал. 4 и 5 думите "противопожарните правила" се заменят с "правилата за пожарна безопасност".
4. В ал. 6 думите "да вземат необходимите противопожарни мерки" се заменят с "да осигурят спазването на правилата за пожарна безопасност".
5. В ал. 7 думите "Национална служба "Противопожарна и аварийна безопасност" се заменят с "органите по пожарна безопасност и спасяване".
§ 81. В думите "органите на Националната служба "Противопожарна и аварийна безопасност" се заменят с "органите по пожарна безопасност и спасяване".
§ 82. В думите "регионалното поделение на Национална служба "Противопожарна и аварийна безопасност" се заменят с "териториалните звена по пожарна безопасност и спасяване".
§ 83. В и думите "Национална служба "Противопожарна и аварийна безопасност" се заменят с "органите по пожарна безопасност и спасяване".
§ 84. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 4 се изменя така:
"(4) Постоянни контролни горски пунктове се откриват и закриват със заповед на председателя на Държавната агенция по горите."
2. Създава се ал. 5:
"(5) Временни контролни горски пунктове се откриват и закриват със заповед на директора на регионалната дирекция по горите, на държавното горско стопанство или на държавното ловно стопанство."
§ 85. В се отменя.
§ 86. се изменя така:
"Чл. 131. (1) Производството на експедиционните горски марки се организира от държавните горски стопанства, държавните ловни стопанства, от общините - собственици на гори, както и от обединения на собственици на гори, които са наели лица по чл. 76, ал. 5 от Закона за горите.
(2) Произведените от лицата по ал. 1 експедиционни горски марки се използват след регистрирането им в регистъра по чл. 80, ал. 12 от Закона за горите и издаването на заповед от председателя на Държавната агенция по горите за въвеждането им в употреба. Информация за регистрираните и въведените в употреба марки се оповестява в официалната интернет страница на Държавната агенция по горите.
(3) За регистрация на произведените експедиционни марки лицата по ал. 1 подават в Държавна агенция по горите заявление по образец, утвърден със заповед на председателя на Държавната агенция по горите.
(4) Към заявлението по ал. 3 се прилагат доказателства, че заявителят е лице по ал. 1, както и че експедиционната марка е произведена в съответствие с образеца, определен от председателя на Държавната агенция по горите по реда на чл. 80, ал. 11 от Закона за горите.
(5) В едномесечен срок от постъпване на заявлението председателят на Държавната агенция по горите или оправомощено от него длъжностно лице издава заповед, с която:
1. разпорежда марката да бъде вписана в регистъра по чл. 80, ал. 12 от Закона за горите и въведена в употреба;
2. отказва да регистрира експедиционната марка, когато не са изпълнени изискванията на Закона за горите и на правилника.
(6) Регистрираните и въведените в употреба експедиционни горски марки се предоставят с писмен акт:
1. от общините - на лицата, наети от тях по чл. 76, ал. 5 и по чл. 80, ал. 5, т. 3 от Закона за горите;
2. от обединения на собственици на гори - на наетите от тях лица по чл. 76, ал. 5 от Закона за горите;
3. от съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство - на служителите по горите, както и срещу заплащане на правоимащите лица извън посочените в т. 1 и 2.
(7) Правоимащите лица по ал. 6, т. 3, получили експедиционна горска марка, я връщат в съответното държавно горско стопанство и държавно ловно стопанство в срок, определен с акта по ал. 6."
§ 87. В се изменя така:
"(1) Фасонираните дървени материали от внос се маркират с производствена марка в мястото на тяхното първо разтоварване или претоварване."
§ 88. се изменя така:
"Чл. 131в. (1) Преди експедиране от временен склад дървесината се маркира с експедиционна горска марка, като:
1. при едрата и средната строителна дървесина се поставя марка на един от отрезите на всяка секция независимо от вида на марката;
2. при дребната строителна дървесина се поставя марка на един от отрезите на всяка секция, когато марката е във вид на метално чукче, и по една марка на всеки кубичен метър, когато марката е във вид на пластина;
3. при дървесината за технологична преработка и при дървата за горене се поставя марка най-малко на 30 на сто от общия им обем, когато марката е във вид на метално чукче, и по една марка на всеки кубичен метър, когато марката е във вид на пластина.
(2) Маркирането по ал. 1 се извършва преди транспортиране на дървесината и по начин, позволяващ контрол по време на транспорта.
