ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 288 ОТ 27 ОКТОМВРИ 2004 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ЕТИКЕТИРАНЕТО И ПРЕДСТАВЯНЕТО НА ХРАНИТЕ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 136 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2000 Г. (ОБН., ДВ, БР. 62 ОТ 2000 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 40

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 288 ОТ 27 ОКТОМВРИ 2004 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ЕТИКЕТИРАНЕТО И ПРЕДСТАВЯНЕТО НА ХРАНИТЕ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 136 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2000 Г. (ОБН., ДВ, БР. 62 ОТ 2000 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 40 ОТ 2002 Г. И БР. 19, 28 И 100 ОТ 2003 Г.)

В сила от 25.11.2004 г.
Обн. ДВ. бр. от 5 Ноември 2004г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. Членове 2 и 3 се изменят така:
" Наредбата се прилага за:
1. храните, които се предлагат като такива на крайния потребител;
2. храните, предназначени за снабдяване на лечебни заведения за болнична помощ, ресторанти, столове и други места за обществено хранене.
Чл. 3.
1. етикетиране на вино и спиртни напитки, определени в Закона за виното и спиртните напитки;
2. изискванията за предоставяне на информация за съдържанието на енергия и хранителни вещества;
3. продукти, предназначени за износ."
§ 2. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 4 думите "от генетично модифицирана соя или генетично модифицирана царевица" се заменят с "от генетично модифицирани организми (ГМО)";
б) в т. 7 накрая се добавя "или единици за обем";
в) в т. 8 след думите "адрес на управление" се добавя "в Република България".
2. Създава се ал. 3:
"(3) Допуска се данните по чл. 6, ал. 1 освен на български език да бъдат обявени и на други езици."
§ 3. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 след цифрата "5" се поставя запетая, а думите "и 7" се заменят с "по чл. 7 и 13".
2. В ал. 5, т. 2 думите "генетично модифицирана соя, генетично модифицирана царевица или други" се заличават.
3. Създава се ал. 6:
"(6) Разпоредбата на ал. 2 може да се приложи и за данните по чл. 10, ал. 1 и чл. 11."
§ 4. В думите "и 10" се заменят с "и чл. 10".
§ 5. се изменя така:
"Чл. 13. Името на производителя, търговската марка или друго име, различно от наименованието на храната, могат да съпровождат наименованието на храната върху етикета, но не и да го заменят."
§ 6. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 5 се изменя така:
"(5) Когато плодове, зеленчуци или гъби, без който и да било от подвидовете да преобладава значително по отношение на масата му, се използват в променливи пропорции в смес, която е съставка на храна, те могат да бъдат упоменати в списъка на съставките чрез обозначенията "плодове", "зеленчуци" или "гъби", следвани от думите "в променливо съотношение", последван непосредствено от списък на включените в сместа плодове, зеленчуци или гъби. В такива случаи сместа се включва в списъка на съставките в съответствие с чл. 16, ал. 2 въз основа на общата маса на съдържащите се плодове, зеленчуци или гъби."
2. Създават се ал. 7 - 11:
"(7) Съставките се обявяват в съответствие с приложения № 1, 2, 3 и 4.
(8) При етикетиране на напитки, различни от напитките, произведени от грозде и съдържащи повече от 1,2 % vol., но не повече от 15 % vol. алкохол, се обозначават съставките, определени в приложение № 4, ако тези съставки са част от състава на напитките. Обозначението се извършва чрез думата "съдържа", последвана от наименованието (ята) на съответната (ите) съставка (и).
(9) Съставки, представляващи по-малко от 2 на сто от крайния продукт, могат да се обявяват след другите съставки в произволна последователност.
(10) Когато подобни или взаимозаменяеми съставки се използват в производството или подготовката на храна, без да променят нейните състав, естество или стойност, и представляват по-малко от 2 на сто от крайния продукт, който съдържа поне една от тези два вида съставки, те могат да се обозначат в списъка на съставките чрез думите "съдържа... и/или...".
(11) Разпоредбата на ал. 10 не се прилага за добавки в храни или съставки, определени в приложение № 4."
§ 7. В след думата "зеленчуци" се добавя "(включително картофи)".
§ 8. В се създава т. 5:
"5. вещества, които не са добавки в храната, но се използват по същия начин и със същата цел както технологичните средства, влагани като спомагателни вещества при производството на храната, и които присъстват в крайния продукт, макар и в променена форма."
§ 9. Създава се
"Чл. 20а. (1) Върху етикета се нанася точното наименование на:
1. всяка съставка, определена в приложение № 4, използвана при производството на дадена храна, която присъства като такава в крайния продукт, макар и в променена форма;
2. всяка съставка, произхождаща от съставка, определена в приложение № 4.
(2) Изискването по ал. 1 не е задължително, когато наименованието, под което се продава съответната храна, включва и наименованието на съставката, определена в приложение № 4.