(3) Председателят на Държавната агенция по горите със заповед определя вида на експедиционната горска марка за отделните категории дървесина."
§ 89. се изменя така:
"Чл. 132. (1) Собствениците и ползвателите на обекти, в които постъпва, преработва се или от които се експедира обла дървесина, фасонирана дървесина или преработени дърва за горене, водят дневник за постъпилия, преработения и експедирания дървен материал. Дневниците се предоставят прошнуровани и прономеровани от държавните горски стопанства и от държавните ловни стопанства срещу заплащане.
(2) Дневниците по ал. 1 се предоставят след подаване на заявление от собственика или ползвателя на обекта, към което се прилагат документ за собственост или за ползване на обекта, както и документите, изискуеми по Закона за устройство на територията, за въвеждане на обекта в експлоатация и/или за разрешаване на неговото ползване.
(3) Лицата по ал. 1 ежегодно до 31 януари представят в съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство обобщена справка за количествата на постъпилите, преработените и експедираните дървени материали."
§ 90. се изменя така:
"Чл. 133. (1) Превозните билети за транспортиране на обла и фасонирана дървесина, както и позволителните за извоз удостоверяват законното транспортиране на описаните в тях дървени материали от съответния склад до посоченото място на доставка за срок до 12 часа считано от момента на издаването им.
(2) Превозните билети за транспортиране на фасонирана дървесина се предоставят срещу заплащане от държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства на собственици или ползватели на обекти по чл. 132, ал. 1."
§ 91. се изменя така:
"Чл. 134. (1) Контролните горски марки се произвеждат по поръчка на Държавната агенция по горите от определен от нея производител.
(2) Изработката на производствените марки се организира от собствениците или ползвателите на обекти по чл. 132, ал. 1.
(3) Директорът на държавното горско стопанство или на държавното ловно стопанство със заповед въвежда в употреба изработените производствени марки за всеки отделен обект по чл. 132, ал. 1."
§ 92. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Повредените контролни и експедиционни марки се връщат на предоставилия ги орган."
2. В ал. 2 се създава изречение второ:
"Извадените от употреба горски марки се унищожават от комисия, назначена със заповед на директора на регионалната дирекция по горите."
3. Създава се ал. 4:
"(4) Производствените марки се изваждат от употреба със заповед на директора на държавното горско стопанство или на държавното ловно стопанство и се унищожават в присъствието на негов представител."
§ 93. В думите "тъмносин или тъмнокафяв" се заменят с "жълт или син".
§ 94. В думите "и неговите структури" се заменят с "нейните структури и съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство".
§ 95. и се отменят.
§ 96. и се отменят.
§ 97. Създават се - :
"Чл. 162а. Който наруши разпоредбата на чл. 75, ал. 3, се наказва с глоба от 100 до 3000 лв.
Чл. 162б. (1) Който маркира за сеч дървета, без да е лице от определените в чл. 87, ал. 7, се наказва с глоба от 100 до 1000 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от лице, което е регистрирано за упражняване на частна лесовъдска практика, то се наказва и с лишаване от право да упражнява частна лесовъдска практика за срок от един месец до една година.
Чл. 162в. (1) Който в нарушение на чл. 87, ал. 22 не води книга за ползването или не изпълни задължението си за представяне на отчет по чл. 87, ал. 24, се наказва с глоба от 100 до 500 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 200 до 1000 лв.
Чл. 162г. (1) Който издаде документ за транспортиране на дървесина в нарушение на чл. 87н, ал. 5, чл. 94, ал. 2, 3 и 4 или чл. 131б, ал. 2, се наказва с глоба от 100 до 1000 лв.
(2) Който в нарушение на установения в чл. 94, ал. 5 ред не отчете екземпляр от издаден документ за транспортиране на дървесина в съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство, се наказва с глоба от 100 до 1000 лв.
(3) Който в нарушение на разпоредбата на чл. 94, ал. 6 не заплати стойността на издаден превозен билет, се наказва с глоба от 100 до 1000 лв.
(4) Който в нарушение на разпоредбата на чл. 94, ал. 6 не върне неизползван превозен билет или електронно устройство, се наказва с глоба от 200 до 2000 лв.
(5) Когато нарушенията по ал. 1 - 4 са извършени от юридическо лице или едноличен търговец, на тях им се налага имуществена санкция в размер от 500 до 5000 лв.
(6) Когато нарушенията по ал. 1 - 5 са извършени от лице, което е регистрирано за упражняване на частна лесовъдска практика, или от търговец, регистриран в публичния регистър по чл. 57а от Закона за горите, те се наказват и с лишаване от право да упражняват съответната дейност за срок от 3 месеца до една година.
(7) Който в нарушение на чл. 94, ал. 5 не спази срока за отчитане на документите за транспортиране на дървесина, се наказва с глоба от 50 до 300 лв. Когато нарушението е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, на тях им се налага имуществена санкция в размер от 100 до 500 лв."
§ 98. В думите "чл. 89, ал. 5" се заменят с "чл. 89, ал. 7".
§ 99. В думите "ал. 9" се заменят с "ал. 15".
§ 100. Създават се и :
"Чл. 165а. (1) Който в нарушение на правилника извършва дейност по изкупуване, съхранение и/или преработване на недървесни горски продукти, се наказва с глоба от 200 до 1000 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 500 до 2000 лв.
Чл. 165б. (1) Който извърши добив на кора от корков дъб в нарушение на чл. 104а, се наказва с глоба от 200 до 1000 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 500 до 2000 лв."
§ 101. се изменя така:
"Чл. 167. (1) Който наруши разпоредбата на чл. 132, се наказва с глоба от 100 до 2000 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, на тях им се налага имуществена санкция в размер от 500 до 5000 лв.
(3) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от лице, което е регистрирано за упражняване на частна лесовъдска практика, или от търговец, регистриран в публичния регистър по чл. 57а от Закона за горите, те се наказват и с лишаване от право да упражняват съответната дейност за срок от 3 месеца до една година."
§ 102. Създава се :
"Чл. 167а. (1) Който наруши разпоредбата на чл. 131, ал. 2 и 3, се наказва с глоба от 300 до 3000 лв.
(2) Който извърши маркиране на дървесина в нарушение на чл. 131в, се наказва с глоба от 100 до 1000 лв.
(3) Когато нарушението по ал. 1 и 2 е извършено от лице, което е регистрирано за упражняване на частна лесовъдска практика, то се наказва и с лишаване от право да упражнява частна лесовъдска практика за срок от един месец до една година.
(4) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, на тях им се налага имуществена санкция в размер от 500 до 5000 лв."
§ 103. се изменя така:
"Чл. 168. (1) Който изработи и/или организира изработката на контролна горска марка или производствена марка или използва марка, която не е въведена в употреба или която е извадена от употреба, се наказва с глоба от 500 до 10 000 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 1000 до 20 000 лв.
(3) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от лице, което е регистрирано за упражняване на частна лесовъдска практика, или от търговец, регистриран в публичния регистър по чл. 57а от Закона за горите, те се наказват и с лишаване от право да упражняват съответната дейност за срок от 3 месеца до една година."
§ 104. В думите "ал. 5" се заменят с "ал. 6".
§ 105. се отменя.
§ 106. се изменя така:
"Чл. 173. (1) Нарушенията по този правилник се установяват с актове на служителите по горите и на лицата, наети по реда на чл. 76, ал. 5 от Закона за горите, или на служители на Министерството на вътрешните работи, упълномощени от министъра на вътрешните работи, след съгласуване с председателя на Държавната агенция по горите, а наказателните постановления се издават от председателя на Държавната агенция по горите или от упълномощени от него длъжностни лица.
(2) Не подлежат на обжалване наказателните постановления, с които е наложена глоба до 100 лв. включително или е постановено отнемане в полза на държавата на вещи, чиято стойност е до 1000 лв. включително, или обезщетението за причинени щети е на същата стойност.
(3) Когато вещите, послужили за извършване на умишлено административно нарушение, и/или вещите - предмет на нарушението, са собственост на нарушителя, те се отнемат в полза на държавата."
§ 107. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. В думите "чл. 142, ал. 4" се заменят с "чл. 81, ал. 2 от Закона за горите".
2. В :
а) точка 6 се изменя така:
"6. "Сортимент" е объл или цепен дървен материал с определено предназначение.";
б) в т. 7, буква "а" думите "включени в стопанския клас за реконструкция" се заличават;
в) в т. 8 думите "първичен корк" се заменят с "мъжки корк";
г) в т. 9 думите "вторичен корк" се заменят с "женски корк", а думите "първичния корк" се заменят с "първия възпроизводителен корк";
д) създава се т. 9а:
"9а. "Първи възпроизводителен корк" е първата кора, която се сваля от дърветата на корковия дъб след свалянето на мъжкия корк.";
е) в т. 11 думата "охраняван" се заменя с "охранителен";
ж) точка 23 се изменя така:
"23. "Секция" е всяка част от стъблото и клоните след тяхното разкрояване.";
з) създават се т. 31 и 32:
"31. "Обект за ползване или добив на дървесина" е едно или съвкупност от няколко насаждения, които могат да се предлагат самостоятелно или обединени за ползване или добив на дървесина.
32. "Склопяване на насаждението" е времето, когато проекциите на короните на дърветата покриват над 75 на сто от площта на насаждението."
§ 108. Навсякъде в правилника думите:
1. "държавното лесничейство", "държавно лесничейство", "държавните лесничейства" и "държавни лесничейства" се заменят съответно с "държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство", "държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство", "държавните горски стопанства или държавните ловни стопанства" и "държавни горски стопанства или държавни ловни стопанства";
2. "ръководителят на държавното лесничейство" и "ръководителя на държавното лесничейство" се заменят съответно с "директорът на държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство" и "директора на държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство";
3. "дивечовъдни станции" се заменят с "ловни стопанства";
4. "регионалните управления на горите", "регионални управления на горите", "началникът на регионалното управление на горите", "началника на регионалното управление на горите", "началникът на съответното регионално управление на горите", "началника на съответното регионално управление на горите", "началниците на регионалните управления на горите" се заменят съответно с "регионалните дирекции по горите", "регионални дирекции по горите", "директорът на регионалната дирекция по горите", "директора на регионалната дирекция по горите", "директорът на съответната регионална дирекция по горите", "директора на съответната регионална дирекция по горите" и "директорите на регионалните дирекции по горите";
5. "министърът на земеделието и храните" и "министъра на земеделието и храните" се заменят съответно с "председателят на Държавната агенция по горите" и "председателя на Държавната агенция по горите";
6. "Национална служба "Противопожарна и аварийна безопасност" се заменят с Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението";
7. "лицензиран" се заменя с "регистриран".
§ 109. (1) Общините и обединенията на собственици на гори, които имат право да притежават собствени експедиционни горски марки, са длъжни в 6-месечен срок от влизането в сила на постановлението да организират тяхното производство и въвеждане в употреба по реда на правилника.
(2) До изтичането на срока по ал. 1 общините, както и обединенията на собственици на гори могат да получат експедиционни горски марки от съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство.
(3) Общините, както и обединенията на собственици на гори могат да ползват получените от тях по реда на ал. 2 експедиционни горски марки до произвеждане и въвеждане в употреба на собствени експедиционни горски марки, но не по-късно от срока по ал. 1.
(4) След производството и въвеждането в употреба на собствените експедиционни горски марки, както и след изтичането на определения в ал. 1 срок общините и обединенията на собственици на гори са длъжни да върнат в съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство получените от тях по реда на ал. 2 марки.
§ 110. Заповедите на председателя на Държавната агенция по горите, издадени в изпълнение на правилника, с които се утвърждават образци на документи, се обнародват в "Държавен вестник".
§ 111. (1) В 6-месечен срок от влизането в сила на постановлението лицата по , организирали пункт за изкупуване и/или пункт за складиране и преработка на недървесни горски продукти преди влизането в сила на , следва да приведат дейността си в съответствие с изискванията на правилника.
(2) След изтичане на срока по ал. 1 председателят на Държавната агенция по горите или оправомощени от него длъжностни лица издава заповед, с която забранява изкупуването, съхранението и/или преработването на недървесни горски продукти в обекта, който не е приведен в съответствие с изискванията на този правилник.
(3) Обжалването на заповедта по ал. 2 не спира изпълнението й.
§ 112. (В сила от 01.07.2008 г.) В Постановление № 202 на Министерския съвет от 2008 г. за приемане на Тарифа за таксите, които се събират в системата на Държавната агенция по горите по Закона за горите (ДВ, бр. 73 от 2008 г.) в от преходните и заключителните разпоредби думите "влизане в сила" се заменят с "обнародване".
§ 113. влиза в сила от 1 юли 2008 г.