(3) Вещество, което се използва при производството на храна и произхожда от съставки, определени в приложение № 4, и което присъства в крайния продукт, дори и в променена форма, се счита за съставка и се означава върху етикета чрез наименованието на съставката, от която то произхожда."
§ 10. В се правят следните изменения:
1. В ал. 2 думите "се добавя само" се заменят с "може да се добави".
2. В ал. 3 думата "обозначава" се заменя със "съдържа препратка към", а думата "само" се заличава.
§ 11. се изменя така:
"Чл. 22. (1) Когато съставка на храна съдържа няколко компонента, тя може да се включи в списъка на съставките със специфичното си наименование в зависимост от цялостната й маса, при условие че непосредствено след него следва списък на нейните компоненти.
(2) Не е задължително изброяване на компонентите на съставка на храна, когато:
1. съставът й е определен в нормативен акт и количеството й в храната е под 2 на сто от крайния продукт;
2. представлява смес от подправки и/или билки и количеството й в храната е под 2 на сто от крайния продукт;
3. представлява храна, за която не се изисква списък на съставките.
(3) Разпоредбата на ал. 2, т. 1 и 2 не се отнася за добавките по чл. 18."
§ 12. се изменя така:
"Чл. 24. (1) Върху етикета на новите храни и хранителни съставки задължително се изписва и следната информация:
1. всяка характеристика или свойство, включително състав, хранителна стойност или хранителни ефекти и предназначение, поради което новата храна или хранителна съставка не е еквивалентна на вече съществуваща храна или хранителна съставка;
2. наличието на вещество или вещества, които не присъстват в съществуваща еквивалентна храна, и което може да има последици върху здравето на определени групи от населението;
3. наличието на вещество или вещества, които не присъстват в съществуваща еквивалентна храна, и което може да представлява етичен проблем за потребителя.
(2) В случаите по ал. 1 при етикетирането се отбелязват изменените характеристики и свойства на храната, както и методът, чрез който са получени характеристиката или свойството.
(3) Когато не съществува еквивалентна храна или хранителна съставка, върху етикета на новата храна или хранителна съставка се посочват данни за произхода на храната или на хранителната съставка."
§ 13. Създават се чл. 24а и 24б:
". (1) Върху етикета на храни и хранителни съставки, които съдържат или са съставени от ГМО, или са произведени, или съдържат съставки, произведени от ГМО, задължително се изписва и следната информация:
1. думите "генетично модифициран/модифицирана" или "произведен/произведена от генетично модифициран/модифицирана (наименованието на съставката)" се изписват в скоби непосредствено след определената съставка в списъка на съставките по чл. 6, ал. 1, т. 2, когато храната съдържа повече от една съставка;
2. думите "съдържа генетично модифициран/генетично модифицирана (наименованието на организма)" или думите "съдържа (наименованието на съставката), произведен/произведена от генетично модифициран/модифицирана (наименованието на организма)" се включват в списъка на съставките, когато съставката се обявява с наименованието на съответната категория съгласно чл. 20, ал. 2;
3. думите "генетично модифициран/модифицирана" или "произведен от генетично модифициран/модифицирана (наименованието на организма)" се изписват ясно върху етикета, когато няма списък на съставките.
(2) Означенията по ал. 1, т. 1 и 2 могат да се поставят и като бележка под черта към списъка на съставките, като се използва големина на шрифта най-малко равна на големината на шрифта на списъка на съставките. Когато няма списък на съставките, означенията трябва да изпъкват ясно на етикета.
(3) Когато храната се предлага за консумация от крайния потребител, без да е предварително опакована, или е предварително опакована, но в малки опаковки с най-голяма повърхностна площ 10 cm2, информацията по ал. 1 и 2 се предоставя постоянно и ясно различимо върху мястото на предлагане на храната или непосредствено до него, или върху опаковъчния материал с шрифт, достатъчно голям, за да бъде лесно различим и прочетен.
(4) Върху етикета на храни и хранителни съставки, които съдържат или са съставени от ГМО, или са произведени, или съдържат съставки, произведени от ГМО, се нанася и информация за всяка характеристика или свойство, определени с разрешението по чл. 19 от Закона за храните, когато:
1. храната се различава от традиционната храна, която е предназначена да замести по отношение на следните характеристики и свойства:
а) състав;
б) хранителна стойност или хранителни ефекти;
в) предвидена употреба на храната;
г) последици за здравето на определени групи от населението;
2. храната би могла да засяга етични или религиозни схващания.
(5) Етикетите на храни и хранителни съставки, които съдържат или са съставени от ГМО, или са произведени, или съдържат съставки, произведени от ГМО, които нямат традиционен еквивалент, трябва да съдържат и необходимата информация за природата и характеристиките на храната, определена с разрешението по чл. 19 от Закона за храните.
Чл. 24б
(2) Икономическите оператори са длъжни да представят пред органите на Министерството на здравеопазването доказателства, че са предприети съответни мерки да не се допусне присъствието на ГМО и че такова присъствие е случайно или технически неизбежно."
§ 14. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 накрая се поставя запетая и се добавя "както и общият брой на единичните опаковки".
2. Създава се ал. 4:
"(4) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага, когато отвън може:
1. ясно да се види и лесно да се преброи общият брой на единичните опаковки;
2. да се види поне едно обозначение на нетното количество, което се съдържа във всяка отделна опаковка."
§ 15. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "срока или мястото върху опаковката, където той е посочен" се заменят с "датата или мястото върху опаковката, където тя е посочена".
2. В ал. 2 след думите "трябва да съдържа" се добавя "в хронологичен ред".
3. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Срокът на трайност на бързоразвалящите се храни се обявява с думите "използвай преди", следвани от указване на датата или мястото върху опаковката, където тя е посочена. След срока на трайност, който съдържа най-малко деня и месеца, посочени в тази последователност, се описват условията за съхраняване на храната."
§ 16. В след думата "зеленчуци" се добавя "(включително картофи)".
§ 17. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата "храната" се поставя запетая и се добавя "или от лицето, което осъществява първа продажба на храната в Република България".
2. Създават се ал. 4, 5 и 6:
"(4) Когато храната предварително се опакова, маркировката за обозначаване на партидата и буквата "L", поставена на подходящо място, трябва да фигурират върху предварителната опаковка или върху прикрепен към нея етикет.
(5) Когато храната не е предварително опакована, маркировката за обозначаване на партидата и буквата "L", поставена на подходящо място, трябва да фигурират върху опаковката или контейнера, или ако това не е направено - в съответните търговски документи.
(6) В случаите по ал. 4 и 5 маркировката за обозначаване на партидата и буквата "L" трябва да са нанесени по такъв начин, че да са лесно видими, ясно четливи и неизтриваеми."
3. Досегашната ал. 4 става ал. 7 и в нея се създава т. 4:
"4. когато при продажба на крайния потребител хранителните продукти не са пакетирани или са пакетирани по молба на купувача, или са пакетирани за непосредствена употреба."
§ 18. В от допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се т. 1а:
"1а. "Етикетиране" са всички текстове, обозначения, марки на производителя и търговски марки, изображения и знаци, които придружават или се отнасят за дадена храна и са нанесени върху опаковката й под формата на етикет, пръстен или капак, поставен върху нея, или са отразени в документи, указания и обяви, които ги съпровождат."
2. Точка 11 се изменя така:
"11. "Срок на трайност" е срокът, до който храната може да се съхранява и консумира, след изтичането на който тя не трябва да се продава, тъй като може да създаде непосредствена опасност за здравето на потребителя."
3. Точка 15 се заличава.
§ 19. В се правят следните изменения:
1. В колона "Наименование на категорията" думите "Брашно за паниране" се заменят с "Галета за паниране".
2. Срещу текста в т. 1 в колона "Наименование на съставката" думите "Брашно от какъвто и да е произход, предназначено за паниране" се заменят с "Изпечени и смлени хлебни продукти, предназначени за паниране".
3. В колона "Наименование на категорията" думите "Захаросани плодове" и "Зеленчуци" се заличават.
4. Срещу текста в т. 3 в колона "Наименование на съставката" думите "Захаросани плодове, ненадвишаващи 10 % от количеството на храната" и "Смеси от зеленчуци, ненадвишаващи 10 % от количеството на храната" се заличават.
§ 20. Създава се
"Приложение № 4 към чл. 16, ал. 7
Съставки на храни, които могат да предизвикат алергични реакции
Зърнени храни, съдържащи глутен (например пшеница, ръж, ечемик, овес, шпелта (вид пшеница), камут (вид едра твърда пшеница) или техни хибридни сортове) и продукти на тяхна основа;
Ракообразни, мекотели и продукти на тяхна основа;
Яйца и яйчни продукти;
Риба и рибни продукти;
Фъстъци и фъстъчени продукти;
Соя и соеви продукти;
Мляко и млечни продукти (включително лактоза);
Ядки, например бадеми (Amygdalus communis L.), лешници (Corylus avellana), орехи (Juglans regia), кашу (Anacardium occidentale), северноамерикански орех (Carya illinoiesis (Wangenh.) K. Koch), бразилски фъстък (Bertholletia excelsa), шамфъстък (Pistacia vera), макадамски орех и куинслендски орех (Macadamia ternifolia), и продукти на тяхна основа;
Целина и продукти на нейна основа;
Горчица и продукти на нейна основа;
Сусамови семена и продукти на тяхна основа;
Серен диоксид и сулфити в концентрации над 10 mg/kg или 10 mg/l, изразени като SO2."
§ 21. (1) Постановлението влиза в сила от 25 ноември 2004 г.
(2) Храните, които се намират на пазара към 25 ноември 2005 г. и не отговарят на изисквания на наредбата, могат да се продават до изчерпването им на пазара, ако са били етикетирани преди тази дата.
§ 22. Навсякъде в наредбата думите "на сто vol." се заменят с "% vol.".
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив